Środa Śląska (woj. dolnośląskie) to jedna z niewielu gmin w kraju skanalizowanych aż w 97 proc. O inwestycjach jakie w ciągu ostatnich kilku lat poczyniło przedsiębiorstwo wodociągowe Średzka Woda Sp. z o.o., rozmawiamy z Antonim Biszczakiem, Prezesem Zarządu spółki.

Inwestycje, które w ostatniej dekadzie zrealizowano w zakresie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w gminie są imponujące. Jakiego typu są to zadania?

Naszym największym sukcesem jest niewątpliwie zwodociągowanie gminy w 100 proc., a do skanalizowania pozostały nam już tylko trzy miejscowości. Mamy nadzieję, że uda nam się tego dokonać do 2020 r. i tym samym będziemy mogli się poszczycić również siecią kanalizacyjną na całym obszarze podległego nam terenu. Inwestycje w latach 2007-2017 dotyczyły przede wszystkim modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków, kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej. Najważniejsze jednak, że zrealizowaliśmy to w rejonach, które dotychczas tej sieci były pozbawione. W roku ubiegłym udało nam się tego dokonać m.in. w miejscowości Wrocisławice, z ujęciem do Bukówka. W tym roku planujemy skanalizować wieś Lipnicę. Co istotne, realizując nasze inwestycje, robimy to z myślą o mieszkańcach, odbudowując, utwardzając i tworząc jednocześnie nowe drogi, co wpływa nie tylko na polepszenie warunków bytowych lokalnych społeczności, ale także pozytywnie wpływa na jakość ich życia.

Na ponad połowę tych inwestycji udało się pozyskać środki unijne. Czy bez tego wsparcia byłaby szansa na realizację projektów wymagających wielomilionowych nakładów finansowych?

Całkowity koszt naszych nakładów inwestycyjnych w ostatnich 10 latach to ponad 55 mln zł. Oczywiście wykonanie wszystkich prac nie byłoby możliwe bez zewnętrznego wsparcia finansowego. Środki pozyskaliśmy z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kolejne cele będziemy mogli zrealizować dzięki preferencyjnej pożyczce uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Muszę zaznaczyć, że możemy konsekwentnie realizować politykę inwestycyjną i świadczyć na rzecz regionu usługi na najwyższym poziomie również dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy całego naszego zespołu pracowników.

W ubiegłym roku udało się Państwu zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje. Wróćmy do tematu kolejnych wyzwań, jakie stoją przed Państwem w najbliższym czasie.

Problematyczne zagadnienie, jakie obecnie się narodziło, nie dotyczy nowych inwestycji, a naszej codziennej pracy. Związane jest to z taryfami dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków dla odbiorców. Dotychczas były one zatwierdzane przez radę gminy, a obecnie przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jak dotąd, już w styczniu każdego roku mieliśmy aktualne rozporządzenia dotyczące tego zagadnienia i mogliśmy zaplanować kolejny rok rozliczeniowy. Obecnie do 12 czerwca obowiązują stare taryfy, a nowe muszą być uchwalone na 90 dni przed tym terminem. My jednakże, i dotyczy to wszystkich spółek kanalizacyjno-wodociągowych, nie dysponujemy aktualnym rozporządzeniem na bieżący rok, ponieważ nie zostało ono nadal uchwalone. Co więcej, do tej pory taryfa obowiązywała jeden rok, aktualnie planowane jest wprowadzenie jej na trzy lata. Nie znając więc nowych założeń i przeliczników, obawiamy się w jaki sposób uda nam się dotrzymać terminu ustalenia nowych taryf. Mamy ogromną nadzieję, że ten problem zostanie wkrótce rozwiązany.

Rozmawiała Joanna Jakoweńko