statystyki

Na emeryturę odkładamy mało dobrowolnie

autor: Tomasz Jóźwik22.08.2016, 07:39; Aktualizacja: 22.08.2016, 08:45
O pieniądze, które Polacy odkładają na emeryturę w ramach dobrowolnego III filaru, zabiega ponad 40 instytucji finansowych.

O pieniądze, które Polacy odkładają na emeryturę w ramach dobrowolnego III filaru, zabiega ponad 40 instytucji finansowych.źródło: ShutterStock

Oferta dla oszczędzających jest bogata, ale korzystamy z niej niechętnie. Łącznie na kontach IKE i IKZE mieliśmy na koniec 2015 r. zgromadzone 6,2 mld zł. To 1 proc. kwoty przechowywanej na depozytach bankowych.

O pieniądze, które Polacy odkładają na emeryturę w ramach dobrowolnego III filaru, zabiega ponad 40 instytucji finansowych. Możemy wybierać między ofertą firm ubezpieczeniowych, powierzyć pieniądze specjalistom z TFI lub powszechnych towarzystw emerytalnych, zarządzać nimi samodzielnie na rachunku otwartym w biurze maklerskim lub gromadzić oszczędności na koncie w banku.

Ze statystyk KNF wynika, że najpopularniejszą formą dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach IKE i IKZE jest wykupienie polisy z funduszem kapitałowym w jednej z 12 oferujących tego typu rozwiązanie firm ubezpieczeniowych lub skorzystanie z oferty jednego z 16 TFI. Na tych dwóch rodzajach kont emerytalnych mamy zgromadzone dwie trzecie aktywów w przypadku IKE i trzy czwarte całości aktywów odłożonych na kontach IKZE.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Inspektorow.(2016-08-22 15:07) Zgłoś naruszenie 110

  Bohdan Bankowy ,POlisy wyprawkowe dla dzieci ,Filary II i III a nawet ZUS codziennie udawadniają Nam że nie warto jest odkładać gdyz nawet jak odłozysz to przyjdzie Balcerowićz ,Tusk i inny POmiot i zrobi z twojej forsy wycieczke sobie do Maciu Pisciu.

  Odpowiedz
 • B>T.(2016-08-22 13:15) Zgłoś naruszenie 20

  Kto zarabia odpowiednio dużo w stosunku do kosztów utrzymania to będzie miał odpowiednia emeryturę i odłożone oszczędności . Pracujący na umowy zlecenie lub za najniższa krajową z czego mają odkładać jak nie są w stanie się utrzymać lub dostać kredytu na mieszkanie które są absurdalnie drogie w stosunku do tych zarobków oraz niewiarygodne wysokie odsetki.

  Odpowiedz
 • permanentny(2016-08-22 20:19) Zgłoś naruszenie 20

  A z czego? Z tego głodowego 1200zł??? Na mieszkanie, na energię,na gaz, na buty, na dzieci, na paliwo lub bilet, na lekarstwa, na raty i ....zabrakło!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane