Banki łaskawe tylko dla nowych. Możesz oszczędzić nawet 5-proc. w skali roku

autor: Jacek Uryniuk16.06.2014, 07:37; Aktualizacja: 16.06.2014, 08:09
konto bankowe-euro-oszczędzanie

Na lokatach da się więc zarobić dużo, lawirując między bankami.źródło: ShutterStock

Klient nasz pan... Pod warunkiem że nowy. Najkorzystniejsze oferty pozwalają osiągnąć 5-proc. zysku z oszczędności w skali roku. Tyle że nie każdy może z nich skorzystać. Banki nie są lojalne wobec lojalnych usługobiorców.

To dobra informacja dla wszystkich, którzy mają kilka czy kilkanaście tysięcy złotych oszczędności i nie zadowala ich zysk na poziomie 2,6 proc. rocznie. Bo tyle właśnie, zgodnie z najnowszymi statystykami Narodowego Banku Polskiego, wynosi średnie oprocentowanie lokat. Najwyżej premiowane są produkty na 3, 6 i 12 miesięcy – ale i tu średnio zarabia się 2,8 proc. Depozyty o zapadalności wynoszącej do miesiąca dają średnio jedynie 2,3 proc. zysku.

Na rynku można jednak znaleźć produkty z oprocentowaniem ponaddwukrotnie wyższym. Najwięcej, bo aż 5 proc., oferują na przykład Idea Bank na lokacie Happy, Meritum na Lokacie na Start czy Deutsche Bank na Lok@cie. Nieco mniej, bo 4,5 proc., można zarobić w Millennium na Lokacie Mobilnej oraz w Getin Noble Banku, który proponuje produkt o tej samej nazwie co Meritum. W kilku innych instytucjach można osiągnąć oprocentowanie na poziomie 4 proc., np. w BGŻ Optimie na Lokacie Bezkarnej.

Szkopuł jednak w tym, że z większości tych promocji nie mogą skorzystać dotychczasowi klienci banków. Celem instytucji finansowych jest bowiem przyciągnięcie nowych. – Większość lokat charakteryzujących się ponadprzeciętnym oprocentowaniem jest kierowana do osób, które dotąd nie miały żadnych relacji z bankiem oferującym te produkty lub jest dostępna tylko wtedy, gdy dotychczasowy klient przyniesie do banku nowe oszczędności – wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • keszet(2014-06-16 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko, że te atrakcyjne (?) lokaty mają bardzo niski pułap, np do 10,000 zł i bardzo krótki okres trwania takiej lokaty, np. maks. 3 miesiace. Poza tym są obarczone często różnymi "haczykami"; np. konieczność przelewów wewnętrznych z kont na konta, płatne do 10 zł. za każdy przelew. Np. wpłacając, musisz na konto ogólne (to jest jeszcze bezpłatne), potem na konto tej lokaty (10 zł), potem likwidując, musisz przelać z powrotem na to konto ogólne (10 zł), a następnie na swoje konto osobiste, np oszczędnościowe i znów płacisz (10 zł.). W sumie, przy reglamentowanej niskiej kwocie i krótkim okresie, to opłaty bankowe mogą nawet przekroczyć uzyskany ten niby olbrzymi procent zysku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane