statystyki

Waluty kupię i nadal zarobię. Pomogą emigranci

16.07.2014, 07:25; Aktualizacja: 16.07.2014, 07:26

Od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej liczba stacjonarnych kantorów nie maleje. Nie zaszkodził im światowy kryzys ani rosnąca internetowa konkurencja. Co roku wymieniamy waluty warte grubo ponad 100 miliardów złotych. Jesteśmy przyzwyczajeni do ob sługi gotówkowej.

Na prowadzeniu kantoru trudno dziś zbić fortunę podobną do tych, które rosły przecierającym szlak na przełomie lat 80. i 90. Właściciel pierwszej sieci kantorów stacjonarnych – Aleksander Gawronik – to jeden z symboli szybkiego bogacenia się w czasach transformacji. Kantory Gawronika ruszyły już w trzy dni po uwolnieniu tego rynku, w marcu 1989 r., a w 1990 roku Gawronik znalazł się już na pierwszym miejscu listy najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”.

Wymiana walut była złotym interesem w pierwszych latach transformacji, gdy zaufanie do złotego było niskie, choćby ze względu na hiperinflację. Sporego majątku na wymianie walut dorobił się m.in. Lech Grobelny i jego spółka Dorchem. Przedsiębiorcy wyczuli łatwy zysk, kantory powstawały jak grzyby po deszczu. W 1990 roku NBP – który od początku nadzorował ten rynek – wydał ponad 2,5 tys. pozwoleń na prowadzenie działalności. Rok później było ich już około 3,7 tysiąca. Wymiana walut miała dawać pewny zysk: przecież dolar tylko drożał, w świadomości ówczesnych przedsiębiorców działalność kantorowa nie rodziła nadmiernego ryzyka. Na tym zresztą zasadzał się model biznesowy Bezpiecznej Kasy Oszczędności Grobelnego – pierwszego symbolu finansowego oszustwa w czasach transformacji. BKO zbierała depozyty na wysoki procent, a pieniądze na ten procent miały pochodzić z handlu walutą.

Unia pomogła


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane