Prawie 68 tys. wniosków o "bezpieczny kredyt" w bankach - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jak dodano, od startu programu założono blisko 3,5 tys. "Kont Mieszkaniowych", na których zgromadzono ponad 11 mln zł.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." i "Konto mieszkaniowe" - statystyki

Jak wyjaśniono, od lipca br., kiedy to uruchomiono "Bezpieczny kredyt 2 proc.", złożono 67 814 wniosków kredytowych, które dały 20 905 umów. Średnia kwota kredytu to 397,3 tys. zł. Kredyt ten oferuje 12 banków, a jeden deklaruje chęć przystąpienia do programu w IV kwartale br.

Jak poinformowało ministerstwo, od startu programu założono 3 467 "Kont Mieszkaniowych", na których zgromadzono 11,469 mln zł (średnia kwota na koncie to ponad 3,3 tys. zł). Obecnie instrument ten ma w swojej ofercie trzy banki: Alior Bank, Bank Pekao oraz PKO Bank Polski.

"Z tygodnia na tydzień przybywa ok. 3 tys. podpisanych umów. Kwota udzielonych kredytów przekroczyła już 8,3 mld zł, więc przez cały okres wsparcia państwo dopłaci do nich prawie 3,3 mld zł" – przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dodał, że zgodnie z założeniami "suma ta nie obciąży budżetu jednorazowo, a będzie rozłożona na 10 lat".

"Bezpieczny kredyt 2 proc.". Na jakich zasadach?

Resort przypomniał, że "Bezpieczny kredyt 2 proc." który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą. Stanowi ona różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł. W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł.

"Bezpieczny kredyt 2 proc.". Lista banków

"Bezpieczny kredyt" oferuje 12 banków:

 • Alior Bank,
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • Bank PEKAO,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski,
 • SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem,
 • VeloBank
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

"Konto mieszkaniowe" - dla kogo?

"Konto Mieszkaniowe", czyli drugi element programu Pierwsze Mieszkanie, jest oprocentowane na zasadach oferowanych przez bank, jak przy zwykłym rachunku oszczędnościowym. W przeciwieństwie jednak do zwykłego konta, zysk jest zwolniony z podatku Belki. Oznacza to, że nie trzeba płacić 19 proc. podatku od dochodów kapitałowych.

"Konto Mieszkaniowe" to instrument dla tych, którzy planują zakup mieszkania w perspektywie następnych kilku lat. Można je założyć od 13 do 45 roku życia. Zakładając Konto Mieszkaniowe rodzice mogą zadbać o bezpieczną przyszłość swoich dzieci jeszcze przed osiągnieciem pełnoletności. Minimalna wpłata miesięczna to 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie). (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/