Nieustanny rozwój eksportu to główny cel strategii PROFPLAST Sp. z o.o., firmy specjalizującej się w wielobranżowej produkcji komponentów z tworzyw sztucznych dla przedsiębiorstw przemysłowych. Optymalny stosunek ceny do wysokiej jakości wyrobów i realizacji kontraktów sprawiają, że produkty polskiego przedsiębiorstwa są coraz bardziej pożądane za granicą.

Rynek produkcji elementów z tworzyw sztucznych nieustanie rozwija się na całym świecie. Jest to podyktowane wszechstronnością i różnorodnością zastosowań wyrobów z tego surowca, niską wagą przy dużej jego trwałości oraz możliwością pełnego recyklingu. Są dziedziny gospodarki, gdzie tego typu komponenty są niezastąpione, a o ich atrakcyjności i konkurencyjności decyduje także cena. – Dzięki eksportowi odnotowujemy systematyczny, 20-procentowy wzrost sprzedaży. Umocniliśmy swoją pozycję w krajach, w których jesteśmy obecni od ponad dwudziestu lat, m.in. w Szwecji, Niemczech, Belgii, Danii, Czechach czy Estonii. Mamy tam stałe grono, wieloletnich partnerów biznesowych. Nieustannie pracujemy nad wejściem na kolejne rynki, w tym na przykład brazylijski, gdzie wyślemy komponenty do filtrów. Eksport stanowi dziś już ponad 50-procentowy udział naszej produkcji – mówi Andrzej Malcherek, Prezes Zarządu przedsiębiorstwa PROFPLAST Sp. z o.o.

ikona lupy />
fot. materiały prasowe

Główna siedziba firmy znajduje się w Starym Węgrzynowie (woj. świętokrzyskie), a zakład produkcyjny i oddział handlowy w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). Firma w przyszłym roku świętować będzie jubileusz 35-lecia działalności. Obecnie oferuje szeroką paletę wyrobów powstających metodą wytłaczania z PVC oraz innych tworzyw sztucznych na zlecenie kontrahentów. Są to m.in. obudowy do filtrów powietrza, izolatory, profile drzwiowe, okienne, podłogowe, schodowe, ogrodzeniowe i elewacyjne, listwy progowe, dekoracyjne i wiele elementów dla branży budowlanej. W sumie jest to ponad 500 zróżnicowanych grup produktowych. A oferta ta nie jest zbiorem zamkniętym. Dzięki kilkudziesięcioletniemu doświadczeniu firmy i stosowanym innowacyjnym technologiom w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych, PROFPLAST jest w stanie wykonać praktycznie każdy kształtu profilu, dostosowany do indywidualnych potrzeb kontrahenta. To stanowi o elastyczności, atrakcyjności i konkurencyjności oferty. W tej branży to właśnie możliwość wyboru zróżnicowanych kształtów i kolorów oraz najlepszy, trwały surowiec, z którego wykonany jest dany produkt, ma decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wyborze kooperanta. – Jedną z naszych najbardziej spektakularnych realizacji było opracowanie i wyprodukowanie profili z PVC stanowiących największą w Europie konstrukcję krzywoliniowej ściany o powierzchni 6 tys. m2, która stała się konstrukcyjnym elementem Muzeum Żydów Polskich Warszawie – zaznacza A. Malcherek.

Obok rozwijającej się aktywności eksportowej, kluczowymi elementami, pozwalającymi na utrzymywanie stabilnej pozycji na rynku PROFPLAST, pozostają niezmiennie ekologiczne standardy produkcji i najwyższa jakość wyrobów, powstających w oparciu o ciągle doskonalony Zintegrowany System Zarządzania i oferowanych w idealnej relacji do ceny. – Nasz sukces nie byłby możliwy jednak bez profesjonalnego zespołu firmy. Systemy i certyfikaty porządkują pewne działania, wymuszają pozytywne nawyki w wielu obszarach organizacji, ale to ludzie odpowiadają za procesy – podkreśla prezes PROFPLAST-u.

Joanna Chrustek, Jacek Majewski

Złote Godło i Perła QI 2023

PROFPLAST jest także znaczącym polskim producentem różnokolorowego filamentu do drukarek 3D, czyli materiału stosowanego do wytwarzania elementów maszyn i prototypów konstrukcyjnych metodą druku przestrzennego. Filament powstaje w 4 rozmiarach: 1,75 mm, 1,79 mm, 2,85 mm i 3 mm, w ponad dwudziestu typach i kilkunastu kolorach. Za ten produkt firma zdobyła Złote Godło QI 2023 w tegorocznej edycji Programu Najwyższa Jakość Quality International. To trzecie godło QI dla PROFPLAST-u, zatem przedsiębiorstwo w tym roku otrzyma również statuetkę Perły QI.

ikona lupy />
fot. materiały prasowe