statystyki

Koniec eldorado doradców: Kredyty walutowe odchodzą do lamusa

autor: Piotr Szymaniak07.06.2016, 06:42; Aktualizacja: 07.06.2016, 10:45
euro-waluty-lupa-finanse

Ustawa o kredycie hipotecznym wprowadzi zakaz pożyczania pieniędzy na mieszkania w obcych walutach klientom, którzy zarabiają w złotówkach.źródło: ShutterStock

Pośrednicy kredytowi trafią pod kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego, a pożyczki w obcych walutach do lamusa. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o kredycie hipotecznym. W ten sposób wdrożymy unijną dyrektywę chroniącą interesy osób zaciągających takie zobowiązanie

Ustawa o kredycie hipotecznym wprowadzi zakaz pożyczania pieniędzy na mieszkania w obcych walutach klientom, którzy zarabiają w złotówkach. Sankcjonuje to stan wymuszony przez rekomendację S zmodyfikowaną w 2013 r. przez KNF. Projekt ogranicza też bankom możliwość żądania kupna, wraz z kredytem, dodatkowych ubezpieczeń.

Największe zmiany dotyczyć będą działalności pośredników kredytowych. Dziś doradcą może być praktycznie każdy. Według projektu wykonywanie tego zawodu będzie możliwe dopiero po uzyskaniu zezwolenia nadzoru. Do tego będzie trzeba legitymować się wyższym wykształceniem ekonomicznym lub prawniczym albo zdać egzaminy w Komisji Nadzoru Finansowego.

– Ustawa spowoduje pewne zwiększenie kosztów prowadzenia działalności, ale pozytywnie wpłynie na rynek dzięki ujednoliceniu standardów. Od każdego pośrednika finansowego będzie wymagany odpowiedni zakres wiedzy i ubezpieczenie OC. Wszyscy będą też podlegali kontroli KNF. To przyczyni się do poprawy wizerunku branży – mówi Adam Buczel, radca prawny Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Projekt nakłada na banki oraz pośredników obowiązek przekazywania kompleksowych informacji na temat całościowych kosztów kredytu. Pośrednik będzie również musiał ujawnić klientowi informacje „o prowizjach oraz wszelkich innych wynagrodzeniach” przekazywanych przez banki, bezpośrednio i pośrednio zależnych od podpisania umowy kredytowej.

– Część doradców ma pokusę, by kierować się wysokością wynagrodzenia, a nie dobrem klienta. Łatwo wskazać banki, które bardzo dobrze płacą pośrednikom, ale niekoniecznie mają najlepszą ofertę z punktu widzenia klienta – twierdzi Roman Budnik, pośrednik ze Szczecina.

Innego zdania jest Michał Szczepaniak, doradca od 15 lat działający na rynku warszawskim. – Najważniejsze informacje dla klienta to całkowity koszt kredytu oraz to, czy doradca jest powiązany kapitałowo z instytucją oferującą kredyt – mówi. Według projektu doradcami będą tylko ci pośrednicy, którzy nie mają związków z bankami.

Mecenas Buczel zwraca uwagę, że z projektu wprost nie wynika, czy pośrednik ma poinformować o wysokości prowizji od banku, czy tylko o tym, że takową pobiera. 

Kredyt hipoteczny będzie mógł zostać udzielony w obcej walucie, ale tylko pod warunkiem, że większość dochodów klienta lub posiadanych przez niego aktywów jest także wyrażona w tej walucie – wynika z nowego projektu ustawy o kredycie hipotecznym. Banki kierują się tymi zasadami już od czasu wydania przez nadzór Rekomendacji S, ale dzięki zapisaniu tego w ustawie takie zasady będą obowiązywać wszystkich kredytodawców. Hipoteki będą mogły sprzedawać też niebankowe instytucje pożyczkowe, pod warunkiem że będą dysponowały kapitałem w wysokości ponad 5 mln zł i uzyskają zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego.

Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Finansów, jest wdrożeniem dyrektywy 2014/17/UE w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi. Co do zasady unijna regulacja dotyczy tylko kredytów hipotecznych na zakup mieszkania lub domu. Poszczególne państwa członkowskie mogą rozszerzyć jej zakres na kredyty hipoteczne dotyczące wszelkich nieruchomości. I tą właśnie drogą poszedł projektodawca.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • krol(2016-06-07 11:14) Zgłoś naruszenie 74

  Każdy prezes banku , który dopuścił się przestępstwa - dożywotnie więzienie i konfiskata majątku. Każdy pracownik banku biorący udział w przestępstwie - dożywotnie więzienie i konfiskata majątku. Prezes NBP i członkowie KNF- za parasol ochronny nad przestępcami - dożywotnie więzienie i konfiskata majątku. Wszystkie nibykredyty frankowe - przeliczyć po kursie z dnia uruchomienia ze stopą procentową,jak we franku-dośc już nakradli przez tyle lat. Rodzinom po frankowcach,którzy odebrali sobie życie - dożywotnia renta wypłacana z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży majątków złodziei.

  Odpowiedz
 • Adam2(2016-06-07 08:45) Zgłoś naruszenie 42

  Od kiedy to ma obowiązywać ?

  Odpowiedz
 • xxx(2016-06-07 15:15) Zgłoś naruszenie 30

  A kto rozsądny ,bierze kredyty od tych złodziejskich organizacji,za złotówkę musisz oddać pięć złotych,ale to też sprawka tych z wiejskiej .

  Odpowiedz
 • Andrzej(2016-06-07 12:16) Zgłoś naruszenie 24

  Co dopiero zakończyliśmy falę deregulacji a już mamy nowy pomysł na uregulowanie nowego zawodu. Nie krytykuję pomysłu informowania o wysokości prowizji ale nic więcej nie jest potrzebne.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane