BIK - czyli Biuro Informacji Kredytowej - znany jest każdemu, kto zdecydował się zaciągnąć kredyt. To właśnie do tej instytucji trafiają informacje o wziętych przez nas pożyczkach, aktualnym stanie zadłużenia oraz historii kredytowej. Ocena naszej wiarygodności kredytowej to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na otrzymanie w przyszłości pożyczki.

Klienci, mający korzystną historię kredytową mogą liczyć na lepsze warunki finansowe niż inni. Ci zaś, których historia jest niezbyt pozytywna, mogą nawet pożyczki nie dostać. I wysokie dochody nic tutaj nie zdziałają...

Ogólnopolskie badanie „Odpowiedzialne pożyczanie Polaków”, które zostało przeprowadzone przez IPSOS na zlecenie wonga.com, wykazało, że aż 63 proc. osób korzystających z kredytów ma na uwadze budowanie swojej historii kredytowej. Dzięki posiadaniu korzystnej historii, bank zaoferuje atrakcyjniejsze kryteria finansowe, np. niższe opłaty, prowizje czy oprocentowanie. Jeśli zastanawialibyśmy się nad pożyczką w wyższej kwocie, taki bonus może okazać się dla nas niezwykle korzystny.

Oblicz ratę kredytu gotówkowego w 3 krótkich krokach. Przejdź na porównywarkę

Z badania wynika także, że 45 proc. Polaków zawsze spłaca kredyt na czas. Uczciwe podejście pożyczkobiorców jest nagradzane np. przez Program Korzyści Wonga. Rzetelność klientów oceniana jest na podstawie danych z BIK. Ze zniżek tych korzysta już ponad połowa klientów Wonga – firmy, udzielającej pożyczek online. Promuje ona terminowe spłaty i pozytywną historię kredytową poprzez przyznawanie rabatu na pożyczki od 15 do 60 dni. Ponadto rzetelni klienci mogą zapłacić za kredyt nawet o 40 proc. mniej. Program Korzyści funkcjonuje już ponad 4 miesiące. Przynosi on zyski zarówno klientom jak i firmie. Po jego wprowadzeniu odsetek niespłaconych kredytów spadł o ponad połowę (wśród nowych klientów).

„Jesteśmy przekonani, że zmiana zachowań pożyczkobiorców może być osiągnięta tylko i wyłącznie przez tworzenie systemu motywacyjnego w obrębie produktu finansowego” – mówi Marcin Borowiecki, dyrektor zarządzający wonga.com w Polsce. – „Przykładem takiego systemu jest Program Korzyści, który poprzez wymierne efekty dla klientów stał się narzędziem skutecznej edukacji finansowej. Klient dobrze poinformowany i rzetelnie spłacający jest również w interesie Wonga, ponieważ nasz model biznesowy opiera się o terminowo spłacających pożyczkobiorców” – dodaje.

Wspomniane wcześniej badanie wykazało, że główny problem Polaków to brak wiedzy i skłonności, zarówno klientów jak i firm pożyczkowych, na temat budowania pozytywnej historii kredytowej. Wpływ na to ma niższe wykształcenie oraz mniejsza płynność finansowa. Program Korzyści pozytywnie działa na wzrost jakości profilu przeciętnego klienta. Jego ocena punktowa w BIK podniosła się o 40 punktów.

Badanie IPSOS zwraca również uwagę na problem, jakim jest brak samodyscypliny finansowej. Wyniki pokazują, że prawie 40 proc. Polaków nie analizuje decyzji zaciągnięcia kredytu – nie rozważa czy będzie w stanie spłacić zadłużenie w czasie czy też nie. Rodacy nie przejmują się także własną historią kredytową – aż 37 proc. nie troszczy się o nią, a 14 proc. zdecydowanie to nie obchodzi. Co jest tego przyczyną? Brak wiedzy na ten temat. Potrzeba nam więc efektywnej edukacji finansowej.

„Rozsądne poruszanie się wśród różnorodnych ofert kredytowych i pożyczkowych jest niezwykle ważną umiejętnością. Dlatego misją BIK jest szeroka edukacja, która ma za zadanie pomóc w korzystaniu z produktów oferowanych przez instytucje finansowe w możliwie efektywny, a równocześnie bezpieczny sposób. Uświadamianie potrzeby budowania pozytywnej historii kredytowej powinno być więc realizowane przez wszystkie podmioty udzielające kredytów lub pożyczek” - mówi Sławomir Grzelczak, wiceprezes Zarządu BIK.

Najlepsze kredyty gotówkowe online - aktualny ranking otrzymasz na e-mail

Podsumowując, warto jest dbać o swoją historię kredytową, ponieważ ma ona wpływ na naszą przyszłość. Niespłacanie zobowiązań w terminie może skutkować nieotrzymaniem upragnionego kredytu w następnych latach. A kto wie czy nie będziemy zmuszeni zaciągnąć pożyczki np. na kupno wymarzonego domu? Poprawa świadomości Polaków na temat zdolności kredytowej jest dobrą koncepcją. Wciąż zbyt mało wiemy o skutkach zaciąganych przez nas długów. Świetnym pomysłem są programy korzyści, które promują dbanie o historię kredytową i terminowe spłaty. Proponowane przez Wonga rozwiązanie wspiera postawę odpowiedzialnego zaciągania pożyczek.