Pożyczka jest zawsze potrzebna pilnie. Rzadko kiedy rozważając potencjalne możliwości skąd możemy pożyczyć środki bierzemy pod uwagę jakiegoś innego „dobrodzieja” niż bank lub najbliżsi. Szkoda, że w naszych przemyśleniach niewiele osób bierze pod uwagę pożyczki społecznościowe. Czym są i jak funkcjonują?

Jest to ciekawa propozycja zarówna dla pożyczkobiorcy, jak również dla potencjalnego inwestora, który posiada nadwyżkę finansową.

Ile kosztuje takie finansowanie oraz z jakimi opłatami się to wiąże, a z drugiej strony ile pozwoli zarobić? Sprawdziliśmy! Zapraszamy do lektury.

Gdzie oszczedzisz najwiecej, czyli aktualny ranking lokat bankowych

Reklama

Każdy pożyczyć może…

Któż nie chciałby pożyczać taniej niż oferują mu banku lub firmy pożyczkowe? Jeśli mamy złe doświadczenia ze współpracy z dotychczasowymi instytucjami finansowymi wówczas powinniśmy się zainteresować nową ofertą na polskim rynku kredytowym, do których zaliczamy pożyczki społecznościowe proponowane np. przez lendico.pl.

Reklama

W skrócie są to platformy kojarzące ze sobą potencjalnych inwestorów z pożyczkobiorcami, którzy mają szansę na uzyskanie lepszych warunków, aniżeli mogliby zyskać decydując się na współpracę z tradycyjnymi kontrahentami jakimi są np. banki.

1. Szanuj pożyczkodawcę swego – możesz mieć gorszego

Aby otrzymać pożyczkę nie wystarczy tylko zarejestrowanie się i sprawdzenie naszej tożsamości a także wiarygodności kredytowej w dostępnych bazach (m.in. BIG), należy także zainteresować potencjalnych inwestorów, czyli osoby, które zechcą powierzyć własne środki na sfinansowanie określonego celu – i tak może to być np. spłata posiadanych zobowiązań, zorganizowanie wesela, remont mieszkania bądź… wycieczka życia.

2. Nie będziesz płacił nic… poza opłatami manipulacyjnymi

Jako klienci zapłacimy przy pożyczce skocznościowej jednorazową opłatę manipulacyjną, której wysokość uzależniona jest od długości okresu spłaty zobowiązania oraz naszej potencjalnej wypłacalności (czyli tego jak jesteśmy dla potencjalnego pożyczkodawcy wiarygodni). Wysokość tej opłaty w lendico.pl wynosi od 2,25% do 5% i pobierana jest z wypłacanej kwoty, czyli pomniejsza naszą pożyczkę na samym jej starcie.

3. Niższa cena! Czy tylko dla lepszych klientów?

W zależności od tego jak bardzo ryzykowni okażemy się po weryfikacji na takie a nie inne oprocentowanie będziemy mogli liczyć – generalnie im lepszy profil, tym tańsza pożyczka (niższe oprocentowanie nominalne). Zgodnie z aktualnie obowiązującymi warunkami przedział oprocentowania nominalnego waha się od 4,41 do 10,50% (czyli poniżej rynkowych cen stosowanych obecnie przez banki przy ofercie pożyczek i kredytów gotówkowych).

4. Inwestuj (prawie) bez opłat

Kto nie podejmuje ryzyka ten nie zarabia albo zarabia potencjalnie mniej niż by mógł. A na jaką stopę zwrotu może liczyć inwestor zainteresowany wyłożeniem swoich środków na sfinansowanie planów kogoś obcego? Otóż stopa zwrotu waha się od niecałych 3 do ponad 11% - należy pamiętać o tym, że w przypadku inwestorów każda spłata pożyczki od klientów zostanie pomniejszona o 1% na rzecz firmy kojarzącej zainteresowanej strony.

5. Inwestowanie (najczęściej) wiąże się z (dużym) ryzykiem

Oczywiście jak zawsze przy udzielaniu pożyczki należy liczyć się z tym, że część klientów może nie wywiązać się należycie z terminowej spłaty swojego zobowiązania i tak też określane jest prawdopodobieństwo poniesienia straty, które przy najlepszych, czyli najrzetelniejszych klientach jest znikome i wynosi 0,1%, jednak przy klientach o gorszym profilu ryzyka, czyli mniejszej wiarygodności może wynosić nawet 8% - zatem nie samym zyskiem inwestor żyje… również perspektywą tego, że pożyczkobiorca może okazać się niewypłacalnym…

6. Pożyczasz na dłużej – płać więcej

Im krótszy okres spłaty tym na niższe oprocentowanie może liczyć klient. Niższa jest też stopa zwrotu dla inwestora. Przykładowo jeśli ktoś pożycza na rok uiszcza odsetki na poziomie od 4%, zaś przy 5-letniej spłacie wynoszą one nawet do 11%. Uzależnienie ceny pożyczki od długości okresu umownego wiąże się oczywiście ze zwiększonym poziomem ryzyka spłaty przy długoterminowych zobowiązaniach.

7. Minimum formalności – to realne

Aby skorzystać z preferencyjnych możliwości uzyskania kredytu jakie są oferowane w pożyczek społecznościowych wystarczy zarejestrować się w odpowiednim serwisie, najczęściej uwierzytelnić swoją tożsamość 1-groszowym przelewem z własnego rachunku bankowego a następnie, zależnie od oczekiwanej kwoty i okresu kredytowania – przedstawić wymagane dokumenty takie jak dowód osobisty, paszport oraz wyciąg z konta lub inny dokument potwierdzający wysokość i źródło uzyskiwanych dochodów.

8. Komu komu bo idę do domu…

Pożyczki społecznościowe powinny wystarczy na sfinansowanie nawet największych planów i potrzeb, gdyż umożliwiają uzyskanie kwoty do 50 000 zł i rozłożeniu spłaty na okres nawet 5 lat, dzięki czemu spłacane raty mogą być naprawdę niskie. Z punktu widzenia inwestora ważne jest, aby zdywersyfikować swoje inwestycje – czyli nie angażować wszystkich lub większości środków w jeden projekt a w kilka mniejszymi sumami – dzięki temu potencjalna strata jednego z pożyczkobiorców pozwoli nam zrekompensować utracony przychód od innych pożyczkobiorców.

9. Bezpiecznie i transparentnie

Ważne jest to, że w przypadku pożyczek społecznościowych nie ma warunków pisanych małą czcionką! Dane pożyczkobiorcy są przez cały czas obowiązywania umowy chronione i nie są udostępniane inwestorom. Dodatkowo należy wskazać, że nie ma żadnych ukrytych opłat!

10. Inwestuj i pożyczaj indywidualnie

Korzystając z usług pożyczek społecznościowych nie inwestujemy w jakieś wysublimowane produkty finansowe a pozwalamy z jednej strony dać zarobić inwestorowi przy okazji spełnienia naszych planów, z drugiej zaś uzyskujemy finansowanie tańsze niż w banku.

Najwyżej oprocentowane lokaty bankowe. Porównaj online

Realna alternatywa dla instytucji finansowych

Banki i firmy pożyczkowe czują się bardzo pewnie. Pożyczają sporo realizując przy tym niemałe zyski. Nie wiedzą jednak, że przy boku, po cichu wyrasta im spora konkurencja w postaci pożyczek społecznościowych, gdzie można pożyczyć naprawdę tanio i nie opłacać rzeszy pracowników i okazałych siedzib instytucji finansowych. Trzymamy kciuki za powodzenie tych pomysłów – wszakże każda konkurencja sprawia, że finalnie korzystają konsumenci płacąc za produkty i usługi mniej.