Jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Bydgoszczy jest, istniejący nieprzerwanie od 1924 r., Pasamon sp. z o.o. Siedziba firmy do dziś mieści się w historycznym miejscu – domu Eligiusza F. Lewandowskiego założyciela przedsiębiorstwa. Firma jest dziś doświadczonym i nowoczesnym polskim producentem wysokiej jakości tkanych taśm i pasmanterii technicznej.
Reklama
Media

To jedna z nielicznych polskich firm o tak długiej historii, funkcjonująca stale pod tą samą nazwą. Początki działalności Pasamonu w odradzającej się Polsce w latach 20. i 30. ub. wieku, to okres dynamicznego rozwoju i intensywnej produkcji wyrobów przede wszystkim dla wojska i kolei. W firmie zatrudnionych było wówczas aż 700 osób. Po II wojnie światowej fabryka wznowiła działalność. Została upaństwowiona i przez kolejne lata była rozbudowywana jako Bydgoskie Zakłady Taśm Technicznych Pasamon. Kolejne zmiany przyniosła transformacja ustrojowa. W 1998 r. nastąpiła reprywatyzacja fabryki, a restrukturyzacja trwała do 2007 r. Dokonano spłat wobec Skarbu Państwa i poczyniono niezbędne nakłady inwestycyjne. – Co istotne, udało się nam utrzymać zatrudnienie na ówczesnym poziomie. Powstała spółka pracownicza, która stała się pełnoprawnym właścicielem Pasamonu – mówi Włodzimierz Bartecki, Prezes Zarządu przedsiębiorstwa.

Z każdym rokiem rynek stawał się coraz bardziej konkurencyjny i tylko nieustanne doskonalenie wyrobów i ich unowocześnianie mogło zapewnić firmie sukces. Po wejściu Polski do UE kluczowym dla Pasamonu było również wdrożenie norm unijnych, w tym systemu zarządzania jakością ISO 9001:2000.

Dziś Pasamon produkuje ponad 2,5 tys. wzorów taśm o zróżnicowanej kolorystyce z poliamidu, poliestru, polipropylenu i bawełny, w szerokościach od 3 do 130 mm. Wybrane produkty posiadają certyfikaty wodoodporności, niepalności, trudnopalności oraz IRR (antyrefleks w promieniowaniu podczerwonym). Taśmy znajdują zastosowanie w produkcji oprzyrządowania dla wojska, smyczy, uprzęży i innych artykułów dla zwierząt, szelek zabezpieczających, pasów bezpieczeństwa. W Pasamonie produkowane są także zawiesia i pasy transportowe dla górnictwa. A do przemysłu kaletniczego i tapicerskiego trafiają z kolei taśmy do plecaków, toreb czy sprzętu turystycznego.

Coraz większy udział w sprzedaży Pasamonu stanowi eksport. Produkty z Bydgoszczy trafiają do Wielkiej Brytanii, Niemiec, na Węgry, do Czech, na Słowację, Ukrainę, Łotwę, Białoruś i Litwę, a nawet do tak odległych zakątków, jak Wyspy Dziewicze.

Firma cały czas inwestuje w nowoczesne technologie – zarówno w urządzenia, jak i systemy informatyczne. – Ale naszą największą wartością jest kapitał ludzki – pracownicy, z których wielu wiąże się z nami na całe swoje zawodowe życie. Jest to efektem naszej wyjątkowej dbałości o nich. Oferujemy bezpieczne i godziwe warunki pracy i płacy, co jest naszym priorytetem. Nie zapominamy też o integracji, a nasze pikniki firmowe i wspólne celebrowanie innych wydarzeń na stałe wpisały się w naszą działalność – wymienia prezes W. Bartecki. Pasamon jest mocno zaangażowany w funkcjonowanie lokalnej społeczności, silnie utożsamiając się z Bydgoszczą. Jest mecenasem kultury, sportu i wielu przedsięwzięć społecznych, mających na celu rozwój miasta i regionu w wielu obszarach.

www.pasamon.com.pl