Zbliża się termin wejścia w życie nowelizacji Ordynacji podatkowej, która zlikwiduje lokaty antypodatkowe. Coraz więcej banków usuwa je z oferty. – Do BGŻ Optima, PKO BP, Inteligo dołączyły Kredyt Bank, Getin, Idea, Meritum i neoBank, dotąd liderzy rankingów depozytowych – wylicza Krzysztof Druszcz z serwisu ISMnet.pl monitorującego usługi bankowe.
Jednak nadal są instytucje, które wprowadzają nowe produkty jednodniowe. Credit Agricole proponuje 50-dniową lokatę jednodniową. Jej oprocentowanie wynosi 5,67 proc., co jest odpowiednikiem 7 proc. na tradycyjnym depozycie.
Jak wynika z najnowszego rankingu depozytów terminowych przygotowanego przez serwis ISMnet.pl, spośród dostępnych na rynku lokat obecnie najwyższe zyski daje trzymiesięczna Pierwsza lokata w Meritum Banku. Można na niej zarobić 8,5 proc. w skali roku. Na kolejnych pozycjach w rankingu znalazły się oferty SKOK Stefczyka, banku DnB Nord oraz BZ WBK. Wszystkie gwarantują ponad 7 proc. rocznie.
Najlepszą ofertę roczną ma obecnie SKOK Wspólnota. Na Lokacie Korzystnej, na którą trzeba włożyć co najmniej 5 tys. zł, można dostać 7,11 proc. Generalnie czołówka rankingu depozytów rocznych jest zdominowana przez SKOK-i. Dopiero na piątym miejscu znalazł się Meritum – z Lokatą Internetową, dającą 6,6 proc.
Spółdzielczym kasom udało się też zdominować czołówkę rankingu produktów 6-miesięcznych. Na pierwszym miejscu znalazła się SKOK Wspólnota, która pozwala zarabiać na Superlokacie 7 proc. w skali rocznej. Spośród banków najlepiej wypadł znowu Meritum, oferujący 6,5 proc.
Najniższe odsetki obecnie zyskujemy na depozytach miesięcznych. Najwyższy zysk – 6,8 proc. – oferuje Volkswagen Bank na lokacie Owoc Dnia. Tylko minimalnie mniej zarobić pozwala Toyota Bank. Jej Lokata Kapitalna zapewnia zysk na poziomie 6,79 proc. w skali roku. Kolejne trzy miejsca zajmują już SKOK-i.