statystyki

Na emeryturę odkładamy mało dobrowolnie

autor: Tomasz Jóźwik22.08.2016, 07:39; Aktualizacja: 22.08.2016, 08:45
O pieniądze, które Polacy odkładają na emeryturę w ramach dobrowolnego III filaru, zabiega ponad 40 instytucji finansowych.

O pieniądze, które Polacy odkładają na emeryturę w ramach dobrowolnego III filaru, zabiega ponad 40 instytucji finansowych.źródło: ShutterStock

Oferta dla oszczędzających jest bogata, ale korzystamy z niej niechętnie. Łącznie na kontach IKE i IKZE mieliśmy na koniec 2015 r. zgromadzone 6,2 mld zł. To 1 proc. kwoty przechowywanej na depozytach bankowych.

O pieniądze, które Polacy odkładają na emeryturę w ramach dobrowolnego III filaru, zabiega ponad 40 instytucji finansowych. Możemy wybierać między ofertą firm ubezpieczeniowych, powierzyć pieniądze specjalistom z TFI lub powszechnych towarzystw emerytalnych, zarządzać nimi samodzielnie na rachunku otwartym w biurze maklerskim lub gromadzić oszczędności na koncie w banku.

Ze statystyk KNF wynika, że najpopularniejszą formą dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach IKE i IKZE jest wykupienie polisy z funduszem kapitałowym w jednej z 12 oferujących tego typu rozwiązanie firm ubezpieczeniowych lub skorzystanie z oferty jednego z 16 TFI. Na tych dwóch rodzajach kont emerytalnych mamy zgromadzone dwie trzecie aktywów w przypadku IKE i trzy czwarte całości aktywów odłożonych na kontach IKZE.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Inspektorow.(2016-08-22 15:07) Zgłoś naruszenie 110

  Bohdan Bankowy ,POlisy wyprawkowe dla dzieci ,Filary II i III a nawet ZUS codziennie udawadniają Nam że nie warto jest odkładać gdyz nawet jak odłozysz to przyjdzie Balcerowićz ,Tusk i inny POmiot i zrobi z twojej forsy wycieczke sobie do Maciu Pisciu.

  Odpowiedz
 • B>T.(2016-08-22 13:15) Zgłoś naruszenie 20

  Kto zarabia odpowiednio dużo w stosunku do kosztów utrzymania to będzie miał odpowiednia emeryturę i odłożone oszczędności . Pracujący na umowy zlecenie lub za najniższa krajową z czego mają odkładać jak nie są w stanie się utrzymać lub dostać kredytu na mieszkanie które są absurdalnie drogie w stosunku do tych zarobków oraz niewiarygodne wysokie odsetki.

  Odpowiedz
 • permanentny(2016-08-22 20:19) Zgłoś naruszenie 20

  A z czego? Z tego głodowego 1200zł??? Na mieszkanie, na energię,na gaz, na buty, na dzieci, na paliwo lub bilet, na lekarstwa, na raty i ....zabrakło!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane