Bank Zachodni WBK udostępnił swoim klientom nowe funkcjonalności w bankowości mobilnej. Za pośrednictwem BZWBK24 mobile można wypłacić gotówkę z bankomatu bez karty, przelać pieniądze na numer telefonu, zapłacić rachunki, skanując kod QR oraz wykonać przelew natychmiastowy – Express Elixir. A co z sojuszem banków i IKO?

Bank Zachodni BZ WBK porzucił tworzenie wspólnego systemu płatności mobilnych z właścicielem Biedronki, ale prace które wykonał nad systemem, postanowił jednak wdrożyć. Zaoferował swoim klientom system płatności mobilnych, zanim jeszcze wprowadzony zostanie system IKO. Jak pamiętamy, BZ WBK stał się jednym z banków, które powołały do życia spółkę odpowiedzialną za wdrożenie wspólnego, lokalnego systemu płatności mobilnych na bazie stworzonego przez PKO BP – IKO. Teraz bank tworzy swój system. Po co? Jak informuje, po to aby edukować swoich klientów.

Prawie jak IKO, czyli „nowości” w systemie

Co ciekawego mamy w nowym systemie BZWBK24 mobile? „Przelew na Komórkę” to usługa pozwalająca na wykonywanie przelewów obcych po podaniu jedynie numeru telefonu. Po akceptacji przelewu odbiorca zostanie poinformowany wiadomością SMS o transakcji oraz o tym, jak można taki przelew odebrać. Przelewy można wykonywać niezależnie od tego, czy odbiorca posiada rachunek w Banku Zachodnim WBK, czy nie. W przypadku klientów innego banku lub nieposiadających rachunku bankowego utworzone zostanie konto pre-paid do realizacji tych przelewów.

Dzięki opcji „Wypłata z Bankomatu” klienci mogą dokonać wypłaty gotówki z bankomatu BZ WBK bez konieczności użycia karty płatniczej. Po wprowadzeniu kwoty i zaakceptowaniu transakcji klientowi zostanie przekazany numer, który należy wprowadzić w bankomacie, aby otrzymać środki ze swojego konta. Transakcja w bankomacie potwierdzana jest za pomocą czterech ostatnich cyfr numeru rachunku.

Kolejnym rozwiązaniem wdrożonym w bankowości mobilnej jest możliwość opłacania rachunków poprzez zeskanowanie kodu QR. Wykonanie takiej płatności jest niezwykle proste. Po zalogowaniu się do aplikacji, przejściu do zakładki przelewy i wybraniu opcji „Skanuj i płać” wystarczy, korzystając z aparatu w telefonie, zeskanować kod QR widoczny na fakturze. Po udanym skanowaniu aplikacja automatycznie wypełni wszystkie informacje niezbędne do wykonania przelewu, a klient jedynie potwierdzi chęć jego wykonania.

A co z IKO?

Czy wprowadzenie nowego systemu to koniec z rozwojem płatności w ramach IKO? Wygląda na to, że nie. Nowy system BZWBK jest bliźniaczo podobny do IKO i w przyszłości zaimplementowanie systemu stworzonego przez PKO będzie o wiele prostsze. Potwierdza to BZWBK. „Nowe funkcjonalności, które wdrożyliśmy w lipcu, są rozwiązaniami przygotowanymi przez bank i nie stanowią części IKO. Samo działanie jest podobne do rozwiązań dostępnych przez system IKO, ale nie są jego częścią. Integracja z IKO nastąpi dopiero w późniejszym terminie. Nowe funkcjonalności mają dać klientom nowe wartości oraz stanowić edukację przed nadchodzącymi płatnościami mobilnymi”- informuje Ewa Krawczyk z Biura Prasowego BZ WBK.

Aplikacja mobilna Banku Zachodniego WBK dostępna jest na iOS, Android, Windows Phone, Blackberry oraz Symbian.