Wyrok sądu: Kredyt we frankach wart tyle, ile klient dostał w złotych

autor: Marek Chądzyński08.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 12.12.2014, 14:57
waluty-frank szwajcarski

Roszczenie wyliczone przez bank na podstawie kursu z jego własnej tabeli kursowej nie istnieje – uznał Sąd Okręgowy w Szczecinieźródło: ShutterStock

To pierwszy wyrok w Polsce, który pokazał, jakie mogą być skutki stosowania przez banki klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (107)

 • Dud(2016-01-04 11:34) Zgłoś naruszenie 00

  Znowu jakieś wyroki bez uwierzytelnienia. A gdzie sygnatura akt ? Pitu pitu

  Odpowiedz
 • Gosc(2015-12-31 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  Wzięłam kredyt w Multibanku obecny mBank w 2006 roku. Oprocentowanie mam ustalane wg decyzji zarządu plus wszystkie niestosowne klauzule, o których nawet nie miałam pojęcia. 10 lat spłaty za mną plus jedna duża nadplata ale co z tego jak do spłaty mam w tej chwili więcej niż wzielam, a dużo nie brałam.

  Odpowiedz
 • Olik(2015-01-25 09:27) Zgłoś naruszenie 00

  A co w przypadku podpisania aneksów na spłatę w CHF na co pozwoliła ustawa. Czy w kontekście dochodzenia roszczeń przed sądem to strzał w kolano?

  Odpowiedz
 • Jasnie Panstwo sugeruje(2014-12-16 15:16) Zgłoś naruszenie 00

  chlopi panszczyzniani cicho siedziec! macie charowac na swoich panow z zagranicznych koncernow, a to co wam zostanie po zaplaceniu podatku 80% dla Jasnie Panstwa z Platformy Obywatelskiej macie przekazywac do smierci bankom. Nie macie sie co buntowac. My tak ustanowilismy prawo, ze jestescie udupieni do konca zycia. Nie przewidzielismy tylko jednego zjawiska - ze majac tabletki antykoncepcyjne i nie sluchajac ksiedza po prostu przestaniecie sie rozmnazac. No coz, tak bylo w kazdym kraju gdzie niewolnik byl wykorzystywany bez umiaru. Chetnie bysmy wam przylozyli batogiem, zakuli w dyby, ukamieniowali, przykuli lancuchami do ziemi, zamkneli w ziemiance metr na metr i zastosowali wiele innych tortur, ale coz... to nie pomoze w rozmnazaniu. A ja wy drodzy niewolnicy wymrzecie, to kto bedzie robic na Dzieci Jasnie Panow za 20 lat? Wiec niewolnicy zamiast zastanawiac sie nad swoim losem, idzcie robic dzieci, Wy niedlugo sie zestarzejecie, szybka i bezbolesna eutanazja pozwoli na zaoszczedzeniu na emeryturach i leczeniu starych i nieprzydatnych niewolnikow. Ale bedziemy potrzebowac swiezego miesa do roboty... Prosimy, zrobcie wiecej dzieci, bo kto bedzie w przyszlosci na nas pracowac?

  Odpowiedz
 • MPB(2014-12-22 10:07) Zgłoś naruszenie 00

  Do Buraka: A kto ci każe dawać kasę na 2% do banku albo brać z niego kredyt na 20%?

  Ogólnie: Nie zgadzam się z wyrokiem - strony podpisywały umowę i należy to uszanować. Umów należy dotrzymywać nawet jeśli zawierały przepisy krzywdzące którąś ze stron.

  Efekt końcowy: Teraz banki będą występowały do sądu o ponowne przeliczenie rat (na wyższe) tym klientom którzy mieli fuksa bo wzięli kredyt gdy frank był wysoki a w międzyczasie spadł. Ot - wyrok - broń obosieczna.

  Odpowiedz
 • ADA(2014-12-15 23:37) Zgłoś naruszenie 00

  ACH, TERAZ PORA NA MILLENNIUM- IDENTYCZNIE TO WYGLĄDA!!!

  Odpowiedz
 • chf(2015-01-31 17:07) Zgłoś naruszenie 01

  Frankowiczów zapraszamy grupa Pro Futuris na facebook

  Odpowiedz
 • Michał Asman(2015-01-09 23:50) Zgłoś naruszenie 00

  Szwajcaria nie może być nietykalna!Kiedy będzie pozew. -O ile Banki mogłyby zawyżać kurs 4 czy 5 groszy na jednym franku, a to jest tyle co nic biorąc pod uwagę ile kredytobiorcy przepłacają przez spóźnioną interwencję SNB, a jest to aż 70 groszy więcej na jednym franku szwajcarskim.

  Pozew zbiorowy powinien więc być skierowany nie przeciwko bankom, lecz przeciwko SNB, który spóźnił się z interwencją.

  Dlaczego zaciągano kredyty we frankach szwajcarskich w Polsce, Hiszpanii, Węgrzech innych państwach:

  Kredytobiorcy zaciągali kredyty we frankach szwajcarskich nie dlatego że był on stabilny, bo nigdy nie był, lecz dlatego że Szwajcarzy powiązali swoją walutę z Euro utrzymując go w niskim paśmie wahań 1,48-1, 58 CHF za Euro żeby nie tracić na wymianie handlowej z UE.

  Gdyby szwajcarzy nie spóźnili się z interwencja w obronie kursu 1, 5 CHF za Euro który sami ustalili to uśredniając powinien wynosić 2, 78 zł (4, 1738Euro/PLN dzielony przez 1, 5 EURO/CHF = 2, 78 CHF/PLN) za franka szwajcarskiego przy obecnym kursie 4, 1738 złotego za Euro, a nie jak jest obecnie że płacimy za niego 3, 4781 (4, 1738Euro/PLN dzielony przez 1, 2 EURO/CHF = 3, 4781 CHF/PLN).

  Tak więc przez spóźnioną interwencje Szwajcarów płacimy za niego o 70 groszy więcej.

  Odpowiedz
 • Dziaja(2015-01-20 07:46) Zgłoś naruszenie 00

  Mbank oprocentowanie mojego kredytu ustala na podstawie widzimisię zarządu ... zakazane klauzule ...

  Odpowiedz
 • x(2015-01-20 17:33) Zgłoś naruszenie 00

  c na wyroki sądu KNF i politycy? kolejne bezprawie?

  Odpowiedz
 • $(2015-01-18 10:10) Zgłoś naruszenie 00

  banki mają zbyt dużą kasę do stracenia i zbyt dobrych prawników by przegrały tak ważną batalię.

  Odpowiedz
 • zoja(2014-12-10 18:48) Zgłoś naruszenie 00

  Banki przeliczały kredyty indeksowane do franka szwajcarskiego według kursów wyznaczanych przez własne tabele kursowe, które nie mają odniesienia do wskaźników rynkowych.Zyski osiągają kosztem kredytobiorców przy pomocy klauzul niedozwolonych, które umieścili w umowach.
  Po 6-8 latach spłaty kredytobiorcy mają do spłacenia 150-160% tego co pożyczyli, a do mieszkań są przywiązani jak niewolnicy do ziemi.
  Klauzule niedozwolone są nieważne od momentu jak znalazły się w umowie. Kredytobiorcy chcą odebrać bankom część zysków ,które osiągnęły ich kosztem w sposób bezprawny.Kredytobiorcy oczekują egzekwowania prawa od Państwa.
  "Kiedy złodziej kradnie samochód, a potem mu się go odbiera, to nie mówimy,że poniósł stratę. Nikt się nie obraża , gdy bank zarabia na marżach. odsetkach i innych kosztach kredytu.Domagamy się, aby zwrócił nam tylko tę część swojego zysku, którą osiągnął naszym kosztem bezprawnie"
  Oddając bezprawnie zagarnięte zyski będą dalej istnieć tylko na mniej je będzie stać, a gospodarka potoczy się własnym kołem.

  Odpowiedz
 • anka(2014-12-09 21:07) Zgłoś naruszenie 00

  "Bankowcy, z którymi próbowaliśmy rozmawiać o sprawie, nie chcą jej oficjalnie komentować. Ale nieoficjalnie mówią, że sąd drugiej instancji musi znaleźć jakieś salomonowe wyjście, np. wskazać, że przewalutowania można dokonywać po kursie średnim NBP. Inaczej może dojść do chaosu, nad którym trudno byłoby zapanować."

  co to znaczy musi znaleźć? zastosowaliście klauzule abuzywne, one nie obowiązują a w to miejsce nic nie wchodzi. To kara za ich stosowanie. Trzeba było od początku stosować kursy średnie NBP, ale wasza chciwość przysłoniła Wam rozsądek.

  j

  Odpowiedz
 • iga(2015-01-20 22:05) Zgłoś naruszenie 00

  Ja na szczęście zostałam odwiedziona od pomysłu brania we franku i zdecydowałam się na złotówkowy w getin banku więc teraz nie muszę tych doniesień z wypiekami na twarzy słuchać

  Odpowiedz
 • seth(2015-01-22 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  nakazującą zwrot klientom niesłusznie pobranych z tego tytułu środków

  czyli prawo jednak działa wstecz

  Odpowiedz
 • zbig(2015-01-19 22:24) Zgłoś naruszenie 01

  To za chwilę się okaże, że nawet złotówek spłacać nie trzeba, bo przecież złotówek też kredytobiorca nie widział - poszły na konto dewelopera bezpośrednio.

  Odpowiedz
 • nieustraszony tropiciel idiotyzmów(2016-01-03 13:59) Zgłoś naruszenie 00

  Pachnie to jakąś chucpą. Kredyt był nominowany we frankach, zaś bank wykonał dla klienta dodatkową usługę wymiany waluty na polską. Dlatego klient otrzymał środki w złotych polskich.Wszystko to działo się za obopólną zgodą. Ciekawy jestem co by było, gdyby gostek dostał z banku franki i wymienił je na złotówki. Oskarżyłby kantor? Paranoja zaczyna sięgać zenitu, bo prawo cywilne zaczyna przesiąkać powoli podstawową zasadą polskiego prawa pracy: zatrudniasz dorosłego człowieka, ale przed sądem odpowiadasz jak za dziecko. Tu jest dokładnie tak samo - kredyt brał dorosły, zaś w trakcie procesu sąd uznał że to jednak było dziecko.

  Odpowiedz
 • Adam(2015-02-22 22:41) Zgłoś naruszenie 00

  Współpracująca z „Pro Futuris” obywatelska organizacja pozarządowa z Dolnego Śląska - Stanowicko-Marcinkowickie Stowarzyszenie Mieszkańców, wezwała Premier Kopacz „do natychmiastowego rozwiązania Komisji Nadzoru Finansowego i bezzwłocznego uchylenia przepisów ustawowych regulujących istnienie KNF w jej obecnej formie oraz do zastąpienia ich przepisami ustawowymi powołującymi państwowy organ nadzoru finansowego z prawdziwego zdarzenia, wyposażony w instrumenty i narzędzia prawne pozwalające skutecznie sprawować taki nadzór. KNF w jej obecnej formie prawnej i obecnej obsadzie personalnej nie spełnia elementarnych warunków, jakie powinien spełniać państwowy nadzór finansowy. Efektem są takie afery, jak np. Amber Gold, masowe oszustwa konsumentów w wykonaniu tzw. parabanków, prześladowania rdzennie polskich Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, stanowiących konkurencję dla lichwiarskich banków zagranicznych, czy aktualna afera konsumenckich kredytów hipotecznych indeksowanych obcymi walutami, albo nieindeksowanych, ale na lichwiarskim oprocentowaniu. Do tych afer, przy efektywnie i skutecznie działającym państwowym nadzorze finansowym, nigdy by nie doszło” – piszą działacze tej organizacji.
  Pełen tekst tego wezwania i tekst stanowiska Urzędu KNF jest na stronie: stanowice-marcinkowice.npage.de/aktualnoci.html

  Odpowiedz
 • samo życie(2015-05-18 19:34) Zgłoś naruszenie 00

  Mamy niskie dwa progi podatkowe i zrezygnowano z wyższych progów podatkowych, bo miała się u nas stworzyć średnia klasa. W rzeczywistości skorzystali na tym właściciele banków i ich akcjonariusze, którzy wydoili tę średnią klasę i nadal doją dzięki temu, że wpuścili ich w kredyty hipoteczne szczególnie te we frankach oraz różnego rodzaju opcje walutowe, opcje finansowe w tym polisolokaty. Przy okazji boom budowlany dzięki kredytom hipotecznym oraz funduszom unijnym zapewnił nam ciepłą wodę w kranie oraz dobre notowania PO. Kto ma możliwości i trochę rozumu to powinien stąd, jak najszybciej brać nogi za pas, bo jak nic czeka nas los gorszy od Grecji gdyż u nas jest dużo ostrzejszy klimat a mieszkania ogrzać trzeba.

  Odpowiedz
 • lotos5(2015-05-28 14:39) Zgłoś naruszenie 00

  banki i tak będą działać na niekorzyść - najpierw obietnice o niskim oprocentowaniu a teraz co.. bez drogi prawnej się nie obyło u mnie, gdyby nie porady od ludzi z CWW to do tej pory nie spałabym spokojnie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane