Cała prawda o oszczędzaniu Polaków: Konsumujemy, zamiast odkładać na "czarną godzinę"

autor: Marcin Hadaj27.09.2013, 06:50; Aktualizacja: 27.09.2013, 16:58
Oszczędzanie

Oszczędzanieźródło: ShutterStock

Jeśli już oszczędzamy, to nie dla samego oszczędzania i budowania zabezpieczeń na gorsze czasy, ale w celach typowo konsumpcyjnych – 38 proc., by kupić coś do mieszkania lub samochód, 29 proc., by pojechać na wakacje, a 28 proc., by móc zaspokoić drobne potrzeby.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • Elo(2013-09-27 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Mój dziadek bardzo oszczędzał a potem z walizką pieniędzy został na lodzie.Wykiwało go państwo i bank.A był taki oszczędny...

    Odpowiedz
  • Tomek(2013-09-27 09:13) Zgłoś naruszenie 10

    Jak ludzie nie oszczędzają to źle, jak nie kupują to popyt wewnętrzny spada i też źle. Panowie ekonomiści trzeba się na coś zdecydować. Ale ogólnie przy zarobkach minimalnych wynoszących około 1600 brutto nie ma z czego odkładać a jak się wychowuje np. dwójkę dzieci to ciężko rozplanować wydatki tak żeby wystarczyło na cały miesiąc.

    Odpowiedz
  • ela(2013-09-27 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    ja mam tą minimalną płace , opłaty w granicy okolo 600 zl, zycie, leki i z czego odlożyc?

    Odpowiedz
  • Piotr(2013-09-27 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Te przemądrzałe wywody przypominają mi opowiastkę o chłopie, który chciał oduczyć konia konsumowania pokarmu i prawie by mu się udało gdyby koń wcześniej nie zdechł. Takie teksty to typowa bufonada “speców” uważających się za ekonomiczne guru i patrzących na świat tylko z pozycji wygodnej i ciepłej kanapy.Aż śmieszne z jednej strony, a z drugiej irytujące wydają się te peregrynacje po oszczędnościach.
    To kpina, że ma się pretensje o to, że się wydaje na bieżące potrzeby, a nie oszczędza. Jak sądzę większość pracujących nie zarabia dużo, ot i cała rzecz w tym. Ale wzorem owego przykładowego chłopa z opowiastki, kanapowi bufoni wiedzą lepiej, prawda?

    Odpowiedz
  • zz(2013-09-27 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    A niby z czego ma odłożyć? Nawet ci, którzy zarabiają śrdnią krajową nie odkładają. Drodzy pseudoekonomiści zapomnieli, że to właśnie popyt wewnętrzny uratował Polskę przed głębszą recesją. Kłopoty zaczęły sie kiedy zaczęto wmawiać wszystkim że jest kryzys i trzeba oszczędzać. Więc zaczęły się zwolnienia, redukcje, obniżki wynagrodzeń, odbieranie przywilejów pracowniczych. Te działania spowodowały spadek popytu wewnętrznego i zaczął się prawdziwy kryzys...

    Odpowiedz
  • do zz(2013-09-27 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z zz w Polsce nie byłoby żadnego kryzysu, gdyby nie ciągłe nagłaśnianie w mediach, że taki kryzys jest. Ludzie się po prostu przestraszyli.
    Co do oszczędzania, to ludzie nie oszczędzają bo niby z czego mają odkładać. Sam spłacam kredyt hipoteczny, do tego co chwilę ratuje się pożyczką z Kasy Zapomogowej, aby godnie żyć i w żaden sposób nie mogę nic odłożyć.

    Odpowiedz
  • Zdenerwowana(2013-09-27 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    teraz problem z oszczędzaniem ,bo banki potrzebują gotówki? Jaki bank sponsoruje ten artykuł.

    Odpowiedz
  • heca(2013-09-27 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Kto układa takie ...pytania i rady ??? jakiś "ciężko wykształcony osobnik" bujający się na hamaku.!
    taka porada (kuriozalna) z tych : jak oszczędzać na zużyciu gazu- jak wiadomo że co pół roku jest podwyżka.

    Odpowiedz
  • przywodca(2013-09-27 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Czarna godzina nadeszła wraz z przejęciem władzy przez Nasza Partię.

    Odpowiedz
  • konsument(2013-09-27 13:33) Zgłoś naruszenie 00

    "Konsumujemy zamiast oszczędzać"
    Niech za to Bogu dziękują producenci i rząd, bo gdybyśmy konsumowali mniej i oszczędzali, to by nasz kraj dawno temu splajtował.

    Odpowiedz
  • emerytka(2013-09-27 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Weż moją emeryturę 860 zł !!! i oszczędzaj!!!zapłać 440 za mieszkanie/media/energię 100zł,250 leki co miesiąc ,telefon 50 zł ZOSTALO 20zł na jedzenie,środki czystości o kinie ,teatrze ,butach ,odzieży nawet z"pewexu" nie dam rady kupić!!!A ONI GLUPCY o oszczędzaniu mówią żartują z biednego człowieka...

    Odpowiedz
  • ds(2013-09-27 16:29) Zgłoś naruszenie 00

    Srednia pensja dla tzw "managerow" z Polsce to ok 5mln rocznie. Aby wyszla srednia brutto 3800zl musi na niego pracowac prawie 260 osob, ktore zarabiaja 1600zl miesiecznie. On zgarnia smietanke, reszta zapiernicza aby utrzymac darmozjada. TU Europa SA. W 2011 roku prezes wrocławskiego towarzystwa ubezpieczeniowego otrzymał 8,7 mln PLN. Tu nawet lepiej. Jeden czlowiek zgadnia polowe calej puli przeznaczonej na wynagrodzenia dla CALEJ firmy. Czy to nie jest chore?

    Odpowiedz
  • ds(2013-09-27 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    Zarobki prezesów podskoczyły o 25 proc.

    Wyższe zyski polskich firm przekładają się na wzrost wynagrodzeń zarządzających. Średnio o jedną czwartą więcej zarobili w ubiegłym roku prezesi polskich spółek giełdowych - wynika z najnowszego badania PwC. W tym samym czasie przeciętna płaca wzrosła zaledwie o 5,4 proc.

    Odpowiedz
  • olmaria7(2013-09-27 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    z czego pieronie i/3 albo i więcej Polaków ma oszczędzać ? Dobra rada, zreszta w tej reklamce widać, że oszczędzać mogą na Zachodzie - bo dolary aż nadto widoczne.

    Odpowiedz
  • lol(2013-09-27 20:31) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest cała prawda Panie redaktorze, bo prawda jest taka że ludzie muszą żyć na bieżąco i nie mają z czego odkładać. Jakby zaczęli odkładać to tylko w krótkim okresie bo by prędzej zmarli z głodu.
    Śmieszą mnie tacy dziennikarze.

    Odpowiedz
  • Pacucman(2013-09-27 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    Kpina... cynizm, nihilizm, sarkazm,

    Odpowiedz
  • wybitnie mądra(2013-09-28 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ja zaoszczedzilam prawie 17 tys zl z kwoty 6800 minus ok.500-800 za prowadzenie konta za ustawowe odsetki 13% w skali roku.Oszczedzanie zaczyna mnie ewidentnie przekonywac.

    Odpowiedz
  • ZOfia(2013-09-28 16:37) Zgłoś naruszenie 00

    co za bezczelność i arogancja takie wyszydzanie z biednych ludzi - jak oszczędzać z 1700 zł (na 4 osoby) a niektórzy mają jeszcze mniej.

    Odpowiedz
  • H(2013-09-28 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    X lat temu jak w styczniu wplacilam 100,-zl to w grudniu bylo 110,-zl.
    Teraz jak w styczniu wplace 100,-zl to w grudniu mam ...20,-zl.

    Odpowiedz
  • YOGI(2013-09-28 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    Dupę sobie kołkiem zapchać

    Odpowiedz