Sync wprowadził kilka całkiem interesujących rozwiązań, nie stosowanych wcześniej przez inne banki: Wirtualny Oddział, asystenta płatności czy możliwość dokonywania przelewów na Facebooku. Przyjrzyjmy się bliżej tej instytucji i sprawdźmy, czym nas jeszcze może zaskoczyć.

Alior Sync nie jest pierwszym wirtualnym bankiem działającym w Polsce. Na rynku już od ładnych paru lat działają Inteligo czy mBank. Wirtualne rachunki oferują też banki działające w „realu”, że wspomnimy np. konto DBNet Deutsche Banku PBC. Alior Sync jest jednak instytucją wyjątkową. Przejawem tej wyjątkowości jest choćby tempo, w jakim bank powstał – cały proces trwał ledwie kilka miesięcy. Czy Alior Sync wyróżnia się też w zakresie kosztów prowadzenia rachunku, opłat za przelewy czy korzystania z karty płatniczej? Sprawdzimy to, a ofertę debiutanta porównamy z tym, na co mogą liczyć klienci „wyjadaczy rynkowych”: mBanku, Inteligo i Deutsche Banku (oferującego rachunek dbNet).

Zarządzaj swoimi pieniędzmi przez Internet. Wybierz jedno z 89 kont

Założenie konta. Od tego wszystko się zaczyna
Założenie konta w banku „tradycyjnym”, posiadającym większą lub mniejszą sieć oddziałów, jest stosunkowo proste. Udajemy się do placówki, doradca wprowadza nasze dane do systemu komputerowego, drukuje umowę konta i wręcza nam pakiet startowy bankowości elektronicznej. Cała procedura trwa kilkanaście minut (nie licząc czekania w ewentualnej kolejce) a z banku wychodzimy z założonym rachunkiem i pozostaje nam tylko oczekiwanie na kartę do rachunku, którą bank wysyła pocztą.

W przypadku banków „tradycyjnych” jest jeszcze jeden sposób otwarcia rachunku: wypełnienie wniosku przez Internet i wskazanie placówki, w której ma być podpisana umowa. Dalsza procedura wygląda tak, jak opisana powyżej. W przypadku banku „wirtualnego” sytuacja wygląda nieco inaczej – instytucje takie z założenia nie mają placówek. Standardem jest wypełnienie wniosku przez Internet. Umowę zaś dostarcza nam kurier i podpisujemy ją w jego obecności. Sprawdźmy zatam, w jaki sposób można otworzyć rachunek osobisty w Alior Sync, mBanku, Inteligo i Deutsche Banku.

Porównanie sposobów otwarcia rachunku w Alior Sync, mBanku, Inteligo i Deutsche Banku (dbNet)
Bank (nazwa rachunku)  Sposób otwarcia rachunku
Alior Sync (Konto osobiste) Proces otwarcia rachunku przebiega w 6 krokach:
 • wybór sposobu założenia konta (online potwierdzony przelewem lub za pośrednictwem kuriera dostarczającego umowę pod wskazany adres)
 • podanie danych kontaktowych
 • podanie danych osobowych
 • podanie adresu zamieszkania
 • wybór karty debetowej ("klasyczny" plastik lub naklejka zbliżeniowa)
 • zaakceptowanie oświadczeń
mBank (eKONTO) Wniosek o otwarcie rachunku wypełniany jest przez internet. Klient może wybrać jeden z trzech sposobów podpisania umowy:
 • przez kuriera, który po umówieniu się z klientem dostarcza dokumenty w dogodnym dla niego miejscu i terminie
 • w punkcie naziemnym mBanku (w mKiosku lub w Centrum Finansowym mBanku (Aspiro)
 • elektronicznie - klient we wniosku podaje numer bankowy. Konto jest aktywowane po wykonaniu przelewu ze wskazanego rachunku, a zadeklarowane dane bedą poprawne
Inteligo (Konto prywatne) Proces otwarcia rachunku przebiega w 4 krokach:
 • klient wypełnia wniosek online
 • Inteligo oddzwania do klienta aby potwierdzić dane
 • kurier przywozi przesyłkę startową
 • klient aktywuje konto przez telefon
Deutsche Bank (dbNet)  Klient wypełnia wniosek przez Internet, kurier dostarcza umowę pod wskazany adres

Po instytucji tak nowoczesnej jak Alior Sync mogliśmy spodziewać się, że będzie jedyną na rynku, która umożliwi swoim nowym klientom podpisanie umowy online. Okazuje się, że ma jednak na tym polu konkurenta. Możliwość taką daje jeszcze mBank. Pozostałe porównywane przez nas banki nie odstają od standardu – wniosek wypełnia się przez Internet, a umowa dostarczana jest przez kuriera.