statystyki

Ile państwa w dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę

autor: Patryk Słowik, Grzegorz Osiecki04.08.2016, 07:24; Aktualizacja: 04.08.2016, 09:31
emeryt emerytura senior seniorzy

Programy pracownicze, w przeciwieństwie do indywidualnych, mają wspierać osoby mniej wyedukowane ekonomicznie, a także mniej zarabiająceźródło: ShutterStock

W czerwcu poznaliśmy rządowe zapowiedzi zmian w funduszach emerytalnych. Wicepremier Mateusz Morawiecki proponuje przesunięcie trzech czwartych aktywów z OFE na konta w III filarze. To ma być zaczyn, który sprawi, że w Polsce fatycznie powstanie dobrowolny, lecz powszechny system ubezpieczeń emerytalnych. Pozostała jedna czwarta ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a równowartość tych środków ma zostać zapisana na subkontach ubezpieczonych w ZUS

Przesunięciu trzech czwartych środków z OFE na prywatne konta w III filarze ma towarzyszyć utworzenie dwóch nowych form oszczędzania: pracowniczych i indywidualnych planów kapitałowych. Dziś III filar jest w stanie szczątkowym. Stąd pierwszym pytaniem w debacie powinno być, czy III filar w polskim systemie emerytalnym jest potrzebny? No i czy w ogóle może być w Polsce popularny?

Aleksandra Wiktorow Nie ulega wątpliwości, że Polakom potrzeba dodatkowych oszczędności. Bez III filaru się nie obejdzie. Nowe emerytury będą bowiem niższe niż poprzednie, choć wcale nie muszą być głodowe. Wartość nabywcza pieniądza będzie przecież wyższa, niż była 10 czy 20 lat temu, kiedy stopa zastąpienia wynosiła 60 proc. Powinniśmy mieć do dyspozycji na emeryturze 50–60 proc. zarobków, by żyć na tym samym poziomie co wcześniej. Obecny system nie da takich kwot. Nawet przy podwyższeniu wieku emerytalnego przynosi on niewiele ponad 40 proc., więc trzeba sobie odkładać. Swoją drogą jestem zwolenniczką pracowania do 67. roku życia bez względu na płeć. Oczywiście III filar jest potrzebny, problemem jest jednak określenie, skąd brać te pieniądze.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Oczywiście, że III filar jest potrzebny. Mamy dwa cele – musimy zwiększyć dochody po dezaktywacji zawodowej, po przekroczeniu wieku emerytalnego. Drugim celem jest zaś kapitał i oszczędności bardzo długoterminowe. Musimy stworzyć Polakom warunki do oszczędzania, bo to bardzo ważne z punktu widzenia całej gospodarki. Gdy firmy chcą pozyskać kapitał, to bardzo rzadko myślą o giełdzie, gdyż poza tym rynkiem mogą pozyskać dużo więcej pieniędzy, sprzedając te same akcje.

Ja także uważam, że musimy pracować co najmniej do 67. roku życia, a kto chce, to i dłużej.

Paweł Borys W całym systemie emerytalnym brakuje pieniędzy na podwyższenie świadczeń. Spowodował to błąd w konstrukcji II filaru i założenie, że koszt jego utworzenia dla ZUS będzie finansowany z prywatyzacji. A przy odwróceniu piramidy demograficznej oczywiste stało się, że te rozwiązania się nie sprawdzą. III filar jest konieczny, choć dotychczas wszystkie próby rozbudowania go zakończyły się porażką – obecnie znajduje się w nim zaledwie 1 proc. PKB.

Polacy są niepewni swojej emerytalnej przyszłości. Dlatego musimy zbudować stabilność – pokazać, że tworzymy naprawdę trwały system. Przekonanie ludzi jest równie ważne jak stworzenie wydajnej konstrukcji.

Jakie powinny być relacje między ZUS a pozostałymi formami oszczędzania na emeryturę? Do tej pory zakład był beneficjentem rozmontowania filaru kapitałowego.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor Pracy(2016-08-08 10:57) Zgłoś naruszenie 70

  Komu te bajki?juz dawno TK udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. .............. Naród już dzięki nim wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można prawnie zinterpretować aby ukraść obywatelom ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt nikomu nie wierzy .....Organy Państwa przez nich na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Dlatego ta Oligarchia była też za podniesieniem wieku emerytalnego i dlatego tak wyrokują trzymając się Sędziowskich stolców . Mają w pracy taaaaaakie profity......To przez tych "Sędziów" ludzie już nie chcą płacić składki na ZUS. Stracili zaufanie do wszystkich instytucji . Jest to efekt rządów 8 ostatnich lat POmyleńców i dyspozycyjnych z TK. Nikt nie jest głupi ani ślepy . Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tych z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych nie mieli więcej niż 25 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem

  Odpowiedz
 • Kecaj(2016-08-07 08:45) Zgłoś naruszenie 10

  Teza: Wartość nabywcza pieniądza będzie przecież wyższa, niż była 10 czy 20 lat temu, kiedy stopa zastąpienia wynosiła 60 proc. Byłbym wdzięczny pani Wiktorow za uzasadnienie tej tezy szczególnie w oparciu o system rewaloryzacji emerytur i rent.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • stanislaw Wolczek(2017-01-12 19:29) Zgłoś naruszenie 00

  Przyczyna BIEDY JEST LENISTWO NIEKTORYCH GRUP SPOLECZNYCH DLATEGO TRZEBA WPROWADZIC PODATEK OD LENISTWA JAK W BIALORUSI OBOWJAZKOWO I NATYCHMIAST!!!!!!! BEDZIE CZYSTO< NIE BEDZIE CWANIACTWA< NIE BEDZIE GRUP SPOLECZNYCH KTORE NIE WYTWARZAJA DOBRA DLA SPOLECZENSTWA POLSKI A ZYJA ZA JCH KOSZT OSZUKUJAC WSZYSTKICH JAK SIE DA!!!! ZLIKWIDOWAC KOMINY PLACOWE DLA PRAWNIKOW ZULIKOW SEDZOW I PROKURATOROW I TYCH WSZYSTKICH CO DUZO PISZA A NIE WYTWARZAJA PRODUKCJI KTORA MOZNA SPRZEDAC >ZLIKWIDOWAC ARMIE WOJSKA A WPROWADZIC SLUZBE AWARYJNA W KAZDYM ZAKLADZIE PRACY I ORGANIZACJI ABY SZKOLENIA WOJSKOWE ODBYWALY SIE CO DZIENIE PRZEZ 15 MINUT !!!! GOTOWNOSC BOJOWA W KAZDEJ SEKUCIE 100% NIE ROZBUDOWYWAC BIUROWCOW A FABRYKI I MIESZKANIA DLA LUDZI !!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane