statystyki

Nieruchomości: Pośrednicy kredytowi chcą pieniędzy od banków

autor: Patryk Słowik22.12.2015, 16:00
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Wszystko wskazuje na to, że biznes z tego sporu wyjdzie obronną ręką.źródło: ShutterStock

Oczekiwania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego, które chcą zakazać wynagradzania pośredników przez kredytodawców, są zbyt daleko idące – twierdzi Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Do marca 2016 r. musimy wdrożyć unijną dyrektywę 2014/17/UE w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi. Zawiera ona między innymi wymóg informowania konsumentów o wysokości prowizji otrzymywanej przez pośrednika finansowego od kredytodawcy. Zarazem daje sporą swobodę działania ustawodawcy krajowemu, który może w ogóle zakazać wypłacania prowizji przez banki. O taki krok apelują UOKiK i KNF. Powód jest prozaiczny – w branży krąży dowcip, że doradztwo dla klienta jest tyle warte, ile za nie klient płaci. Jeśli więc nie płaci nic, tyle też warta jest udzielona mu pomoc. Lepiej więc w ocenie urzędników wprowadzić jasne zasady: jeśli konsument chce uzyskać rzeczywistą pomoc, musi za nią zapłacić. Tyle że – jak wskazuje KPF – dyrektywa odnosi się nie do pośredników kredytowych, lecz do podmiotów świadczących usługi doradcze.

– Dyrektywa wyraźnie różnicuje te dwie czynności, doradztwem określając osobistą rekomendację przedstawianą konsumentowi w odniesieniu do co najmniej jednej transakcji dotyczącej umowy kredytowej i stanowiącej odrębną usługę od udzielenia kredytu – wyjaśnia Marcin Czugan, przewodniczący Komitetu Prawno-Politycznego EUROFINAS, prawnik związany z KPF.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Olo(2016-01-04 12:33) Zgłoś naruszenie 10

    Pośrednik nie powinien ("nie może") brać pieniędzy jednocześnie od kredytobiorcy i kredytodawcy, bo interesy tych grup są inne. Więc jedyne sprawiedliwe wyjścia to a) pośrednik bierze kasę jedynie od kredytobiorcy i działa na jego korzyść i (jakoś) żyje, albo b) bierze kasę jedynie od kredytodawcy, co pewnie spowoduje, że po pewnym czasie nawet mało rozgarnięci ludzie przestaną korzystać z ich usług – co z tego, że są za darmo, jak najpewniej wybrali nam droższy kredyt (droższy całościowo, a nie CHWILOWĄ ratą), więc pośrednik albo zdechnie z głodu albo przejdzie na opcję a). Zresztą pośrednicy są mało potrzebni. Nawet ci korzystni ze strony kredytodawcy. A już na pewno nie potrzebujemy pośredników biorących 1 lub 2% wartości nieruchomości za to, że wystawili ogłoszonie na stronę, a o mieszkaniu nie mogą więcej szczegółów podać, bo "nigdy w nim nie byli."

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane