statystyki

Szum w eterze, czyli sprzeczne interesy barierą cyfryzacji radia

autor: Barbara Sowa28.02.2017, 07:34; Aktualizacja: 28.02.2017, 08:23
NIK w 2016 r. wytykała rządowi nie tylko brak strategii, ale też prognoz popularności odbiorników oferujących programy w technologii cyfrowej i oczekiwanej słuchalności anten nadających cyfrowo.

NIK w 2016 r. wytykała rządowi nie tylko brak strategii, ale też prognoz popularności odbiorników oferujących programy w technologii cyfrowej i oczekiwanej słuchalności anten nadających cyfrowo.źródło: ShutterStock

Producenci i importerzy sprzętu chcą wyznaczenia daty wyłączenia sygnału analogowego.

Pomysł cyfryzacji radia wrócił na tapetę. W Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie z przedstawicielami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej sprawie. Rozmowy idą w kierunku przyjęcia dokumentu z wytycznymi co do technicznej specyfikacji sprzętu, jaki trafia na polski rynek. 10 proc. sprzedawanych na naszym rynku cyfrowych radioodbiorników nie działa, bo zamiast systemu DAB+ obsługują system DAB. Choć Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała w zeszłym roku brak osobnej strategii cyfryzacji, rząd nie ma zamiaru jej przygotowywać, bo – jak słyszymy w ministerstwie – „nikt nie będzie uszczęśliwiał nadawców na siłę”.

Proces wywołuje skrajne opinie. Z jednej strony są interesy słuchaczy. Cyfryzacja oznacza więcej miejsca w eterze, a dziś największą barierą dla rozwoju rynku radiowego jest brak zasobów częstotliwości. Miejsce dla nowych graczy na falach FM już się skończyło. Poza tym radio cyfrowe to lepsza jakość i możliwość przekazywania słuchaczom dodatkowych informacji, np. o korkach czy pogodzie. – Mamy aspiracje inwestowania w gospodarkę cyfrową, więc cyfryzacja radia powinna być naturalną konsekwencją polityki rządu. Nie widzę powodu, dla którego miałoby ono pozostać analogowe – tłumaczy Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT (ZIPSEE).

Branża wysłała list do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, lobbując za przyjęciem ustawy o cyfryzacji radia i określeniem terminu wyłączenia nadawania analogowego. – Dopiero taka decyzja wywoła na rynku impuls do wymiany odbiorników – twierdzi Kanownik. Ale dla firm zrzeszonych w ZIPSEE to także szansa na dodatkowe niemałe przychody. Z szacunków KRRiT wynika, że koszt wymiany odbiorników w połowie gospodarstw domowych w Polsce wyniesie od 2,3 mld do 3 mld zł. Kanownik odpiera zarzuty, jakoby na cyfryzacji skorzystali jedynie zagraniczni producenci. – Przy cyfryzacji telewizji pojawiła się ogromna liczba polskich firm z dekoderami w ofercie – dowodzi nasz rozmówca.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • eter(2017-02-28 13:29) Zgłoś naruszenie 10

  Odchodzenie od radia analogowego jest strategicznym samobójstwem.

  Odpowiedz
 • Gargamel(2017-02-28 21:16) Zgłoś naruszenie 10

  Bandyckie korporacje produkujące elektronikę chcą zarobić na milionach Polaków zmuszając ich do zakupu swoich tandetnych radyjek. Zobaczymy czy patriotyczny rząd obroni Polaków przed lobbystami.

  Odpowiedz
 • Mati(2020-08-29 01:18) Zgłoś naruszenie 00

  Mądralo, to niemieckie radio sprzed 65 lat, pewnie dlatego gra tak dobrze, że nie było rfobione na polski rynek;) Mati:)

  Odpowiedz
 • Madrala(2017-03-13 16:47) Zgłoś naruszenie 00

  "cyfrowe to lepsza jakość " nie powiedziałbym, że strumień AAC 64kbps ma lepszą jakość niż radio FM. Stare niemieckie lampowe radia FM działają po 65 latach i grają lepiej (czułość, zniekształcenia) niż nowe made in china. Cyfrowe będą się psuły jeszcze szybciej - po 3 latach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane