statystyki

Więcej udogodnień dla niepełnosprawnych telewidzów

autor: Anna Krzyżanowska04.01.2017, 07:22; Aktualizacja: 04.01.2017, 07:28
Wartość ta ma jednak stopniowo wzrastać, tak by w 2022 r. osiągnąć poziom 50 proc. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się senatorowie w projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji (druk senacki nr 366).

Wartość ta ma jednak stopniowo wzrastać, tak by w 2022 r. osiągnąć poziom 50 proc. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się senatorowie w projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji (druk senacki nr 366).źródło: ShutterStock

W świetle obowiązującego art. 18a ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 639 ze zm.) nadawcy programów telewizyjnych są zobowiązani dostosować swoje programy do osób z dysfunkcjami narządów wzroku i słuchu. Audiodeskrypcja, napisy oraz tłumaczenie na język migowy powinny towarzyszyć programom stanowiącym co najmniej 10 proc. kwartalnego czasu antenowego – z wyłączeniem reklam i telesprzedaży.

Wartość ta ma jednak stopniowo wzrastać, tak by w 2022 r. osiągnąć poziom 50 proc. Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się senatorowie w projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji (druk senacki nr 366).

Powyższa inicjatywa legislacyjna to wynik petycji, w której domagano się, by niepełnosprawni mieli zagwarantowane stuprocentowe udogodnienia w odbiorze programów telewizyjnych. W piśmie podkreślano, że obecny 10-procentowy wskaźnik jest szkodliwy i dyskryminujący.

Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji uznała jednak, że postulowany cel został określony za wysoko i jest niemożliwy technicznie do zrealizowania. Ewentualne zaś zwiększanie udogodnień dla niepełnosprawnych telewidzów powinno być procesem rozłożonym w czasie.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane