Nie każdego stać na zakup wymarzonego przedmiotu za zaoszczędzone pieniądze. Niektórzy wolą nawet zakupy na kredyt, gdyż wtedy mogą zrealizować swoje potrzeby, nie naruszając swojego budżetu, choć w ostatecznym rachunku zapłacą więcej niż kupując za gotówkę.

Banki prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów kredytowych. W niniejszym tekście przyjrzymy się bliżej kredytom dostępnym online.

Wszyscy, którzy kiedykolwiek ubiegali się o kredyt wiedzą, że formalności mogą zajmować sporo czasu. Nawet jeśli mamy komplet potrzebnych dokumentów, to musimy wziąć pod uwagę konieczność dojazdu do placówki banku, odstania czasu w kolejce, oczekiwania przy biurku pracownika na decyzję, wydruk dokumentów. Tracimy w ten sposób czas, który jest cenny. Czy możliwe jest zatem uzyskanie kredytu bez konieczności wychodzenia z domu?

Wyszukiwarka kredytów gotówkowych. Porównaj kredyty w różnych bankach

Jeszcze do niedawna było to nie do pomyślenia. Dziś banki prześcigają się w oferowaniu kredytów online. Czasami są one dostępne jedynie dla klientów danego banku, innym razem kredyt może zostać udzielony każdemu, kto spełnia wymagane warunki. Niektóre banki dopuszczają, aby wszystkie formalności, łącznie z podpisaniem umowy kredytowej, odbywały się przez Internet, innym razem trzeba się liczyć z wizytą kuriera, choć wtedy czas realizacji sprawy się wydłuża.
Podkreślić trzeba, że zawieranie umowy przez Internet wiąże się z podobnymi formalnościami jak w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego, którego umowę podpisać można w oddziale banku. Tak więc nie ominie nas badanie zdolności kredytowej czy udowadnianie wysokości swoich zarobków. Zobaczmy, w jakich bankach otrzymać można kredyt online.

„Mysz załatwi ci kredyt”…

Takim właśnie hasłem mBank zachęca swoich klientów do skorzystania z kredytu gotówkowego, dostępnego online. Rzeczona mysz gwarantuje, że wszelkie formalności będą odbywały się „od początku do końca przez Internet”. Oferta kredytu online ma wiele zalet: jest szybka - decyzja kredytowa może zostać podjęta w kwadrans; jest wygodna - nie trzeba wychodzić z domu, stać w korkach, kolejkach; jest łatwo dostępna - formalności są uproszczone. Wnioskować można o kwotę rozpoczynającą się od 500 zł, a kończącą się na 20 000 zł (nie dotyczy to osób, które dostaną indywidualną ofertę od mBanku).

Okres kredytowania powinien się zawierać między 3 a 84 miesiącami. Spłata następuje automatycznie w wybranym dniu, a informacje o kredycie można uzyskać przez Internet lub mLinię. Oprocentowanie kredytu jest zmienne i wynosi od 7,99% do 21,25%. Prowizja za udzielenie kredytu przez Internet wynosi od 1% do 5% kwoty kredytu. Formalności związane z uzyskaniem kredytu są proste: należy złożyć wniosek na stronie mBanku, następnie klient otrzymuje e-mail z wstępną decyzją kredytową i dosyła dokumenty w formacie PDF, jeśli jakieś są wymagane. Po otrzymaniu ostatecznej decyzji kredytowej należy podpisać umowę, wykonując w tym celu przelew na kwotę złotówki. Następnie kredyt przelewany jest na eKonto.

Klik kredyt

Kredyt online oferuje także Meritum Bank. Klienci, posiadający konto w tym banku mogą w ramach oferty Kredyt online z kontem w łatwy sposób złożyć wniosek i zawrzeć umowę poprzez system bankowości elektronicznej. Najniższa kwota kredytu to 1000 zł. O udzielenie kredytu mogą ubiegać się osoby, których minimalny dochód wynosi 500 zł. Pozostali klienci mogą skorzystać z oferty Klik kredyt, która wiąże się jednak z koniecznością oczekiwania na wizytę kuriera. Wniosek kredytowy można złożyć poprzez Internet na stronie banku, a jego wypełnienie zajmuje około 15 minut.

Wstępna decyzja kredytowa jest wysyłana na e-mail, a następnie z klientem kontaktuje się pracownik Meritum Banku, potwierdzając wprowadzane dane i umawiając szczegóły wizyty kuriera z umową. Podczas wizyty kuriera należy przeczytać umowę, podpisać we wskazanych miejscach oraz dostarczyć wymagane przez bank dokumenty. Po ich pozytywnej weryfikacji pieniądze są przelewane na konto. Choć cała procedura trwa dłużej niż 15 minut, to jednak ten sposób może być ułatwieniem dla osób, które mają problemy z opuszczaniem domu, na przykład niepełnosprawnych czy starszych.

Kredyt w rachunku

PKO BP oferuje posiadaczom kont Inteligo kredyt odnawialny, który można otrzymać online. Wystarczy posiadać konto prywatne Inteligo i aktywnie z niego korzystać, a także mieć stały dochód i odpowiednią zdolność kredytową. Maksymalna kwota tego kredytu wynosi 60 000 zł. Umowę można podpisać elektronicznie, a wstępna decyzja kredytowa zapada w chwilę po wypełnieniu wniosku. W przypadku pozytywnej decyzji zostaje utworzone dodatkowe konto kredytowe, do którego przyznawana jest specjalna karta. Bank co miesiąc pobiera minimalną sumę do zapłaty wraz z odsetkami, a klient może wpłacić samodzielnie większą sumę lub też całość zadłużenia. Kredyt odnawialny jest przyznawany na 12 miesięcy, lecz może zostać przedłużony. Klienci Inteligo mogą skorzystać także z Pożyczki Inteligo w maksymalnej kwocie 20 000 zł.

Pożyczka dla Ninja

Reklamowany przez „prawdziwego Ninja” Alior Sync również oferuje pożyczkę gotówkową, którą można otrzymać bez wychodzenia z domu. Wstępną decyzję można otrzymać w trakcie wypełniania wniosku, a środki nawet tego samego dnia! Z oferty tej może skorzystać każdy, nie tylko klienci Alior Sync. Otrzymać można nawet 150 000 zł na okres nawet 10 lat. Wystarczy wypełnić wniosek poprzez stronę internetową banku Alior Sync, następnie poddać się weryfikacji dochodu i poczekać na telefon konsultanta. W przypadku pozytywnej decyzji środki są przelewane po rozmowie telefonicznej (maksymalna kwota pożyczki wynosi wtedy 20 000 zł) lub po weryfikacji dokumentów, dostarczonych przez kuriera do banku. Co ciekawe osoby, które rzetelnie i terminowo spłacają zadłużenie mogą skorzystać z zawieszenia spłaty nawet na 3 miesiące. Po spłacie 6 rat można skorzystać z wakacji kredytowych, za które nie ponosi się żadnych dodatkowych opłat.

Kredyty gotówkowe online w wybranych bankach
Bank Nazwa kredytu Maksymalna kwota Prowizja Oprocentowanie
mBank Mysz załatwi ci kredyt 20 000 zł Od 1% do 5% kwoty kredytu Od 7,99% do 21,25%
Meritum Bank Klik kredyt 200 000 zł Od 0% do 5% kwoty kredytu Od 7,90% do 18,90%
PKO Bank Polski Kredyt odnawialny w koncie Inteligo 60 000 zł Od 1,5% do 3% kwoty kredytu min. 40 zł 15,75%
Alior Sync Pożyczka Gotówkowa 150 000 zł 0% Od 10% do 24% (w przypadku kredytów do 5 lat)
Źródło: strony banków i TotalMoney.pl

Skróć formalności

Wiele banków, między innymi Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, eurobank czy Getin Bank starają się wyjść naprzeciw klientowi i skrócić czas, związany z formalnościami kredytowymi. W związku z tym, na stronach banków można wypełnić specjalne formularze i zamówić rozmowę z doradcą banku. W ten sposób można zdefiniować pewne sprawy, związane z kredytem, sprawdzić swoją zdolność kredytową i podjąć wstępną decyzję o kredycie. Wiele banków ułatwia klientom życie, i na podstawie rozmów z konsultantem przygotowywane są umowy, a ich podpisanie może nastąpić w czasie wizyty kuriera, przedstawiciela banku lub też podczas umówionej wizyty w oddziale. Choć nie jest to kredyt w całości realizowany przez Internet, to można powiedzieć, że czas załatwiania formalności kredytowych się skraca, oszczędzając klientowi wyprawy do banku i stania w kolejce czy przy biurku podczas formalności, związanych z kredytem.

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie

Przewidywać można, że w związku z coraz większym rozwojem bankowości elektronicznej już niedługo gama szybkich kredytów, dostępnych od początku do końca online będzie się zwiększać. Tymczasem banki starają się jak najbardziej ułatwić klientom życie, tak, by byli oni zadowoleni z ich usług.