O perspektywach na przyszłość i zrealizowanych projektach mówi Jerzy Bauer, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka.

Licząca 23 tys. mieszkańców Ostrów Mazowiecka w ciągu ostatnich kilku lat diametralnie zmienia swoje oblicze, dzięki konsekwentnym inwestycjom, które zmieniają ją w nowoczesne miasto, otwarte na nowych mieszkańców. Rozwój mocno sprzężony jest z rewitalizacjami zabytkowych budynków w mieście.

ikona lupy />
Jerzy Bauer, Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej / fot. materiały prasowe / Barbara Siwek

Jedną z czołowych inwestycji jest Muzeum „Dom Rodziny Pileckich”, które powstało w zrewitalizowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej. Trwają ostatnie przygotowania do otwarcia wystawy stałej, co planowane jest na maj 2022 r. Placówka jest pierwszym instytucjonalnym muzeum w Ostrowi Mazowieckiej i jest współprowadzona wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Została powołana do życia w 2016 r. To jedyny taki obiekt w Polsce. Jego misją jest zachowanie w zbiorowej pamięci dzieła życia rotmistrza Pileckiego i jego żony Marii, rodowitej ostrowianki. Ważnym elementem działalności pozostaje także integracja lokalnej społeczności oraz opieka nad dobrami kultury lokalnej i regionalnej.

W zakresie dziedzictwa miasto współpracuje z instytucjami, które pomagają w odnalezieniu historycznych informacji, co pozwala na umieszczenie Ostrowi Mazowieckiej na płaszczyźnie wielokulturowości, w poszukiwaniu lokalnej tożsamości. Ponieważ na terenie miasta znajdują się dwa cmentarze żydowskie, rozpoczęto współpracę ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Miasto chce ocalić od zapomnienia te miejsca, stąd podjęcie współpracy z organizacjami pomagającymi w przywracaniu pamięci o miejscach pochówku.

Historia rtm. Pileckiego – ochotnika do Auschwitz, liczna obecność wspólnoty żydowskiej w przedwojennej Ostrowi oraz doświadczenia miasta leżącego w latach 1939-41 na granicy dwóch totalitaryzmów – faszystowskiego i sowieckiego, stanowią istotną część XX-wiecznego doświadczenia narodów Europy. O tym m.in. opowie Muzeum Pileckich.

ikona lupy />
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej / fot. materiały prasowe / Adrian Jankowski

Kolejną z ważnych dla miasta organizacji jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska, z którą Miasto zorganizowało zawody lekkoatletyczne XX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych. Igrzyska Polonijne, gromadząc ok. 300 Polaków z różnych stron świata stały się dobrą okazją do nawiązania kontaktów oraz zaproszenia m.in. do odwiedzenia Muzeum Pileckich. Było to bardzo duże wyróżnienie dla Ostrowi Mazowieckiej, bowiem wcześniej to wydarzenie organizowano w większych miastach, jak Toruń czy Poznań. Nowoczesny stadion otwarto po modernizacji właśnie podczas ceremonii inauguracji igrzysk.

Istotną dla mieszkańców inwestycją jest modernizacja zabytkowego budynku Biblioteki Miejskiej z 1928 r. Wraz ze zrewitalizowaną niedawno Starą Elektrownią z 1927 r., vis a vis Biblioteki, powstała bardzo nowoczesna, przestronna i dostępna infrastruktura i przestrzeń miejska do działalności kulturowej dla mieszkańców i gości. Stara Elektrownia jest obiektem przystosowanym do organizacji koncertów, konkursów czy konferencji.

Przebudowa bardzo atrakcyjnej architektonicznie Biblioteki kończy wieloletni proces planowania i realizacji programu rozbudowy oferty kulturalnej poprzez rewitalizację zabytków ze zmianą ich funkcji (poza Biblioteką, która użytkuje odnowiony budynek od 1956 r.). Ważnym etapem tego programu było podniesienie z ruin ceglanego budynku JATKI z 1903 r., który aktualnie jest częścią Domu Kultury i pełni m.in. funkcję galerii. Od czasu oddania go do użytku we wrześniu 2018 r. zorganizowanych tam zostało ponad 20 wystaw i 50 wydarzeń. Regularnie prowadzone są zajęcia MDK i lekcje z zakresu sztuk plastycznych. 20 tys. ich uczestników potwierdza celowość zainwestowania w rewitalizację JATEK. Zostało to docenione w konkursie „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza” organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, w którym JATKI zdobyły pierwsze miejsce. Sukcesem projektowo-budowlanym okazała się też budowa Muzeum Pileckich, które jako jeden z dwóch obiektów zostało nominowane do nagrody w konkursie SARP.