Lokaty ochronią pieniądze przed inflacją, ale na duże zyski trudno liczyć.
W ciągu ostatnich tygodni na rynku lokat terminowych działo się sporo. Głównie za sprawą likwidacji produktów z dzienną kapitalizacją, umożliwiających uniknięcie podatku od zysków kapitałowych. Niestety, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom banki nie spieszą się, by w miejsce depozytów z dzienną kapitalizacją zaoferować lokaty o wyższym oprocentowaniu nominalnym, co zrekompensowałoby oszczędzającym konieczność płacenia podatku Belki. – Niektóre instytucje, jak FM Bank, Idea Bank czy Getin Bank nawet obniżyły oprocentowanie oferowanych produktów – mówi Marcin Cieszyński z Totalmoney.pl, porównywarki finansowej, która przygotowała dla nas ranking lokat. W efekcie dostępny dla ciułaczy zysk pozwala wygrać z inflacją (w styczniu 4,3 proc.), ale uwzględniwszy konieczny podatek, na niewiele więcej.
Ranking lokat terminowych / DGP
Z rankingu wynika, że depozyty otwierane na jeden miesiąc pozwolą zarobić maksymalnie 5,4 proc. Takie oprocentowanie oferuje Eurobank na lokacie standardowej, zakładanej przez internet lub telefon. Ta sama lokata, zakładana jednak osobiście w placówce, daje odsetki o 0,1 proc. niższe. W obu przypadkach minimalna kwota depozytu to 200 zł. Bank wymaga jednak od oszczędzających, by przed otwarciem lokaty założyli w nim rachunek osobisty.
Wśród lokat z 3-miesięcznym okresem zapadalności najlepsze warunki oferuje Meritum Bank. Klienci, którzy wybiorą „Pierwszą lokatę”, zyskają 8,5 proc. w skali roku. Stawka ta jest najwyższa nie tylko w kategorii produktów 3-miesięcznych, lecz także spośród wszystkich dostępnych na rynku depozytów terminowych. Minimalna kwota lokaty wynosi 500 zł. Bank oferuje tak dobre warunki tym klientom, którzy zdecydują się założyć bezpłatne konto osobiste.
Meritum oferuje też najlepsze warunki w kategorii depozytów 6-miesięcznych. Internetowa lokata standardowa zapewnia zysk na poziomie 6,1 proc. w skali rocznej. Minimalna kwota wpłaty wynosi 1000 zł. Podobnie jak przy „Pierwszej lokacie”, konieczne będzie założenie rachunku osobistego. W kategorii lokat o rocznym okresie zapadalności najlepszy okazał się FM Bank, który osobom deponującym min. 3 tys. zł umożliwia osiągnięcie zysku w wysokości 6,2 proc. Nie wymaga przy tym założenia konta osobistego.