W tym roku na polskim rynku pojawi się jeszcze jedno rozwiązanie płatności mobilnych oparte na module zbliżeniowym NFC w telefonach. Tym razem jednak nie będzie trzeba być klientem konkretnego banku, aby skorzystać z płatności. Wystarczy być klientem operatora Orange.

Rozwiązanie jest nieco lepsze niż dotychczasowe Orange Cash, które wymagało posiadania konta w banku współpracującym z operatorem komórkowym. Dzięki NFC Pass niezależnie od naszego banku, posiadając telefon komórkowy NFC wraz transmisją danych oraz aplikację NFC Pass będziemy mogli korzystać z płatności zbliżeniowych. Jeśli nasz banki nie będzie oferował usługi wraz z Orange, wystarczy przelać pieniądze na przedpłaconą kartę Orange Cash.

Jak potwierdził nam Wojciech Jabczyński nadal trwają testy rozwiązania. Orange Cash nadal będzie działała równolegle z NFC Pass. Z nowego rozwiązania skorzystają jednak tylko posiadacze telefonów z systemem Android i Windows Mobile. Wszystko ze względu na zgodność oprogramowania. Obecnie aplikacja NFC Pass jest dostępna tylko na telefonach z oprogramowaniem firmowym Orange. Telefony z innymi wersjami oprogramowania firmowego nie wspierają usługi NFC Pass.

Jak czytamy na stronach Orange w przyszłości, dzięki usłudze NFC Pass będziesz mógł zainstalować w telefonie kartę miejską, korzystać ze zniżek u wybranych partnerów czy użyć jako karty dostępowej do wybranych klubów sportowych. Aktualnie skorzystamy z NFC Pass w telefonach: Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S III min i Samsung Galaxy S 4. Po aktualizacji oprogramowania opcja będzie dostępna także dla posiadaczy Samsung Galaxy Young. Wkrótce NFC Pass obsługiwać będą też Sony Xperia L, SP i Z oraz Nokia Lumia z systemem Windows Phone: 720, 820, 920 i 925.

Choć Orange zapowiadał premierę NFC Pass na początek tego roku, nadal nie chce zdradzić konkretnej daty pojawienia się nowych płatności na rynku.