statystyki

Płatności: Rekordowa liczba karcianych przestępstw

autor: Jacek Uryniuk02.10.2014, 06:52; Aktualizacja: 02.10.2014, 08:53
LICZBA TRANSAKCJI OSZUKAŃCZYCH KARTAMI

LICZBA TRANSAKCJI OSZUKAŃCZYCH KARTAMIźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W pierwszej połowie tego roku dokonano 36,5 tys. kradzieży przy wykorzystaniu kart płatniczych

O dynamicznym wzroście oszukańczych transakcji kartami informuje raport Narodowego Banku Polskiego na temat oceny funkcjonowania systemu płatniczego w I poł. 2014 r. Dokument nie jest jeszcze oficjalnie dostępny, ale został zaprezentowany podczas posiedzenia działającej przy NBP Rady ds. Systemu Płatniczego. Zgodnie z nim w okresie od stycznia do końca czerwca tego roku złodzieje dokonali bez mała 36,5 tys. kradzieży przy wykorzystaniu kart bankowych. To niewiele w stosunku do wszystkich transakcji kartami, których tylko w II kw. tego roku było ponad 643 mln. Niepokoić może jednak dynamika wzrostu oszustw. W stosunku do II poł. ubiegłego roku przybyło ich aż o ponad 23 proc.

Co ciekawe, raport za I poł. 2014 r. to już szósty z rzędu taki dokument, który donosi o półrocznym wzroście, oraz czwarty z rzędu, który informuje o historycznym rekordzie oszustw. Dane NBP wskazują także na wzrost wartości kradzieży kartami, ale nie jest on już tak dynamiczny jak w przypadku liczby. W porównaniu z II poł. 2013 r. wzrost wartości wyniósł 7,8 proc.

Zdaniem bankowców za zwiększeniem liczby i wartości transakcji oszukańczych odpowiedzialna jest przede wszystkim coraz większa popularność kart w Polsce. Tych na koniec czerwca tego roku po raz pierwszy w historii było ponad 35 mln. – Mimo prowadzonych na wielu płaszczyznach działań prewencyjnych nie sposób zapobiec wszystkim nadużyciom. Ważna w tej kwestii jest także samoświadomość klientów, dotycząca bezpieczeństwa transakcji kartami – uważa Marcin Janocha z departamentu zgodności ze standardami bezpieczeństwa w Raiffeisen Polbanku.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Bo Karty mają dziadowskie zabezpieczenia(2014-10-02 08:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jak otrzymałem VISĘ i powiedziano mi że do transakcji podaje sie nr karty i jako zabezpieczenie !!!??? ...te 4 cyfry wydrukowane po 2 stronie karty to spadłem z krzesła...

  A na moja uwagę do Bankowca że Karta nie ma zabezpieczenia... otrzymałem odpowiedź że nieprawda...Ma

  Albowiem by odczytać te 4 cyfry ...trzeba kartę odwrócić na 2 stronę...

  Odpowiedz
 • Cugito(2014-10-03 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  należyta starannośc kłania się bankowcom.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane