Drożejące wycieczki zagraniczne, zwłaszcza w sezonie letnim, zmuszają Polaków do poszukiwań oszczędności i sposobów na ominięcie nieprzewidzianych i dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem złotówek na dewizy potrzebne nam podczas wyjazdu. Aby zminimalizować wakacyjne wydatki wystarczy zaopatrzyć się w konto walutowe najlepiej z podpiętą do niego kartą debetową. Który bank wybrać i gdzie możemy założyć taki rachunek bez dodatkowych opłat?

Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie serwisu Walutomat.pl, wynika, że 54 proc. badanych, którzy wymieniają waluty, kupuje euro lub dolary właśnie na wakacje lub zagraniczny wyjazd służbowy. Coraz częściej osoby takie zaopatrują się potrzebne im dewizy w sieci - w tym celu niezbędne jest prowadzenie konta walutowego. Obecnie taki rachunek mają w swojej ofercie prawie wszystkie największe banki. Większość z nich proponuje założenie konta w czterech podstawowych i najpopularniejszych walutach: dolar amerykański, euro, frank szwajcarski i funt brytyjski. Jednak niektóre banki takie jak Alior Bank rozszerzyły ofertę do 11 walut, a w Deutche Banku do wyboru mamy ich aż 13.

Karty walutowe / Media

Zagraniczne wypłaty bez prowizji

– Otwarcie konta walutowego nie wymaga uiszczenia żadnej opłaty, natomiast za prowadzenie rachunku w niektórych bankach musimy ponieść pewne koszty. Z naszej analizy wynika, że prowizja pobierana jest zazwyczaj wtedy, kiedy klient zakłada konto w walucie obcej nie posiadając w danym banku innego konta osobistego – wyjaśnia Dagmara Malinowska z serwisu walutowego Walutomat.pl. W Banku BPH i Banku PKO BP właściciele rachunku w walucie krajowej za korzystanie z konta walutowego nic nie płacą, natomiast jeśli nie posiadają konta podstawowego wówczas jest to koszt 5 zł. W Banku Pekao SA miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi 0,99 EUR, jeśli klient jest posiadaczem innego konta osobistego wtedy taki rachunek jest bezpłatny.

Jeżeli nadrzędnym celem i powodem, dla którego otwieramy rachunek w obcej walucie jest zagraniczny wyjazd wiążący się z pobieraniem gotówki z bankomatów, wyznacznikiem powinna być dla nas wysokość prowizji wypłat. W mBanku i Banku BPH nie ponosimy żadnej prowizji, co jest niesamowitym udogodnieniem umożliwiającym wypłatę gotówki ze wszystkich zagranicznych bankomatów. Bezprowizyjne wypłaty z własnej sieci bankomatów zagranicą oferują również CitiHandlowy, Pekao SA (bankomaty grupy Unicredit).

Karta walutowa to podstawa

Niestety nie zawsze mamy bezpośredni i swobodny dostęp do swoich pieniędzy. Na pozór logiczne wydaje się dołączanie do rachunku karty debetowej rozliczanej w obcej walucie. Jednak nie wszystkie banki świadczą taką usługę. W Deutche Bank i MultiBank wypłata środków możliwa jest jedynie w placówkach banków. – Konto walutowe zakładane z myślą o wyjeździe zagranicę, do którego nie otrzymujemy karty jest praktycznie bezużyteczne. Dlatego decydując się na otwarcie konta w walucie obcej oprócz analizy kosztów należy wziąć pod uwagę to czy nasz bank zaopatrzy nas w podpięty do konta plastik – podkreśla Dagmara Malinowska.

Udogodnienie w postaci karty wiąże się niekiedy z uiszczeniem pewnych opłat. Koszt użytkowania karty zazwyczaj naliczany jest po pewnym okresie od jej wydania. W Banku Zachodnim WBK, opłata w wysokości 10 EUR pobierana jest od drugiego roku użytkowania. W Banku Millennium przez 3 miesiące możemy korzystać z karty bezpłatnie, po upływie tego okresu, prowizja miesięczna wynosi 1 EUR. W mBanku po upływie roku, w czasie którego nie są naliczane żadne koszty, za każdy kolejny musimy zapłacić 36 PLN. W pozostałych Bankach opłata miesięczna o ile jest pobierana nie powinna przekroczyć 2 EUR.

Posiadając najlepsze konto walutowe, sama wymiana walut to już formalność. Warto skorzystać z zaufanego e-kantoru lub platformy walutowej, które obecnie są jednym z najtańszych źródeł pozyskania zagranicznej waluty. – Na internetowych platformach walutowych spotykają się klienci wymieniający walutę między sobą, dzięki czemu mogą sami zaproponować swój kurs waluty. Dlatego kursy na tego typu serwisach są korzystne i bardziej atrakcyjne dla wymieniających – dodaje Dagmara Malinowska z serwisu Walutomat.pl

Zwyczaje Polaków a korzyści

Zazwyczaj Polacy nie zdają sobie sprawy z korzyści jakie niesie ze sobą prowadzenie rachunku w obcej walucie. Karta walutowa oprócz zwykłych płatności w zagranicznych sklepach czy restauracjach może służyć do opłacenia rezerwacji hotelu, biletu lotniczego lub wynajmu samochodu. Najważniejszą korzyścią jest to, że wszystkie płatności dokonywane są w oryginalnej walucie bez kosztów przewalutowania i prowizji. Pomijając kwestię wakacyjnych wyjazdów, rachunek w euro czy w dolarach sprawdza się doskonale jeśli systematycznie robimy zakupy w sklepach internetowych lub często wyjeżdżamy zagranicę w celach zawodowych. Warto pamiętać, że konto założone jedynie na okres letniego urlopu warto po powrocie do kraju po prostu zamknąć aby nie generowało dodatkowych kosztów.