Kupiłeś ubezpieczenie na życie i nie zadziałało? Prawdopodobnie popełniłeś jeden z tych błędów. Polisy ubezpieczeniowe na życie to skomplikowane produkty, zapisywane na wielostronicowych dokumentach. Jeśli rozmawia się z profesjonalnym i dobrym agentem można wszystkiego się dowiedzieć. Jeśli to jednak osoba bez wystarczającej wiedzy są rzeczy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę samemu.
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
1
Nie wierz w złote góry
Oferty proponowane przez instytucje finansowe o niskiej renomie lub sugerujące bajońskie zyski należy traktować z dużą wstrzemięźliwością lub po prostu odrzucać. Zarówno na ochronę zdrowotną, jak i środki na emeryturę sami musimy „zapracować” płaconą regularnie składką. Nikt nam tego nie zapewni tak po prostu. Propozycje „gwarantujące” co roku kilkunastoprocentowe zyski po prostu nie istnieją.
ShutterStock
2
Ufaj, ale sprawdzaj
Większość dużych towarzystw ubezpieczeniowych oferuje stały dostęp do swojego profilu, gdzie można sprawdzać przyrost (lub zmniejszenie się) naszych środków. To bardzo ważne. Brak stałego samodzielnego dostępu do informacji o własnych środkach, jak i w co są inwestowane czy też jak zwiększa się suma wypracowanych środków jest niebezpieczne i może prowadzić do rozczarowania.
ShutterStock
3
Brak ochrony NNW
Wiele polis życiowych, oprócz wypłat w razie śmierci oferuje też odszkodowania np. na wypadek następstw nieszczęśliwego wypadku (NNW). To bardzo przydatna opcja, bo w razie trwałego inwalidztwa nie zostajemy bez wsparcia i środków od ubezpieczyciela.
ShutterStock
4
Nie wiem ile za to płacę
W codziennym życiu zazwyczaj sprawdzamy ile i za co płacimy. Podobnie powinno być przy produktach finansowych. Przyzwyczailiśmy się, że trzeba sprawdzać ile kosztuje konto w banku i karta płatnicza i że naturalne jest, że nie są za darmo. W przypadku polis ubezpieczeniowych takie nawyki nie są jeszcze wystarczająco utrwalone. Warto też wybierać produkty, w których przejrzystość kosztów administracyjnych jest bez zarzutu.
ShutterStock
5
Brak możliwości elastycznego opłacania składek
Umowa ubezpieczenia na życie zawierana jest zazwyczaj na wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Trudno przewidzieć w jakiej sytuacji będziemy za jakiś czas. Lepiej to uwzględnić szukając ofert pozwalających na elastyczną wpłatę składek np. za pół roku czy nawet rok z góry, także umożliwiającą odroczenia bez utraty ochrony.
ShutterStock
6
Wykluczenia, czyli to czego nie ma
Żadna polisa nie chroni przed wszystkimi możliwymi zdarzeniami. Każda ma tzw. wykluczenia czyli zdarzenia, w razie których polisa nie zadziała. Trzeba je dokładnie przeanalizować. Lepiej uważać tam, gdzie ta lista jest bardzo długa. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy nie ma w polisie wykluczeń, które nas dyskwalifikują. W niektórych ofertach może to dotyczyć np. policjantów lub zawodowych żołnierzy, czy wypadku w trakcie jazdy motocyklem. Jeśli jesteśmy fanem dwóch kółek, takiej polisy lepiej nie wybierać…
ShutterStock