Rozmowa z Adamem Jabłońskim, Prezesem Zarządu ZURAD Sp. z o.o. (Ostrów Mazowiecka) - polskiej firmy, która od 1963 r. specjalizuje się w produkcji sprzętu radiolokacyjnego, urządzeń do pomiaru prędkości oraz specjalistycznych urządzeń dla służb mundurowych i sektora bezpieczeństwa.

ZURAD-owi przyznano Złote Godło QI 2021 w Programie Najwyższa Jakość Quality International za grupę zdalnie sterowanych urządzeń dekontaminacyjnych, przeznaczonych do zwalczania broni biologicznej przez zniszczenie DNA i RNA bakterii, grzybów, drobnoustrojów i wirusów. Czy urządzenia te są wynikiem trwającej pandemii, czy też prace trwały wcześniej?

Kiedy w 2015 r. weszliśmy w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaczęliśmy w sposób szczególny rozwijać obszar zleceń konstrukcyjnych i projektowych. Dynamiczne zmiany wymuszają ciągłe przystosowywanie zakładu do nowych wyzwań i technologii, a to pozwala na arcyszybką reakcję na pojawiające się potrzeby wprowadzania nowoczesnych rozwiązań. Taką konieczność, ale również szansę rozwojową dla zakładu wymusił wybuch pandemii. Technologia systemowych lamp dekontaminacyjnych opartych na emiterach UV-C są świetnym przykładem mariażu świata nauki i przemysłu, gdyż pewne rozwiązania czekały na Politechnice Białostockiej, aby skorzystać z naszych doświadczeń przemysłowych i zostać skutecznie wdrożonymi. Genezą powstania tego projektu było uruchomienie produkcji skutecznego w działaniu dekontaminatora do powierzchni zmywalnych i niezmywalnych. Zależało nam szczególnie, aby dostarczyć systemowe rozwiązanie, spełniające różnorodne potrzeby, w tym służącego do użytku w pomieszczeniach (UVC Blast Interior System), do wykorzystania w pojazdach, czy mniejszych pomieszczeniach (UVC Ambulance System) oraz najważniejszy produkt – robot RobUV, który został wyróżniony nagrodą Defender w czasie ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Szczególnym wyzwaniem, przy dużej mocy użytych lamp UVC, było zapewnienie odporności konstrukcji na promieniowanie i wyposażenie urządzenia we wszelkie środki zapewniające bezpieczne użytkowanie przez obsługę. Tutaj pomocne okazało się nasze wieloletnie doświadczenie realizacji zleceń na potrzeby wojska. W produkcji zachowujemy standardy obowiązujące w wytwarzaniu sprzętu wojskowego i medycznego. Ta technologia jest również naturalnym rozszerzeniem naszych wieloletnich usług w produkcji specjalistycznych kontenerów dla służb – zarówno wojskowych, jak i medycznych. Od ponad roku dostarczamy je na potrzeby m.in. mobilnych punktów szczepień, szpitali polowych, izb przyjęć, izolatek, poczekalni dla chorych czy budowy szpitali tymczasowych, które są lub mogą być zintegrowane z systemami dekontaminacyjnymi.

Czy te produkty oznaczać będą odchodzenie od domeny ZURAD-u, jaką jest produkcja urządzeń radarowych, w tym fotoradarów, czy też są naturalną konsekwencją dalszego rozwoju firmy?

Rozwój naszej oferty traktuję jako naturalną konsekwencję dynamicznego rozwoju spółki. Utrzymanie się na wysoce konkurencyjnym rynku urządzeń do pomiaru prędkości wymaga wprowadzania nowych wyrobów oraz modernizacji dotychczasowych. W związku z tym w najbliższym czasie, jako jedyny krajowy producent urządzeń do pomiaru prędkości w ruchu drogowym, wprowadzamy na rynek serię innowacyjnych urządzeń łączących w sobie funkcję fotoradaru, wideorejestratora i miernika prędkości, opartych na radarowej głowicy śledzącej 32 cele jednocześnie. To będzie prawdziwa rewolucja na polskich drogach. Czekamy właściwie na ostatnie formalności związane z Głównym Urzędem Miar.

Jak przedstawia się dalsza polityka rozwojowa firmy w kontekście asortymentu, kierunków, rynków?

Naszą misją jest skoncentrowanie się na oferowaniu urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz rozwijaniu innych, zaawansowanych technologicznie i wysokiej jakości wyrobów na rzecz bezpieczeństwa. Słowa kluczowe w misji ZURAD to: wysoka jakość, innowacyjność i dostosowanie do zmieniających się potrzeb klientów. Naszym celem jest, aby być nowoczesnym przedsiębiorstwem w każdym wymiarze, z odmłodzoną, o wysokich kompetencjach i umotywowaną kadrą pracowników, a to wymaga równoległego rozwijania oferty w różnych segmentach rynku. Oczywiście nadal realizować będziemy także długoterminowe kontrakty dla naszych tradycyjnych odbiorców.

Nie sposób nie poruszyć wątku aktualnej sytuacji geopolitycznej w kontekście sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i wdrażanych tam rozwiązań uszczelniających granicę. Jaki jest udział ZURAD-u w tych działaniach?

Od wielu lat współpracujemy ze służbami granicznymi, dostarczając dedykowane rozwiązania, oparte na specjalistycznych kontenerach, spełniających najbardziej rygorystyczne wymagania poszczególnych służb. W szybkim czasie jesteśmy w stanie dostosować pomieszczenia kontenerowe zgodnie z przeznaczeniem. Na zlecenie Straży Granicznej, wspólnie z Polskim Centrum Optyki wyprodukowaliśmy fotoskanery do kontroli granicznej (tzw. fotobudki). Niedługo wprowadzimy również do oferty moduły łączności streamingowej, służące do bezprzewodowego przesyłu video z bezzałogowych statków powietrznych w czasie rzeczywistym.

Rozmawiała Magdalena Tułecka

">