Wyrok sądu: Kredyt we frankach wart tyle, ile klient dostał w złotych

autor: Marek Chądzyński08.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 12.12.2014, 14:57
waluty-frank szwajcarski

Roszczenie wyliczone przez bank na podstawie kursu z jego własnej tabeli kursowej nie istnieje – uznał Sąd Okręgowy w Szczecinieźródło: ShutterStock

To pierwszy wyrok w Polsce, który pokazał, jakie mogą być skutki stosowania przez banki klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (107)

  • Miki(2015-02-25 14:22) Zgłoś naruszenie 02

    Banki tego tak nie zostawią... coś mi się wydaje że Pani Sędzina straci pracę... :(

    Odpowiedz
  • gośc(2015-03-05 19:03) Zgłoś naruszenie 01

    Panowie bankowcy okradliście swoich klientów jeszcze parę miesięcy i PO wam już nie będzie pomagać a kaczor się z wami policzy będziecie mogli wziąć sobie PO-wców do pracy .Okradliście wasz elektorat , nasze rodziny .Tak się nie robi ,niech was kaczor rozliczy

    Odpowiedz
  • POLO471(2015-08-09 13:37) Zgłoś naruszenie 01

    Do Ruda
    jak pojedziesz na stację benzynową i zalejesz swoje auto jakąś berbelucha ( TO BYŁ TWÓJ WYBÓR TANKUJĄC) TO MASZ PRAWO UBIEGAĆ SIĘ O ODSZKODOWANIE OD STACJI CZY NIE???

    STACJA PRZEGRA SPÓR Z TOBĄ NAPRAWIĄ CI SZKODY A STACJA PODNIESIE CENY BENZYNY ŻEBY ODROBIĆ STRATY!!!

    TO JEST SPRAWIEDLIWE???

    PROBLEM ZLOTÓWKOWICZÓW LEŻY W TYM ŻE MYŚLĄ O GIGANTYCZNEJ POMOCY DLA FRANKOWCÓW, ŻE IM SIĘ ZABIERZA A FRANKOWCOM DODA.

    Odpowiedz
  • m-ka(2014-12-08 12:25) Zgłoś naruszenie 01

    Banki przeholowały w swojej pazerności. Doskonale wiedziały, że frank leży na dnie i spekulacyjnie wykorzystały tę wiedzę naciągając tyle klientów, ile się tylko da. A ponieważ są pazerne i mają możliwości, więc nawet nie kupiły tych franków, aby je pożyczyć frajerom, tylko złotówki przemianowały na franki. A że chciwości nigdy dość, to postanowiły jeszcze zarobić na złodziejskim spreedzie. A teraz wielki lament, bo poniosą starty, albo jeszcze gorzej napuszczają społeczeństwo przeciwko sobie, bo niby podatnik za to zapłaci. Kochane banki - nie mieszajcie do tego społeczeństwa. To, co się zdobyło nieuczciwą drogą, trzeba zwrócić i nie jest to wasza strata, tylko nie wasz plan nienależnego wzbogacenia nieco nie wypalił. A straty nie poniesiecie, nadal zarobicie na tych kredytach, tylko mniej, niż wam się zamarzyło. Tak to już jest w biznesie.

    Odpowiedz
  • marek(2014-12-08 12:08) Zgłoś naruszenie 01

    Jeśli chcecie się dowiedzieć jak oszukują nas banki to odwiedźcie moją małą prywatną stronę. W dzisiejszych komercyjnych czasach ciężko znaleźć sprawdzone informacje. Finanse to moje hobby dlatego wyszukuję najlepsze oferty kredytowe i wskazuję czego się wystrzegać. polskiebanki cba pl (wstawicie kropki w miejsce spacji)

    Odpowiedz
  • Tolek(2015-09-01 18:05) Zgłoś naruszenie 00

    Widać nie jesteśmy zdani tylko na siebie. DO tego polecam spłacać wraz z kantorem internetowym cashbroker.com ja przy każdej racie zawsze coś obniże

    Odpowiedz
  • KLIENT BANKU(2014-12-13 18:39) Zgłoś naruszenie 00

    Dzieki Bogu dożyliśmy czasów kiedy można wygrać proces z Bankiem. Jakby wszyscy zapomnieli, że był taki czas kiedy każdy adwokat odpowiadał "jeszcze nikt z Bankiem nie wygrał". Pragnę to przypomnieć PIS... którzy twierdzą, że nie ma demokracji.

    Odpowiedz
  • ola IIO(2015-12-31 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Należy przede wszystkim podnieść kwestię,że banki nie miały CHF w czasie kiedy "dawały "kredyty w CHF jest to o tyle kluczowe,że gdyby banki musiały kupić odpowiednią ilość CHF na Forex odpowiadające ilości "dawanych "CHF ,kurs musiałby znacząco być wyższy z powodu dużego popytu ,a co za tym idzie ilość zapisanych w umowie kredytowej CHF do spłaty była by znacznie mniejsza choć kwota udzielonej i wypłaconej pożyczki w złotych taka sama.Właśnie tutaj leży sedno problemu,zarządy banków doskonale wiedziały ,żę sprzedając CHF bez ich posiadania gwarantują sobie zyski na długie lata poprzez wymuszony popyt ze strony spłacających kredyty na CHF. Rozwiązanie jest oczywiste: taką cześć na która bank miał pokrycie w CHF spłacić w CHF pozostała część tylko w złotówkach na zasadach obowiązujących w czasie udzielania kredytu pozostałym uczestnikom rynku.Banki nadpłacone kwoty CHF powinny zwrócić kredytobiorcom ponieważ nigdy fizycznej waluty nikomu nie pożyczały.Skoro bank nie potrafi sie przyznać do pazerności powinien to uczynić w imieniu "franciszkanów" prokurator lub "TK" W KOŃCU JEST PEŁEN SKŁAD

    Odpowiedz
  • antyPolbankowiec(2014-12-14 22:48) Zgłoś naruszenie 00

    Jest taka grupa ludzi, którzy piszą pod wygrywamyzbankami.pl, ten wyrok to nic nowego, oni o tym trąbią już od jakiegoś czasu, banki są na przegranej pozycji. Jak zawsze wygra tylko ten, kto się o kasę upomni ;) Ja pozwałem Rajfajzena (kiedyś EFG Polbank) o zwrot nadpłaconych 72 tysięcy złotych, bo tak wyszło z wyliczeń, które mi chłopaki z tego portalu zrobili i to jest dokładnie tak napisane jak to co mówi sąd w Szczecinie. Ludzie bierzcie się za swoje kredyty !

    Odpowiedz
  • on(2014-12-08 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Ten zapis w wyroku jest sednem tego co banki z kredytami walutowymi robiły:
    "Powołując się jeszcze na stanowisko Sądu Apelującego w Warszawie wyrażone w przywołanym wyżej wyroku trzeba podkreślić, iż nie jest trafna argumentacja pozwanej, iż skoro kursy walut ustalane są dla całego spektrum działalności banku, nie tylko pod kątem obliczania wysokości należnych rat kredytów podlegających spłacie, stanowi to o obiektywnym charakterze tego parametru waloryzacyjnego, gdyż ustalając kurs sprzedaży walut na zbyt wysokim poziomie bank pozbawiałby się dochodów z tego sektora działalności. Ocena charakteru tego parametru bowiem zależna jest od profilu działalności banku i tego z jakich czynności bank głównie osiąga dochody. W sytuacji, gdy sprzedaż wartości dewizowych stanowi działalność marginalną banku, zaś jego główna działalność skupia się na udzielaniu kredytów, wówczas ustalanie kursu sprzedaży walut na wysokim poziomie jest dla banku korzystne, bowiem dochody osiągane jako marża przy przeliczaniu wysokości rat kredytu podlegających spłacie, na walutę waloryzacji, mogą z naddatkiem pokrywać ewentualną stratę na odcinku sprzedaży walut."

    Odpowiedz
  • NABITY WE FRANKI(2015-12-31 12:53) Zgłoś naruszenie 02

    BANKSTERZY WASZ CZAS SIĘ ZBLIŻA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz