Finał Programu Najwyższa Jakość Quality International 2017.

Tegoroczne zwieńczenie XI edycji Programu Najwyższa Jakość Quality International odbyło się 17 listopada w Krynicy-Zdroju. Wręczone zostały nagrody Laureatom Programu, a w trakcie forum dyskusyjnego podjęto tak ważne zagadnienia jak konkurencyjność i innowacyjność gospodarki, nowoczesne zarządzanie, synergia nauki, biznesu i jednostek samorządowych, a także odpowiedzialność społeczna odpowiedzialność.

Program Najwyższa Jakość Quality International od 11 lat wspiera i inicjuje projakościowe postawy w podmiotach gospodarczych i instytucjach w naszym kraju. To unikalne przedsięwzięcie, które skupia firmy małe, średnie i duże, a także instytucje użyteczności publicznej wokół idei zarządzania jakością i wykorzystywania nowoczesnych technik zapewnienia jakości. Jednym z celów Programu, który stawiają przed sobą organizatorzy jest zwiększanie konkurencyjności na rynkach europejskich i światowych polskich instytucji, producentów i usługodawców, a przede wszystkim wytwarzanych przez nich wyrobów i usług o najwyższych parametrach jakościowych.

Podczas wystąpień inauguracyjnych głos zabrali: Anna Biszkowiecka, redaktor naczelna Forum Biznesu, dr Tomasz Wołowiec, Zastępca Burmistrza Krynicy-Zdroju, Wioletta Urbańska, Rzecznik Beneficjenta, Biuro Zarządzania Jakością,
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz prof. dr hab. Tadeusz Sikora, Kierownik Katedry Zarządzania Jakością Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Intencją Europejskiego Forum Jakości i Innowacyjności jest umożliwienie uczestnikom wymiany poglądów, poznanie najnowszych trendów i rozwiązań ułatwiających im codzienną gospodarczą działalność w Polsce i innych krajach Europy m.in. w odniesieniu do standardów zarządzania, norm, certyfikacji, finansowania innowacji, obowiązujących przepisów, a także postulowanych zmian regulacji, które sprzyjać mają rozwojowi, wzrostowi, konkurencyjności i efektywności przedsiębiorstw.

W Krynicy-Zdroju w dyskusji podczas Forum, pn. „Czynniki wpływające na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki w Polsce, z udziałem Anny Korab z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Beaty Moskal-Słaniewskiej, Prezydenta Świdnicy, dra inż. Piotra Orleańskiego, Zastępcy Dyrektora Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Marka Hadały, Zastępcy Dyrektora Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach oraz dra inż. Józefa Zakrzewskiego, Prezesa Zarządu Polskiej Agencji Przemysłowo-Obronnej, paneliści skupili się na zagadnieniach problematyki rozwoju wyrobów i usług, organizacji i zarządzaniu inwestycjami (także w kontekście norm) oraz ich komercjalizacji w kraju i poza granicami, a także miejscu i roli samorządów w zakresie rozwoju gospodarki, a pośrednio: produktów i usług w odniesieniu do strategii rozwoju kraju.

Niemal co trzeci przedsiębiorca skarży się na problem z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Bezrobotnych ubywa, a firmy mają z tego powodu coraz większe problemy. Najbardziej daje się we znaki nadmierna biurokracja, ale tuż za nią plasuje się problem z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

Kolejna dyskusja - Wyzwania współczesnego rynku pracy w Polsce - z udziałem Anny Ledwożyw, Dyrektor HR w BorgWarner Turbo Systems, BorgWarner Poland Sp. z o.o. poświęcona została rynkowi pracy – kształceniu młodych kadr na rynek w poszczególnych gałęziach gospodarki i ocenie tego zjawiska przez pryzmat działalności BorgWarner, kształceniu zawodowego i doświadczeń w tym zakresie: klasom patronackim, praktykom, stażom, zrównoważonemu rozwojowi społecznemu i gospodarczemu firm i instytucji, a także społecznej odpowiedzialność biznesu, zaangażowaniu pracowników w tym zakresie i przedsiębiorczości społecznej.

Podczas Europejskiego Forum Jakości i Innowacyjności Laureatom Programu Najwyższa Jakość Quality International wręczono dyplomy, medale QI 2017 i statuetki Pereł Jakości, a Podmioty, nagrodzone w Programie Liderzy Społecznej Odpowiedzialności otrzymali statuetki Dobra Firma, Dobry Pracodawca i Eko Firma 2017.

Gratulujemy tegorocznym Laureatom Programów. Zdobyte tytuły są potwierdzeniem najwyższego poziomu wdrożonych standardów zarządzania we wszystkich obszarach, a godła stanowią wymierne, ważne elementy w budowaniu i umacnianiu przewagi konkurencyjnej i pozytywnego wizerunku firm i instytucji.

***

Zgłoszenia do Programu Najwyższa Jakość Quality International przyjmowane były w trzech kategoriach: QI Product, QI Services, QI Order. To już XI edycja Programu, realizowana pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i Katedry Zarządzania Jakością Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W ocenie wniosków zgłoszeniowych do Programu Najwyższa Jakość Quality International Kapituła Programu szczególny akcent stawiała na takie zagadnienia, jak m.in. wysoka jakość produktów i usług potwierdzona badaniami kompetentnych instytucji, stan wdrożenia systemów zarządzania, nowoczesność zastosowanych rozwiązań, organizacja systemu posprzedażowego, przejrzystość informacji i in.

Kolejny rok przyniesie zmiany w systemie zarządzania jakością, na które Kapituła Programu będzie zwracać dokonując oceny wniosków zgłoszeniowych. Przed nami okres recertyfikacji systemu do normy PN-EN ISO 9001:2015. Nowości w systemach obejmą m.in. takie obszary, jak: role, odpowiedzialność i uprawnienia przywództwa w organizacji; planowanie: działania odnoszące się do ryzyk i szans; wsparcie: zasoby, wiedza w organizacji, świadomość wszystkich pracowników oraz określona forma i model komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej dotyczącej systemu zarządzania jakością.

Dziękujemy za Państwa aktywny udział w tegorocznym Europejskim Forum Jakości i Innowacyjności, za zaangażowanie, cenne, merytoryczne i niezwykle ciekawe wypowiedzi, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników Forum, a dla nas, jako jego organizatorów stały się inspiracją do realizacji szeregu dalszych działań, zmierzających do propagowania firm i instytucji, stawiających w swojej codziennej działalności na jakość, innowacyjność i przedsiębiorczość, bezpośrednio wpływając na dalszy rozwój społeczno-gospodarczy kraju.

Zapraszamy do udziału w kolejnej – XII edycji programu Najwyższa Jakość Quality International 2018, która właśnie się rozpoczęła i przyszłorocznego Europejskiego Forum Jakości i Innowacyjności!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do Organizatorów Forum Jakości i Innowacyjności przesłany został list z Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy:

„(…) przekazuję wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przyczyniają się do upowszechniania skutecznych metod zarządzania jakością, zwiększania konkurencyjności oraz rozwoju rodzimej przedsiębiorczości. Jestem przekonany, że kolejna edycja programu Najwyższa Jakość Quality International spowoduje, że coraz więcej firm i instytucji dostrzeże, jak istotną rolę odgrywa dbałość o dostarczanie klientom i konsumentom produktów lub usług na najwyższym poziomie.
Doceniając ideę Państwa projektu, składam serdeczne gratulacje tegorocznym Laureatom, których sukces jest wynikiem umiejętnego zarządzania, właściwie realizowanej strategii rozwoju oraz systematycznego budowania zaufania wśród odbiorców nie tylko na coraz bardziej wymagającym rynku krajowym, lecz także na płaszczyźnie międzynarodowej.
Życzę pomyślnego przebiegu Forum, interesujących dyskusji oraz satysfakcji z zaangażowania na rzecz budowy nowoczesnej gospodarki”.

Z poważaniem,
Krzysztof Szczerski, Sekretarz Stanu,
Szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Europejskie Forum Jakości i Innowacyjności 2017