Kryzys frankowy trwa dość długo i "coś trzeba z nim zrobić" - mówił na antenie RMF FM prof. Piotr Gliński. Jednak propozycja przyjęta przez PO nie jest po myśli PiS.

- Musimy być ostrożni, ja mam nadzieję, że te prace, które się toczą w kancelarii prezydenta i szukanie kompromisów, wiem, że tam są zaangażowane środowiska frankowiczów, doprowadzą do jakiegoś rozsądnego kompromisu i podziału odpowiedzialności. My nie możemy za bardzo wydoić systemu bankowego, ponieważ będzie on obciążony podatkiem bankowym. Ale zdecydowanie propozycja Platformy nie była rozsądna, to była jednostronna - mówił Piotr Gliński.

Dopytywany, czy jest ona zbyt dobra dla banków, a za mało dla kredytobiorców, odpowiedział: "Tak. Kompromis musi być gdzieś w innym miejscu położony".

Jednak przewalutowanie po kursie zaciągnięcia to może być zbyt hojna propozycja. "Trzeba porozmawiać z osobami, które uczestniczą w tym. Ja tam podesłałem dwóch ekspertów z Rady Programowej, którzy się na tym znają i nad tym pracują, zobaczymy" - mówił Gliński.