statystyki

Getin gotowy na najgorsze: Przez podatek bankowy znikną kredyty hipoteczne

autor: Łukasz Wilkowicz17.12.2015, 07:49; Aktualizacja: 17.12.2015, 09:05
Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku

Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Bankuźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

- Rozumiem, że trzeba pieniędzy na sfinansowanie dopłat na dzieci. Ale może warto wyłączyć z podstawy opodatkowania kredyty hipoteczne? Albo nowe kredyty, żeby nie blokować ich udzielania - uważa Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku.

Sejm zaczął prace nad podatkiem bankowym. Bankowcy – co naturalne – są mu przeciwni.

Podatek bankowy to tak naprawdę element większej układanki, która dotyczy możliwości kapitałowych – nie tylko naszych, ale całego sektora. Ja liczę to tak: narzut kapitałowy na franki to 9 mld zł. Do tego wymóg kapitałowy rośnie o kolejne 2 mld zł. Podatek bankowy to ma być 6 mld zł. Dochodzi do tego 2 mld zł wypłaty na depozyty dla klientów SK Banku i 600 mln zł na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. W sumie to niemal 20 mld zł zablokowanych lub wykorzystanych kapitałów. Te pieniądze nie mogą być wykorzystane na akcję kredytową. W skrajnym scenariuszu taka kwota w kapitałach pozwala na zwiększenie salda kredytów o 200 mld zł. Uważam to za duży problem dla gospodarki.

Zmniejszycie wartość kredytów?

Tak, przewidujemy spadek salda kredytowego w przyszłym roku i podniesienie marż na kredytach hipotecznych. Podniesiemy je zapewne do takiego poziomu, że ich sprzedaż praktycznie się zatrzyma. Lekko zmniejszymy nawet pożyczki gotówkowe i będziemy je sprzedawać z wyższą prowizją. Zmniejszymy finansowanie dla małych i średnich firm. Niestety...

Konsekwencje idą jednak dalej. Dostęp do kredytów hipotecznych spadnie nie tylko ze względu na podatek bankowy i wymogi kapitałowe KNF. Od przyszłego roku do 15 proc. rośnie wkład własny, jaki będą musieli mieć kredytobiorcy. Hipotek będzie mniej, więc deweloperzy będą sprzedawać mniej mieszkań. Z czasem firmy budowlane będą mieć mniej zamówień. One mogą mieć podobne problemy jak po budowie stadionów.

W kredytach hipotecznych, które – chyba się zgodzimy – jeśli rosną w odpowiednim tempie, to są pozytywne dla gospodarki, najważniejsza jest stabilność. A teraz muszę patrzeć na to, że jak udzielam kredytu na 30 lat, to w tym czasie będzie siedem kampanii wyborczych. Na chwilę obecną to jest najbardziej ryzykowny produkt w sektorze.

Rozwiązanie?

Może warto wyłączyć kredyty hipoteczne z podstawy opodatkowania? Ja rozumiem, że trzeba pieniędzy na sfinansowanie dopłat do dzieci. Skoro z podatku bankowego ma być pięć czy sześć miliardów, to niech będzie. W zamian zwiększmy obciążenie innych rodzajów kredytów. Albo przynajmniej wyłączmy z opodatkowania nowe kredyty, tak żeby nie blokować ich udzielania. Jeszcze inny wariant jest taki, żeby po prostu opodatkować zyski banków. Może nie 19 proc., a 50 proc.?

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła niedawno „domiary kapitałowe” dla banków z dużymi portfelami kredytów we frankach. Getin Noble Bank dostał jedne z najwyższych domiarów. W dodatku efektem jest niespełnianie wymogów nadzoru. Ile kapitału brakuje?


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Szum(2015-12-17 11:22) Zgłoś naruszenie 213

  Zyskiem trzeba się podzielić, a nie go transferować poza granice Polski. Nie wspomnę o wysokich gażach prezesów i pupili.

  Odpowiedz
 • bankier(2015-12-17 11:25) Zgłoś naruszenie 182

  ojej, bankom się nie podoba, że część łupu, przepraszam - zysku, będą musieli zostawić w kraju. Ależ mi przykro.

  Odpowiedz
 • Bogdan Bankowy(2015-12-17 13:04) Zgłoś naruszenie 174

  .......I TVN ulepił „Im Złotego Cielca Peteru”., i stanął on rozświetlony jupiterami, a Oni padli na kolana,..I usłyszałem przeraźliwy kwik podobny do brzmienia Świń odrywanych od koryta gdy przed Nimi stanął On -Peteru ". Darł pysk najmocniej robiąc sobie na tych frajerach przez ekran krypto-reklamę . Ma im zastąpić Słoneczko Peru. A wszystkie sondaże na zamówienie dup „do góry”.Tylko jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? Wielu już w Niego uwierzyło ,czy mają w tym interes -stanowiska ,odprawy, wpływy. Wiem jedno Krzywonos też wie i proponuje miesięcznicę obrony demokracji - czytaj -w obronie jej emerytury ,wszyscy inni mają wypierd... do roboty aż nie umrą. To jet to czym cuchnie ten POsąg.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • swara(2015-12-17 12:09) Zgłoś naruszenie 143

  Przecież już wyraźnie wyjaśniono, że podatek będzie od kapitału, a nie od czynności bankowych, jakim są m.in. udzielane kredyty. Niech pan nie mówi głupstw i nie wprowadza opinii publicznej w błąd, bo sprawia pan wrażenie, że zupełnie nie zna się pan na prawie bankowych ( a jest pan prezesem).

  Odpowiedz
 • Echo(2015-12-17 12:52) Zgłoś naruszenie 103

  Wtym pazernym banku niech kredyty hipoteczne znikną. Jestem za. Żadem bank nie udzielił kredytu, ale Getin Bank udzielił, nie wspomnę na jakich warunkach. Ludzie nie myślą, że to jest co najmniej na 30 lat kredyt i mają wciskane takie produkty, że bać się to mało. Itd.

  Odpowiedz
 • nie dla getin!(2015-12-17 13:36) Zgłoś naruszenie 92

  Getin powinien wogóle splajtować za wciskanie złodziejskich polisolokat!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • megan(2015-12-17 18:00) Zgłoś naruszenie 10

  Rozumiem, że trzeba pieniędzy na sfinansowanie dopłat na dzieci. Ale może warto wyłączyć z podstawy opodatkowania kredyty hipoteczne? Albo nowe kredyty, żeby nie blokować ich udzielania - uważa Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku. Myślę, że szef Getinu to tęga głowa i nic takiego się nie wydarzy żeby nie zapanował nad moją lokatą. Zawsze mi się tu dobrze wiodło.

  Odpowiedz
 • alina(2015-12-17 20:44) Zgłoś naruszenie 01

  myślę, ze 50% podatku od złodziejskich banków to nie jest zbyt dużo . Banki to zaraza

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane