Windykatorzy kupili złe hipoteki Polaków. Przyjdą po nie i po mieszkania

autor: Marek Chądzyński13.01.2015, 07:21; Aktualizacja: 13.01.2015, 12:08
kredyty-rachunki-smutek

kredyty, rachunki, smutekźródło: ShutterStock

Firmy odzyskujące długi nabyły w ubiegłym roku zobowiązania wynikające z kredytów mieszkaniowych warte 2 mld zł. Trzykrotnie więcej niż rok wcześniej

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • licytator(2015-01-14 06:24) Zgłoś naruszenie 00

    najlepiej niech zaczną od sprzedaży mienia wszystkiego co zadłużony ma w domu i niech spłaca raty szybciej

    Odpowiedz
  • rafalimis(2015-01-13 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bełkot. Jak Windykatorzy mogą przyjść po mieszkania obciążone hipotekami? Od tego jest przecież komornik. Po drugie jak banki mogą przejąć nieruchomość na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego? Bzdura. Nieruchomość jest przecież własnością dłużnika, a bank ma tylko ustanowioną na tej nieruchomości hipotekę. Żeby odzyskać pieniądze najpierw musi wszcząć egzekucję, opłacić koszty oszacowania i dopiero potem liczyć na powodzenie licytacji.

    Poza tym należy zwrócić uwagę na moralny i prawny obowiązek spłacania swoich długów, co z artykułu jakoś nie wynika. Sama zaś sprzedaż wierzytelności firmie windykacyjnej wcale nie musi oznaczać kłopotów dla dłużnika. Powiedziałbym nawet, że wręcz przeciwnie.

    Odpowiedz
  • Nie tak prosto(2015-01-13 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    W przypadku kredytów w CHF nie jest to końca jasne ile wynosi zadłużenie, bo nie wiadomo po jakim kursie je ustalać. Po za tym, bankowy tytuł ekzekucyjny dotyczy zadłużenia w PLN a nie w CHF

    Odpowiedz
  • sedlex(2015-01-14 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    pewnie nadchodzi zmiana prawa i ci co kupuja ,wiedzą o tym ,wiedza co robią będzie latwiej usunać lokatorow -JUŻ NIE BEDZIE OBOWIAZKU MELDUNKOWEGO A WIĘC latwiej przeniesc ludzi

    Odpowiedz
  • sprawiedliwości(2015-01-14 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    widać w P.Omrocznym państwie będzie zmiana prawa ,ci co kupuja wiedza co robią

    Odpowiedz
  • bolek(2015-01-14 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Wniosek z tego taki że hipoteki warte są realnie 20-30% ich wartości. wszystko co powyżej tej wartości stanowi dochód dla windykacji

    Odpowiedz
  • zbulwersowana Polka(2015-01-14 01:47) Zgłoś naruszenie 00

    Zachodzi tu podejrzenie o lichwę, która jest przecież zakazana w Polsce.
    Dlaczego polscy decydenci jeszcze nie ZLIKWIDOWALI wszystkie firmy zajmujace sie ściąganiem długów???!!! Wierzyciel powinien być tylko JEDEN- ten pierwotny. I powinien być ZAKAZ SPRZEDAŻY długów!!!
    Posłowie powinny czym prędzej zająć sie tym ogólnopolskim problemem, by ludzie nie wpadali w spiralę zadłużeń! CZYM PRĘDZEJ!!! Bo w przeciwnym przypadku bezdomni będą rodzić sie jak grzyby po deszczu. A kolejka do urzędów z wyciągniętą ręką po datek na przeżycie urośnie do niebotycznych rozmiarów! A winny bedzie tylko jeden- ten, kto pozwala działać firmom windykacyjnym!!!
    Nie mam długów ale ogromnie współczuję wszystkim dłużnikom!

    Odpowiedz
  • zbulwersowana Polka(2015-01-14 01:52) Zgłoś naruszenie 00

    Zachodzi tu podejrzenie o lichwę, która jest przecież zakazana w Polsce.
    Dlaczego polscy decydenci jeszcze nie ZLIKWIDOWALI wszystkie firmy zajmujace sie ściąganiem długów???!!! Wierzyciel powinien być tylko JEDEN- ten pierwotny. I powinien być ZAKAZ SPRZEDAŻY długów!!!
    Posłowie powinny czym prędzej zająć sie tym ogólnopolskim problemem, by ludzie nie wpadali w spiralę zadłużeń! CZYM PRĘDZEJ!!! Bo w przeciwnym przypadku bezdomni będą rodzić sie jak grzyby po deszczu. A kolejka do urzędów z wyciągniętą ręką po datek na przeżycie urośnie do niebotycznych rozmiarów! A winny bedzie tylko jeden- ten, kto pozwala działać firmom windykacyjnym!!!

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-01-13 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    w tym kraju jest wolna amerykanka biora ile chca robta co chceta, nawet sie wieszajcie, a taki z windykacji zgarnia wielkie sumy pieniedzy od dluznikow i szybko dorabiaja sie materialnie, zadnej kontroli nad nimi nie ma i to jest blad

    Odpowiedz
  • fakt(2015-01-13 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    Przyjdą do mnie to --ui zabiję o ku-wa przecież ja nie mam długów, przepraszam was.

    Odpowiedz
  • neon(2015-01-13 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    Windykatorzy, deweloperzy i parabanki/pseudobanki. Czyli poletko opanowane w sporej części przez mafię piorącą brudne pieniądze. Parabank/pseudobank daje kredyt, deweloper buduje, windykator zabiera. A jak windykator nie daje jednak rady to pseudobank wysyła swoich "czyścicieli kamienic" jak pewien bandycki nowy bank.

    Odpowiedz
  • Komornik(2015-01-13 21:19) Zgłoś naruszenie 00

    Absolutną bzdurą jest, że "banki wcale nie będą chętnie sprzedawały kredytów zaciągniętych na zakup tych domów lub mieszkań, które łatwo sprzedać. Bo to zawsze same mogą zrobić, przejmując taką nieruchomość na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego. Na sprzedaż idą kredyty zabezpieczone mało atrakcyjnymi nieruchomościami."
    Na podstawie BTE to można wszcząć egzekucję, a wierzyciel może przejąć na własność nieruchomość po drugiej bezskutecznej licytacji, czyli może przejąć taką nieruchomość, której nikt nie chciał kupić za 2/3 oszacowania. Wierzyciel przejmuje nieruchomość po cenie wywołania z drugiej licytacji i zalicza swoją wierzytelność na poczet ceny, jednakże musi najpierw spłacić koszty egzekucyjne (nie tylko opłatę egzekucyjną komornika, ale również koszty egzekucyjne innych wierzycieli uczestniczących w egzekucji z nieruchomości, w tym m.in. koszty zastępstwa w egzekucji). Skutek jest zatem taki, że wierzyciel musi dorzucić jeszcze przeciętnie 20-25 tys zł, żeby stać się właścicielem nieruchomości, której nikt i tak nie chciał kupić na licytacji komorniczej. Do tego oczywiście dochodzi fakt przejęcia na własność nieruchomości z lokatorami i jeżeli wierzyciel chciałby sprzedać taką nieruchomość na wolnym rynku to jest zabawa z wydaniem (opróżnieniem) nieruchomości.
    Nie jest zatem prawdą, że banki zostawiają w swoich portfelach te nieruchomości, które mogą same łatwo sprzedać, bo jeżeli na dwóch licytacjach komornik nie sprzedał nieruchomości za 2/3 oszacowania, to tym bardziej bank nie sprzeda takiej nieruchomości po przejęciu na własność.
    Drugą kwestią jest to, że banki hipoteczne nie mają zielonego pojęcia, które nieruchomości są atrakcyjne, a które nie (może za wyjątkiem nieruchomości położonych w mieście, w którym bank lub jednostka banku zajmująca się tym ma siedzibę).

    Odpowiedz
  • alifjvn(2015-01-16 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam Dzień Skupienia na Jasnej Górze dla prawników i komorników.

    Odpowiedz