Kryzys jest tematem, który przewija się w mediach i codziennych dyskusjach nieprzerwanie.Dodatkowo można mówić o samospełniającej się przepowiedni, czyli im więcej się o kryzysie mówi, tym prawdopodobniejsze jest jego rzeczywiste zaistnienie. I chyba większość z nas ma już dosyć. Co jest dobrą receptą na kryzys? Umiar, zdrowy rozsądek i oszczędność. Skupmy się na tym ostatnim aspekcie. Jak najkorzystniej oszczędzać – sprawdźmy.

Przegląd praktycznych form inwestowania

Kryzys to czas, w którym przynajmniej teoretycznie stosunkowo najłatwiej jest znaleźć atrakcyjne formy zainwestowania posiadanych środków. Czy tak jest też w praktyce? Wskutek ograniczeń wprowadzonych przez organy nadzorcze trudniej jest uzyskać kredyt – pokutuje to np. obniżkami cen nieruchomości (ludzie nie mają własnych środków, a zdolność kredytowa ograniczona, zaś sprzedawcy nie mogą bądź nie chcą w nieskończoność zamrażać kapitału w niesprzedanych nieruchomościach). Podobna sytuacja jest na rynku samochodowym czy tez innych, nie najbardziej podstawowych produktów codziennego użytku. Stąd wszechobecne wyprzedaże, obniżki cen i oferty specjalne.

Oszczędzaj z głową – sprawdź gdzie dadzą Ci najlepsze oprocentowanie

Tu zatem powstaje duże pole do wyłowienia okazji. Jednak skupmy się na możliwości odłożenia stabilnej sumy na „czarną godzinę”. W co najkorzystniej zainwestować – jakie są najlepsze obecnie możliwości – prześledźmy te najpopularniejsze i najatrakcyjniejsze formy:
• Lokaty terminowe, tu na szczególną uwagę zasługuje propozycja Meritum Banku, który w ramach „Pierwszej Lokaty” założonej do darmowego konta osobistego umożliwia zyskanie oprocentowania stałego w wysokości 8,5% dla kwot do 5 000 zł z 3-miesięcznym terminem obowiązywania lokaty!
• Lokaty z dzienną kapitalizacją – tutaj nie można nie wspomnieć o dwumiesięcznej „Lokacie na Start” dostępnej w Getinonline, która umożliwia uzyskanie oprocentowania porównywalnego z tym na standardowych lokatach obarczonych podatkiem, w wysokości 8,06%! Możliwe do ulokowania w ten sposób środki dla pojedynczej lokaty nie mogą przekraczać kwoty 10 000 zł.
• Konta oszczędnościowe – tu zdecydowanym liderem jest propozycja dbNET Konta Oszczędnościowego, gdzie dla salda środków przy nowym rachunku można zyskać oprocentowanie jak na zwykłej lokacie 10%!
• Fundusze inwestycyjne – tu w niepewnych czasach najpewniejsze wydają się fundusze dłużne, spośród których na wyróżnienie w ostatnim czasie (grudzień 2011 r.) zasługuje PZU Dłużny Rynków Wschodzących, który zarobił dla swoich klientów ponad 4,2% w ciągu ostatniego miesiąca ubiegłego roku!Małym druczkiem…

W ujęciu reklamowym zaproponowane zestawienie najlepszych i najkorzystniejszych aktualnie form inwestowania wydaje się być niczym gwiazdka z nieba. Warto jednak wiedzieć, również o tych mniej przebojowych aspektach tych produktów, do których zaliczyć należy m.in.:
• Najwyższe, wynoszące 8,5%, oprocentowanie „Pierwszej Lokaty” w Meritum Banku dotyczy tylko środków w kwocie do 5 000 zł. Lokaty w kwocie do 10 000 zł oprocentowane są już na 7%, zaś powyżej 10 000 zł jedynie 5% - kapitalizacja na koniec okresu deponowania;
• Zapisy na „Lokatę na Start” w Getinonline przyjmowane są tylko do 24 stycznia 2012 roku, zaś jeden klient może założyć nie więcej niż 10 lokat. Nominalne oprocentowanie dla tej lokaty wynosi 6,5% w skali roku;
• Promocyjne oprocentowanie dbNET Konta Oszczędnościowego obowiązuję tylko do końca lutego 2012 roku. Nominalnie wynosi ono 8,1%, jednak tylko dla salda nie przekraczającego 10 000 zł, gdy przewyższy ono tę wielkość wyniesie ono wówczas tylko 4,09%.
• Inwestowanie w fundusze, w tym również te ostatnio najkorzystniejsze, czyli PZU Dłużne Rynków Wschodzących, wiąże się z ryzykiem utraty części kapitału – co zawsze należy mieć na uwadze, o opłatach za zarządzanie i odkupienie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie zapominając!Oszczędzać, oszczędzać i jeszcze raz (jak tylko się da) oszczędzać.

Polacy jak wiadomo najlepiej radzą sobie w ekstremalnych sytuacjach. Nie raz dali temu wyraz – potrafiąc się solidaryzować i poszukując niestandardowych rozwiązań. Wyjściem z kryzysowej sytuacji dla większości polskich gospodarstw domowych jest nie uciekanie przed problemem, ale podejmowanie prób jego przezwyciężenia. Do tego przyczynić może się racjonalna polityka finansowa w naszych domowych budżetach, gdzie – o ile to tylko możliwe – stałą pozycją powinno być systematyczne oszczędzanie. O tym jak wiele jest możliwości inwestowania nie ma co dalej przekonywać – po prostu należy się zdecydować na daną formę i uodparniać się na wypadek wystąpienia trudniejszych czasów.