Osoba, wyjeżdżająca na wakacje za granicę staje zazwyczaj przed poważnym dylematem – gdzie wymienić złotówki na walutę kraju, do którego się udaje. W przypadku dokonania niewłaściwego wyboru koszty wymiany większej ilości gotówki mogą być bowiem całkiem pokaźne.

Zakup mniejszych ilości waluty nie powinien być specjalnie problematyczny, ponieważ nawet przy założeniu, że wymiana nastąpi po zawyżonym kursie, strata kursowa będzie stosunkowo niewielka. Wszystko komplikuje się jednak, gdy turysta zamierza zakupić kilkaset euro – na takiej operacji, przeprowadzonej w niewłaściwym miejscu, można stracić naprawdę sporo.

Wyjeżdżasz na wakacje? Płać bezpiecznie kartą kredytową! Sprawdź porównanie

Wymiana w kantorze

Zaletą zakupu walut w kantorze jest to, że w dużej placówce, poza najpopularniejszymi walutami takimi jak, jak euro czy dolary, kupimy także waluty wielu innych krajów. Każdy, kto był zainteresowany np. zakupem tajskich bahtów czy rupii indonezyjskich wie, że wcale nie jest tak łatwo znaleźć punkt, który nimi handluje. Oczywiście wyjeżdżając do dowolnego kraju możemy zawsze zabrać ze sobą wspomniane euro lub dolary i wymienić je na miejscu na lokalną walutę – warto jednak zawsze mieć ze sobą przynajmniej niewielką ilość lokalnej gotówki, tak aby mieć środki np. na dojazd z lotniska do hotelu. Wprawdzie walutę można wymienić zaraz po wylądowaniu na lotnisku, ale tutejsze kantory z pewnością będą oferowały zaniżone kursy popularnych walut.

Główną wadą kantorów jest ogromne zróżnicowanie stosowanych w nich kursów. Znalezienie kantoru oferującego satysfakcjonujący kurs interesującej turystę waluty może więc być bardzo czasochłonne i uciążliwe. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na wymianę gotówki w takim punkcie, to powinien pamiętać, że przy wymianie większej ilości waluty w kantorze istnieje możliwość negocjowania kursu.

Bank - pewnie i drogo. Internet z dodatkowymi kosztami

Decydując się na zakup waluty w placówce banku zyskujemy przede wszystkim absolutną pewność, że otrzymane banknoty nie są podrobione. Z drugiej strony warunki wymiany proponowane przez banki są najczęściej mniej korzystne niż kursy, jakie można spotkać w kantorach. Dodatkowo w znacznej większości placówek bankowych możliwa będzie wymiana wyłącznie najpopularniejszych walut.

Jest to także mankament spotykany w przypadku kantorowych platform internetowych i e-kantorów, choć największe serwisy tego typu oferują już wymianę kilkudziesięciu rodzajów walut. Przy wymienianiu pieniędzy w Internecie warto jednak uwzględnić mogące pojawić się koszty dodatkowe, takie jak np. opłata za przelew walutowy. Do plusów e-kantorów zaliczyć należy jednak bezsprzecznie wygodę zakupu, możliwość negocjacji kursów wymiany, a także fakt, że te potrafią być naprawdę korzystne.

A może forum internetowe?

Na koniec warto wspomnieć o rozwiązaniu raczej niestandardowym, ale coraz popularniejszym – wymianie walut za pośrednictwem for podróżniczych. Gdy turysta poszukuje niewielkich kwot bardzo egzotycznych walut, powinien wziąć tę opcję pod uwagę - szczególnie przez wzgląd na bardzo korzystne kursy oferowane przez innych turystów. W Polsce w szybkim tempie przybywa poświęconych podróżom platform, co stanowi o coraz większej atrakcyjności tej alternatywy dla kantorów tradycyjnych i internetowych, czy też banków.

Porównanie kosztów

Decydując się na zakup waluty, niezależnie od tego gdzie ostatecznie dojdzie do wymiany, należy przede wszystkim porównać jej kurs w wielu placówkach. Nawet niewielkie różnice w kursie mogą bowiem przerodzić się w sporą stratę lub zysk, co obrazuje porównanie tabel 1 i 2.

Nie chcesz wymieniać gotówki? Zamów na wakacje najlepszą kartę kredytową. Porównaj bezpłatnie