Konto osobiste za 0 zł to obecnie nic nadzwyczajnego, wiele banków takie oferuje. Najlepsze konto to takie, które pozwala zarobić. Eksperci TotalMoney.pl sprawdzili, w których bankach można zyskać najwięcej, decydując się na założenie rachunku bieżącego i oszczędnościowego.

Wybór odpowiedniego konta bankowego jest dla każdego z nas bardzo ważny. Niekorzystna oferta czy też źle dobrany do naszych potrzeb rachunek może generować niepotrzebne koszty. Tymczasem dobry wybór może zaowocować nie tylko brakiem opłat za konto, ale i pojawianiem się na nim zysków.

Bezpłatne rachunki osobiste oferuje wiele banków. Część z nich nie wymaga nawet spełnienia żadnych dodatkowych warunków, np. BOŚ Bank (EKOkonto bez Kosztów) czy Alior Bank (Konto Internetowe), inne stawiają wymogi, ale zwykle niezbyt skomplikowane. W naszym rankingu porównaliśmy konta należące do obu tych grup. Sprawdziliśmy, jakie wyniki uda się osiągnąć, łącząc korzystanie z konta osobistego z kontem oszczędnościowym.

Darmowe konto osobiste? Porównaj i wybierz najlepsze dla siebie!

Reklama

Założyliśmy, że poszukującym najlepszego dla siebie konta klientem jest osoba, która otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie na rachunek w wysokości 2 300 zł. Nasz modelowy Kowalski wykonuje 5 zewnętrznych przelewów internetowych w miesiącu oraz dokonuje minimum 3 transakcji kartą debetową na łączną kwotę co najmniej 300 zł. Ponadto wpłaca on raz w miesiącu gotówkę na konto w wysokości 300 zł oraz wypłaca pieniądze z bankomatów (4 razy w miesiącu, w tym 2 razy z urządzeń należących do sieci banku, w którym ma konto, raz z bankomatu sieci Euronet i raz z bankomatu należącego do innej sieci). Kwota każdej wypłaty to 100 zł.

Przyjęliśmy także, że nasz klient co miesiąc wpłaca na konto oszczędnościowe (prowadzi je w tym samym banku, co konto osobiste) 300 zł. Pierwsza wpłata na konto (dokonana w momencie otwierania konta osobistego) była wyższa i wyniosła 5 300 zł (z czego 5 000 zł stanowiły wcześniejsze oszczędności klienta, a 300 zł – pierwsza regularna wpłata).

Reklama

Jak wybraliśmy najlepsze konto?Miejsce poszczególnych banków i oferowanych przez nich kont w rankingu TotalMoney.pl uzależnione było od dwóch czynników:
• rocznych kosztów korzystania z konta przez naszego modelowego klienta
• zysków (odsetek) z konta oszczędnościowego po 12 miesiącach regularnego oszczędzania

Od zysków pomniejszonych o obowiązkowy podatek Belki odejmowaliśmy koszty - uzyskana w ten sposób kwota decydowała o miejscu w rankingu.
Do udziału w rankingu zaprosiliśmy jedynie banki posiadające sieć oddziałów, w których prowadzona jest obsługa kasowa. Nasz klient nie ma bowiem nic przeciwko założeniu konta 100% online czy wykonywaniu przelewów przez Internet, ale wpłat gotówkowych na konto woli dokonywać osobiście w kasie banku.

Który bank oferuje najlepsze konto?Na podium znalazły się następujące oferty: EKOkonto bez Kosztów BOŚ Banku (z zyskiem z konta oszczędnościowego w wysokości 289,40 zł), Konto Getin UP Getin Banku (w jego przypadku zysk wynosi 228,23 zł) oraz eKonto mobilne plus mBanku (z zyskiem z konta oszczędnościowego wynoszącym 79,20 zł).

Zajmujące pierwsze miejsce w zestawieniu EKOkonto bez Kosztów to najnowszy ROR BOŚ Banku. Zostało ono wprowadzone do oferty banku wiosną 2015 r. Prowadzenie konta jest całkowicie darmowe, klient nie musi spełnić żadnych dodatkowych warunków. Darmowe są także zewnętrzne przelewy przez Internet, korzystanie z bankowości elektronicznej oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Posiadacz EKOkonta bez Kosztów może liczyć się tylko z jedną opłatą – za użytkowanie karty debetowej. Łatwo jest jednak jej uniknąć, wystarczy dokonać transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę co najmniej 300 zł. Dużą zaletą tego rachunku jest atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe „Więcej za Mniej”, na którym można zyskać aż 4% w skali roku. Jest ono oferowane klientom zasilającym rachunek kwotą co najmniej 1 000 zł miesięcznie i obowiązuje dla środków do 10 000 zł.

table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Ranking kont osobistych "dla Kowalskiego" TOP 3
Pozycja 1 2 3
Bank Nazwa konta EKOkonto bez Kosztów Konto Getin UP eKonto mobilne plus
Wniosek online Sprawdź konto Sprawdź konto
Zysk z konta oszczędnościowego uwzględniający koszt korzystania z konta osobistego 289,40 zł 228,23 zł 79,20 zł
Miesięczna opłata za prowadzenie konta (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Opłata za zewnętrzny przelew internetowy 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Miesięczna opłata za kartę debetową (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z bankomatów sieci Euronet 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów w Polsce 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wpłaty gotówkowej na rachunek w oddziale 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Możliwość otwarcia konta 100% on-line (potwierdzenie umowy przelewem) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Miesięczny koszt korzystania z konta 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Roczny koszt korzystania z konta 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Zysk po 12 m-cach regularnego oszczędzania na koncie oszczędnościowym 289,40 zł 228,23 zł 79,20 zł
Założenia rankingu:Posiadacz konta:przelewa na nie wynagrodzenie (2 300 zł miesięcznie)aktywnie używa karty debetowej (wykonuje przy jej użyciu co najmniej 3 transakcji w miesiącu na min. 300 zł)wykonuje 5 przelewów zewnętrznych przez Internetraz w miesiącu wpłaca gotówkę na rachunek (300 zł) 2 razy wypłaca gotówkę z bankomatów własnych banku, raz z bankomatu sieci Euronet i raz z bankomatu innej sieci (każda wypłata to 100 zł)posiada konto oszczędnościowe w banku prowadzącym ROR. Pierwsza wpłata na konto oszczędnościowe (dokonana w momencie jego otwarcia) wynosi 5 300 zł. Składają się na nią dotychczasowe oszczędności klienta (5 000 zł) oraz pierwsza regularna wpłata (300 zł). Następnie klient wpłaca regularnie na konto 300 zł miesięcznieStan na 28 lipca 2015 r. Źródło: porównywarka finansowa TotalMoney.pl

Posiadacze EKOkonta bez Kosztów mogą także korzystać z dwóch promocji – EKOkonto + bon na sprzęt sportowy i EKOkonto + karta kredytowa z nagrodą.

Drugie miejsce w naszym rankingu zajęło Konto Getin UP Getin Banku, które także prowadzone jest bezpłatnie. Jego posiadacz nie zapłaci też za: przelewy internetowe, dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, użytkowanie karty debetowej i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Te dwa ostatnie benefity dostępne są dla klientów korzystających z Pakietu Korzyści „Mój Bank”. Warunkiem korzystania z niego jest posiadanie Konta Getin UP wraz z kontem oszczędnościowym, zasilanie ROR wynagrodzeniem w wysokości co najmniej 1 000 zł miesięcznie, dokonywanie płatności kartą na co najmniej 300 zł miesięcznie oraz wyrażenie zgód marketingowych na otrzymywanie SMS-em i mailem informacji o promocjach Getin Banku. Konto oszczędnościowe w Getin Banku oprocentowane jest na 4% w skali roku. Oprocentowanie dotyczy kwoty do 10 000 zł i gwarantowane jest do końca 2016 r.

Miejsce trzecie zajęło eKonto mobilne plus mBanku. Rachunek prowadzony jest bezpłatnie, a żeby korzystać za darmo ze wszystkich jego podstawowych funkcjonalności, wystarczy spełnić kilka niezbyt wygórowanych warunków: zasilać rachunek wpływami min. 1 000 zł miesięcznie i dokonywać transakcji kartą na kwotę co najmniej 200 zł. Posiadacze eKonta mobilnego plus wypłacają za darmo gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie oraz korzystają z bezpłatnych przelewów przez Internet. Dla naszego klienta istotne jest też to, że mBank nie pobierze od niego opłaty za wpłaty i wypłaty gotówkowe w placówce. Jako rachunek oszczędnościowy dla naszego klienta mBank zaproponował mSaver. Jest to konto oszczędnościowe, na które trafiają drobne kwoty m.in. z przelewów czy transakcji bezgotówkowych kartą debetową. mSaver może być także – co odróżnia go od podobnych produktów oferowanych przez inne banki – zasilany regularnie z ROR. Oprocentowanie środków gromadzonych na mSaver wynosi 1,4% w skali roku.
Z pełnym rankingiem kont osobistych „dla Kowalskiego” można zapoznać się klikając znajdujący się poniżej link.

Wypłacaj gotówkę za darmo ze wszystkich bankomatów w Polsce!

Ranking TotalMoney.pl pokazuje, że dobrze dobrany duet – konto osobiste i konto oszczędnościowe – przy odkładaniu co miesiąc nawet niewielkiej kwoty rzędu 300 zł pozwala w ciągu roku zarobić dodatkowo podobną sumę, tj. niemal 300 zł. Nie jest to zawrotna kwota, ale wciąż atrakcyjna na tle propozycji innych banków, w których opłaty i prowizje za korzystanie z niektórych funkcjonalności konta potrafią zjeść, a niekiedy wręcz przewyższyć zyski płynące z oszczędzania.