statystyki

Głusi domagają się większej dostępności telewizji

autor: Michalina Topolewska21.02.2018, 07:11; Aktualizacja: 21.02.2018, 08:32
telewizja, telewizor

Osoby z różnymi dysfunkcjami narządu słuchu od wielu lat apelują o telewizję, która umożliwi im korzystanie z podstawowych praw człowieka, a mianowicie prawa do informacji i wiedzy.źródło: ShutterStock

Inicjatywa „Napisy Plus” zbiera podpisy pod petycją, którą zamierza złożyć w Sejmie w sprawie zwiększenia dostępności telewizji dla osób głuchych, słabosłyszących i niewidomych.

Obecnie ustawa o radiofonii i telewizji wymaga, aby nadawcy zapewniali 10 proc. programów z napisami, językiem migowym oraz audiodeskrypcją. Wprawdzie według ostatnich danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji we wskazany sposób nadawanych jest średnio 18,5 proc. programów, ale w większości są to seriale i powtórki programów emitowanych w porze nocnej.

– Jesteśmy daleko w tyle za Europą, w której telewizje publiczne nadają średnio 66 proc. programów z napisami – wskazuje Anna Sacha z Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane