Gdy bank otrzyma informację o zajęciu wierzytelności z rachunku, będzie musiał ją niezwłocznie przekazać oddziałom, innym bankom, placówkom pocztowym oraz wszelkim podmiotom uprawnionym do dokonywania wypłat z zajętego rachunku.
W celu zawiadomienia wykorzysta środki komunikacji elektronicznej. Takie są założenia projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie trybu zawiadamiania przez bank o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Chodzi przede wszystkim o to, żeby z zajętego rachunku nie były dokonywane żadne wypłaty przez uprawnione do tego organy na skutek nieotrzymania informacji o egzekucji. Obecnie bowiem w wyniku braku odpowiednich regulacji instytucje nierzadko informowały się o zajęciu ze znacznym opóźnieniem, np. listownie.
Analogiczne przepisy istniały od 2002 r. do 2 stycznia 2014 r. Jednak nowelizacja prawa pocztowego (Dz.U. z 2012 r. poz. 1529) spowodowała, że rozporządzenie już ponad rok temu utraciło moc. Jego ponowne wydanie jest możliwe na podstawie art. 86a ust. 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1619 ze zm.).
Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości, rozporządzenie jest bardzo potrzebne w celu usprawnienia przepływu informacji pomiędzy bankami i placówkami pocztowymi.
Etap legislacyjny
Projekt przekazano do uzgodnień