Sezon wakacyjny w pełni. Jakże byłoby przyjemnie, gdyby w czasie zasłużonego urlopu można było odpocząć nie tylko od codziennych zmartwień, pracy, obowiązków a ale także (a może przede wszystkim) od spłaty rat kredytu. Jest to jak najbardziej możliwe! Postanowiliśmy sprawdzić co trzeba zrobić żeby „wysłać pożyczkę na wakacje” oraz ile taka przyjemność kosztuje.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje możliwość odroczenia płatności rat pożyczki lub kredytu.

Odbywa się to w jeden z dwóch sposobów. Po pierwsze, przy zawieraniu umowy kredytowej można skorzystać z tzw. karencji w spłacie, czyli przesunięcia płatności pierwszej raty na okres przypadający nawet za trzy miesiące. Za tego rodzaju usługę większość banków nie pobiera żadnych opłat.

Szukasz kredytu? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy

Jednak jest również drugi, popularniejszy sposób – skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych, czyli zawieszenia raty. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach…

Zawieszamy spłatę rat – jak się to robi

Nie wszystkie banki umożliwiają zawieszenia spłaty rat przy popularnych, ze względu m.in. na brak zabezpieczeń, szybkość udzielania i niezbędne minimum formalności, pożyczkach i kredytach gotówkowych. Jeśli już uda nam się znaleźć bank, w którym możliwe jest skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych należy wiedzieć o tym, że nie jest to funkcjonalność, którą otrzymuje się od ręki.

Osoba zainteresowana możliwością skorzystania z odpoczynku od spłaty rat musi złożyć stosowną dyspozycję w placówce bankowej a ponadto wyrazić zgodę na pobranie przez bank odpowiedniej prowizji z tego tytułu.
Ile wynoszą opłaty pobierane przez banki umożliwiające skorzystania z wakacji kredytowych? Okazuje się, że niestety, całkiem niemało…

Zawieszamy spłatę rat – ile to kosztuje

Postanowiliśmy sprawdzić w pięciu największych bankach, których klienci mogą skorzystać z możliwości zawieszenia spłaty rat ile trzeba zapłacić za skorzystanie z tego rodzaju udogodnienia. Ku naszemu zdziwieniu tylko Bank Zachodni WBK nie nalicza żadnej opłaty za taką czynność, eurobank specjalizujący się w udzielaniu szybkich kredytów każe sobie zapłacić 9,50 zł, a BNP Paribas i Kasy Stefczyka aż 50 zł. Niechlubnym rekordzistą jest tu jednak PKO Bank Polski, który inkasuje łącznie aż 100 zł!

Warunki skorzystania z "wakacji kredytowych" w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych
Lp. Nazwa banku/ Produkt Opłata i warunki skorzystania z "wakacji kredytowych"
1 PKO Bank Polski Mini Ratka 100 zł (opłata za za zawieszenie okresu spłaty - od kwoty rat podlegających zawieszeniu w wysokości 3%, nie mniej niż 50 zł oraz 50 zł opłata za aneks)
2 eurobank Kredyt gotówkowy 9,50 zł
3 Bank Zachodni WBK Kredyt gotówkowy Bezpłatnie (po spłacie co najmniej 6 rat można zawiesić spłatę kapitału na maksymalnie 6 miesięcy)
4 BNP Paribas Bank Polska Kredyt gotówkowy 0,5%, nie mniej niż 50 zł
5 Kasa Stefczyka Pożyczka gotówkowa 50,00 zł
Źródło: TotalMoney.pl

Warunki umożliwiające skorzystanie z wakacji kredytowych

Czy poza opłatą są jeszcze jakieś inne warunki, które musi spełnić pożyczkobiorca, który chce zawiesić spłatę rat? Otóż tak. Przykładowo, w PKO Banku Polskim z zawieszenia rat można skorzystać dopiero po 12 miesiącach terminowej spłaty rat. Nieznacznie tylko lepiej jest w Banku Zachodnim WBK, gdzie z zawieszenia spłat – tylko jednak części kapitałowej – można skorzystać po półrocznej spłacie można skorzystać.

Naturalnie o skorzystaniu z wakacji kredytowych nie może być mowy w sytuacji, gdy spłata naszego zobowiązania jest nieregularna.

Porównaj online kredyty gotówkowe i wybierz ten z najniższą ratą

Odpocznij od spłaty

Jeśli chcemy odpocząć od spłaty rat naszego zobowiązania kredytowego powinniśmy się zorientować czy, w przypadku spłacanego przez nas kredytu, taka opcja w ogóle jest dostępna w naszym banku. Po drugie zapoznajmy się z cennikiem związanym z taką usługą, a po trzecie sprawdźmy kiedy jest to możliwe. Może bowiem okazać się, że albo nie mamy takiej możliwości, albo jest ona drakońsko droga albo będzie możliwa dopiero w terminie, na którym nam tak naprawdę już nie zależy. Jeśli jednak odpowiedź na wcześniejsze trzy pytania nas satysfakcjonuje warto z takiej możliwości odpoczynku od spłaty rat skorzystać – każdemu należą się kiedyś wakacje – szczególnie tym najbardziej uciemiężonym, czyli kredytobiorcom…