Na rynku kont oszczędnościowych początek roku obfitował w liczne zmiany. Rankingi pokazują, jakich zmian możemy spodziewać się po zakończeniu istnienia depozytów pozwalających na uniknięcie podatku Belki.

Wprawdzie liderzy zestawienia ze stycznia się nie zmienili, jednak wiatr zmian wywiał z rankingu Konto Silnie Zarabiające Meritum Banku, które zostało wycofane z oferty. Inne oferty na luty oferują już mniejsze oprocentowanie. Zadebiutowali również nowi gracze.

Masz konto oszczędnościowe? Porównaj je na tle innych

Wzloty i upadki

Oferta Alior Banku, wcześniej na pewnej, 7. pozycji z 4,35%, teraz z 3,52% zamyka pierwszą dziesiątkę. Millennium awansował, przedstawiając nową ofertę Konta Oszczędnościowego Codziennie Więcej i zajmuje 9. pozycję z oprocentowaniem 3,65%. 8. miejsce przypadło nowej platformie banku BGŻ z produktami depozytowymi: BGŻOptima. Konto Oszczędnościowe BGŻOptima proponuje 3,73%. Na 7 miejscu ponownie pojawiło się Konto Oszczędnościowe Toyota Banku – z 3,93%. 6. miejsce zajął Credit Agricole z Rachunkiem Oszczędzam i ofertą specjalną Codzienne Zyski – 4,05%. BPH awansował na 5. miejsce z kontem Sezam Oszczędzam Plus oprocentowanym na 4,42%. Powyższe oprocentowanie zostało podane po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych. Aż trzy konta – Banku DnB Nord, Toyota Banku, BGŻOptima to oferty z miesięczną kapitalizacją odsetek.

Ranking kont oszczędnościowych - kwota 10000 zł
poz. Bank Nazwa produktu Oprocentowanie po podatku Kapitalizacja
Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe 24H 8,10% dzienna
Polbank EFG Konto Codzienny Sukces 5,53% dzienna
BNP Paribas Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe 5,50% dzienna
4 Bank DnB Nord Konto Oszczędnościowe 4,86% miesięczna
5 BPH Sezam Oszczędzam Plus 4,42% dzienna
6 Credit Agricole Rachunek Oszczędzam (Codzienne Zyski) 4,05% dzienna
7 Toyota Bank Konto Oszczędnościowe 3,93% miesięczna
8 BGŻOptima Konto Oszczędnościowe 3,73% miesięczna
9 Bank Millennium Konto Oszczędnościowe Codziennie Więcej 3,65% dzienna
10 Alior Bank Konto Oszczędnościowe 3,52% dzienna
Dane na 17.02.2012, źródło: www.totalmoney.pl oraz strony banków.

8,1% tylko do końca lutego

Zwycięzca lutowego rankingu - Deutsche Bank i jego db Konto Oszczędnościowe 24h jeszcze do 28 lutego proponuje klientom wyższe oprocentowanie (8,1%) dla nowych środków. Z oferty tej możemy skorzystać jeżeli konto oszczędnościowe założyliśmy w pakiecie z kontem internetowym dbNET po 1 grudnia 2011 roku. Wartość środków zdeponowanych na db Koncie Oszczędnościowym 24h nie może przekroczyć 10 000 zł. Istnieje możliwość założenia aż 3 takich kont. Nadal świetnymi ofertami pozostają Konto Codzienny Sukces Polbanku EFG (5,53%) i Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe, do niedawna niezmienny lider rankingów (5,5%). Wszystkie konta z podium to oferty z dzienną kapitalizacją odsetek.

To dopiero początek zmian

Można się spodziewać, że nastąpią jeszcze co najmniej dwa silne przetasowania w zestawieniu. Sytuacja prawdopodobnie ustabilizuje się po 1 kwietnia 2012 roku, kiedy ostatecznie w życie wejdą przepisy wprowadzające nowy sposób obliczania odsetek, nie pozwalających na stosowanie dziennej kapitalizacji. Niektóre banki, jak np. Meritum Bank (Konto Silnie Zarabiające), już w tej chwili wycofują oferty z naliczonymi codziennymi odsetkami lub zmieniają ofertę pod kątem zbliżającej się daty przełomowej, dostosowując ją do nowej rzeczywistości.