statystyki

Bank może być pozwany z powodu klauzuli w umowie ubezpieczenia kredytu

autor: Michał Culepa17.03.2015, 16:00; Aktualizacja: 17.03.2015, 19:12
Kredyt

Sprawa dotyczyła uznania za niedozwoloną klauzuli widniejącej w umowie kredytowej łączącej Bank Zachodni WBK i Agatę S. jako spadkobierczynię kredytobiorcy, który zmarł.źródło: ShutterStock

Nieważne, że kredytodawca nie jest autorem kontrowersyjnego wzorca umownego. Liczy się to, że się nim posługuje – ocenił Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła uznania za niedozwoloną klauzuli widniejącej w umowie kredytowej łączącej Bank Zachodni WBK i Agatę S. jako spadkobierczynię kredytobiorcy, który zmarł. Częścią tego kontraktu była umowa ubezpieczenia kredytu. Dzięki niej możliwe było uzyskanie niższego oprocentowania, a ponadto nie było konieczne przedstawianie dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. poręczeń czy gwarancji.

Umowa ubezpieczenia była podpisana między bankiem a towarzystwem ubezpieczeniowym i miała charakter kontraktu na rzecz osoby trzeciej. Przewidywała spłatę kredytu przez ubezpieczyciela w razie wystąpienia przewidzianych w niej zdarzeń (np. całkowita utrata przez kredytobiorcę zdolności do pracy lub jego śmierć). Kontrowersyjna klauzula przewidywała, że w okresie sześciu miesięcy od rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej zakład ubezpieczeń nie będzie ponosił odpowiedzialności i może uznać się za zwolnionego z obowiązku spłaty należności z powodu śmierci ubezpieczonego, jeżeli doszło do niej z powodu choroby rozpoznanej zanim umowa została podpisana.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane