statystyki

Płatności: Rekordowa liczba karcianych przestępstw

autor: Jacek Uryniuk02.10.2014, 06:52; Aktualizacja: 02.10.2014, 08:53
LICZBA TRANSAKCJI OSZUKAŃCZYCH KARTAMI

LICZBA TRANSAKCJI OSZUKAŃCZYCH KARTAMIźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W pierwszej połowie tego roku dokonano 36,5 tys. kradzieży przy wykorzystaniu kart płatniczych

O dynamicznym wzroście oszukańczych transakcji kartami informuje raport Narodowego Banku Polskiego na temat oceny funkcjonowania systemu płatniczego w I poł. 2014 r. Dokument nie jest jeszcze oficjalnie dostępny, ale został zaprezentowany podczas posiedzenia działającej przy NBP Rady ds. Systemu Płatniczego. Zgodnie z nim w okresie od stycznia do końca czerwca tego roku złodzieje dokonali bez mała 36,5 tys. kradzieży przy wykorzystaniu kart bankowych. To niewiele w stosunku do wszystkich transakcji kartami, których tylko w II kw. tego roku było ponad 643 mln. Niepokoić może jednak dynamika wzrostu oszustw. W stosunku do II poł. ubiegłego roku przybyło ich aż o ponad 23 proc.

Co ciekawe, raport za I poł. 2014 r. to już szósty z rzędu taki dokument, który donosi o półrocznym wzroście, oraz czwarty z rzędu, który informuje o historycznym rekordzie oszustw. Dane NBP wskazują także na wzrost wartości kradzieży kartami, ale nie jest on już tak dynamiczny jak w przypadku liczby. W porównaniu z II poł. 2013 r. wzrost wartości wyniósł 7,8 proc.

Zdaniem bankowców za zwiększeniem liczby i wartości transakcji oszukańczych odpowiedzialna jest przede wszystkim coraz większa popularność kart w Polsce. Tych na koniec czerwca tego roku po raz pierwszy w historii było ponad 35 mln. – Mimo prowadzonych na wielu płaszczyznach działań prewencyjnych nie sposób zapobiec wszystkim nadużyciom. Ważna w tej kwestii jest także samoświadomość klientów, dotycząca bezpieczeństwa transakcji kartami – uważa Marcin Janocha z departamentu zgodności ze standardami bezpieczeństwa w Raiffeisen Polbanku.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Bo Karty mają dziadowskie zabezpieczenia(2014-10-02 08:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jak otrzymałem VISĘ i powiedziano mi że do transakcji podaje sie nr karty i jako zabezpieczenie !!!??? ...te 4 cyfry wydrukowane po 2 stronie karty to spadłem z krzesła...

  A na moja uwagę do Bankowca że Karta nie ma zabezpieczenia... otrzymałem odpowiedź że nieprawda...Ma

  Albowiem by odczytać te 4 cyfry ...trzeba kartę odwrócić na 2 stronę...

  Odpowiedz
 • Cugito(2014-10-03 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  należyta starannośc kłania się bankowcom.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane