Rozmowa z Karoliną Świdkiewicz, Członkiem Zarządu, p.o. Prezesa Zarządu Bolesławieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych
Media

BZMO Bolesławiec to obecnie lider w produkcji glinokrzemianowych materiałów ogniotrwałych. Do kogo trafiają Państwa produkty?

Portfolio naszych klientów jest bardzo zróżnicowane. Zacznijmy od tego, że nasza oferta obejmuje ok. 200 gatunków betonów, zapraw oraz prefabrykatów betonowych o zadanym kształcie, które są odporne na różnego rodzaju procesy mechaniczne, termiczne i chemiczne jakie zachodzą w urządzeniach cieplnych. W naszym asortymencie znaleźć możemy m.in.: specjalistyczne betony ogniotrwałe niskocementowe, żaroodporne, izolacyjne, konwencjonalne a w wśród nich betony boksytowe, szamotowe, andaluzytowe, korundowe, mullitowe oraz betony na bazie węglika krzemu. Reagując na wymagania naszych Klientów stale powiększamy nasz asortyment. Produkowane przez nas materiały są niezbędnym elementem wyłożeń wszystkich urządzeń pracujących w wysokich temperaturach. Nasi odbiorcy, z którymi stale współpracujemy to przedsiębiorstwa z sektora elektrociepłowniczego i energetycznego, gdzie nasze produkty wykorzystywane są bezpośrednio przy procesach wytwarzania energii. Nie zapominamy także o polskich i europejskich spalarniach odpadów, które wykazują stale rosnące zapotrzebowania na materiały pracujące w agresywnym środowisku, które zapewniają efektywny proces spalania. Nasze materiały pracują w kotłach na biomasę, spalarniach odpadów poubojowych, medycznych i niebezpiecznych. Klientami BZMO są również podmioty z branż: ceramicznej, cementowej i koksowniczej, a listę uzupełniają odlewnie żeliwa oraz huty stali, żelaza oraz metali nieżelaznych.

Oprócz materiałów ogniotrwałych w ofercie znajdziemy również surowce ceramiczne?

Tak, to nasza druga działalność biznesowa. Posiadamy własną kopalnię odkrywkową oraz nowoczesny zakład wzbogacania surowca ilastego, który był projektowany pod kątem współpracy z producentami różnego rodzaju ceramiki. Opracowaliśmy technologię, która pozwala na pozyskanie produktu, którego proces wzbogacania jest realizowany bez dodatku jakichkolwiek środków chemicznych, dzięki czemu otrzymujemy materiał o naturalnym składzie i właściwościach. Nasza białowypalająca się glina ceramiczna jest wysoko ceniona przez naszych odbiorców, którzy stosują ją w procesach produkcyjnych ceramiki sanitarnej, płytek ceramicznych, wyrobów kamionki użytkowej oraz galanterii ceramicznej.

Jak to się dzieje, że niewielki zakład pokonuje dużo większą konkurencję?

70 lat tradycji zobowiązuje, ale również motywuje. To, że jesteśmy niewielką firmą ma swoje plusy i minusy. Po stronie tych pierwszych niewątpliwe należy wymienić naszą elastyczność. U nas stwierdzenie „indywidualne podejście do Klienta” jest w 100% prawdziwe. Potrafimy dostosować się do oczekiwań naszych klientów i zrealizować praktycznie każde zamówienie, nawet te, które obejmuje wykonanie np. pojedynczego elementu. Często podejmujemy wyzwania, z którymi nikt inny nie chce, bądź nie umie się zmierzyć. To nasza siła, która pozwala nam zaoferować indywidualny tok pracy nad konkretnym zamówieniem, co nie ukrywam jest bardzo ważne dla naszych partnerów. Drugą ważną cechą, którą się szczycimy jest jakość. Mamy swój wewnętrzny system zarządzania jakością, który gwarantuje, że nasze wyroby reprezentują najwyższy poziom wykonania. Produkcja odbywa się wyłącznie przy użyciu oryginalnych surowców. Nie stosujemy zamienników, odpadów czy materiałów poeksploatacyjnych gdyż nie gwarantują one poziomu, który chcemy reprezentować. Posiadamy swoje własne laboratorium na bieżąco monitorujące i badające produkowane przez nas betony, prefabrykaty czy glinę ceramiczną.

Duże znaczenie dla Państwa sukcesu ma wykwalifikowana kadra.
Powiedziałabym, że największe. Wykwalifikowani pracownicy, szczególnie w naszej branży, to kapitał, którego nie da się oszacować. To oni są siłą napędową firmy i fundamentem naszego sukcesu. BZMO Bolesławiec może się pochwalić zespołem, który tworzą wieloletni, posiadający duże doświadczenie pracownicy, a także młodzi, przynoszący niebanalne pomysły, entuzjazm, świeże spojrzenie itp. Nie ukrywam również, że bardzo ciężko jest nam pozyskiwać nowych specjalistów. W Polsce wśród wielu uczelni kształcących przyszłych inżynierów są dwie może trzy jednostki, które kształcą studentów pod kątem materiałów ogniotrwałych. To spory problem, z którym staramy sobie radzić i póki co nam się to udaje. Z chęcią jednak czekamy na kandydatów chcących zdobywać doświadczenie w branży. Myślę, że ważnym czynnikiem, skłaniającym do pracy w firmie jest rodzinna atmosfera, która tutaj panuje. Każdy pracownik czuje się potrzebny, wszyscy się znają, wspierają, dzięki czemu tworzy się bardzo dobry klimat do twórczej i efektywnej pracy.

„Innowacyjność”, to słowo, które towarzyszy Państwu cały czas w codziennej pracy.

Jako firma lubimy trudne wyzwania, a one zazwyczaj wiążą się z innowacyjnością. Często przychodzą do nas klienci, którzy poszukują zupełnie nowego materiału, zdolnego sprostać ich oczekiwaniom i wymaganiom. Nasze zaplecze badawcze, w tym laboratorium, pozwala na skuteczną realizację tych zadań i mamy w tej dziedzinie bardzo duże sukcesy. Wspominałam wcześniej, że w naszej ofercie znajduje się ok. 200 gatunków materiałów. Wśród nich są betony tradycyjne powszechnie znane lecz połowa to stworzone przez nas unikatowe mieszanki. Często sami podejmujemy prace prowadzące do stworzenia nowego gatunku produktu, który będzie charakteryzował się lepszymi parametrami, a co za tym idzie zainteresuje większą liczbę potencjalnych klientów. Wsłuchujemy się uważnie w opinie płynące z rynku i staramy się wyprzedzać oczekiwania, które naszym zdaniem, już za chwilę mogą się pojawić w kierowanych do nas zapytaniach.

BZMO Bolesławiec to wyłącznie polski kapitał. Czy w związku z tym idea patriotyzmu gospodarczego ma w Państwa branży jakiekolwiek zastosowanie?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kiedy w 2002 r. stawaliśmy się firmą prywatną ten czynnik związany z pochodzeniem marki, jej narodowością nie miał żadnego znaczenia. Można wręcz powiedzieć, że klienci woleli kupować materiały od zachodnich firm wychodząc z założenia, że zagraniczne produkty są lepsze. Dzisiaj obserwujemy pewne zmiany w tym zakresie. Tzn. narodowość i pochodzenie producenta nadal nie są decydującym kryterium wyboru, ale niewątpliwie mają pewien wpływ na ostateczną decyzję. My jako firma również bardzo mocno akcentujemy nasze pochodzenie i naszą historię. Jesteśmy z niej dumni i uważamy, że to nasz atut. Mamy nadzieję, że idea patriotyzmu gospodarczego rozpowszechni się szerzej w biznesie. Pamiętajmy, że każda złotówka zainwestowana w polskie przedsiębiorstwa przynosi wielokrotny zysk każdemu z nas, nie mówiąc już o tym, że dzięki temu firmy zyskują kapitał tak bardzo potrzebny do rozwoju i inwestycji.

Rozmawiał Tomasz Popławski


Apla:
Początki Bolesławieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych sięgają roku 1945. Ówczesne przedsiębiorstwo tworzyło kilka niemieckich firm górniczych i ceramicznych. W skład majątku firmy weszło 20 złóż surowców ogniotrwałych, w tym 17 złóż kwarcytów i 3 złoża glin ogniotrwałych. W 1947 roku zaczęto produkcję mas ogniotrwałych dla przemysłu odlewniczego na Wydziale Czerwona Woda w oparciu o własne złoża surowców. Wtedy również przedsiębiorstwo zaczęło funkcjonować pod nazwą Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych. W 1957 roku uruchomiono wydział produkcji materiałów ogniotrwałych Czerna gdzie produkowano materiały szamotowe. Cztery lata później jako pierwsza w Polsce firma rozpoczęła na wydziale materiałów ogniotrwałych Zelczów w Gościszowie produkcję betonów żaroodpornych a 10 lat później asortyment powiększył się o betony ogniotrwałe. W 1981 roku uruchomiono produkcję cegieł klinkierowych na wydziale Czerna. Prywatyzacja, przeprowadzona w 2002 roku, zapoczątkowała proces restrukturyzacji i modernizacji przedsiębiorstwa. W roku 2006 uruchomiono zakład przeróbczy iłów ceramicznych jasnowypalających się przy kopalni Czerwona Woda, a od 2007 roku następuje dynamiczny rozwój technologii