W ustawie wprowadzającej limit na prowizję od transakcji brakuje sankcji dla operatorów terminali, którzy nie obniżą cen dla sklepów.
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1036) , wprowadzająca nowe reguły akceptacji kart, wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku. Nowe prawo wprowadza półprocentowy limit na prowizję odprowadzaną przez sklepy do banków z tytułu przyjętych płatności kartami (tzw. interchange). Ale radość handlowców, którzy obecnie płacą 1,2–1,3 proc. i liczą na spadek kosztów już od stycznia, jest przedwczesna. W ustawie przewidziano bowiem półroczny okres przejściowy, w czasie którego organizacje płatnicze, takie jak MasterCard i Visa, oraz agenci rozliczeniowi, czyli firmy obsługujące terminale i transakcje kartami, mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów. W praktyce więc koszty akceptacji kart spadną najwcześniej w lipcu 2014 roku.
W nowelizacji przewidziano wyjście z sytuacji na wypadek, gdyby któraś z organizacji płatniczych nie zdecydowała się na czas obniżyć interchange.