Wakacje kredytowe nawet na rok? UOKiK sugeruje długie odroczenie spłaty

autor: Łukasz Wilkowicz23.03.2020, 08:05; Aktualizacja: 23.03.2020, 10:03
Propozycja urzędu antymonopolowego przypomina ubiegłotygodniowy dekret rządu Węgier. Tam moratorium na obsługę kredytów dotyczy zarówno klientów indywidualnych, jak i firm.

Propozycja urzędu antymonopolowego przypomina ubiegłotygodniowy dekret rządu Węgier. Tam moratorium na obsługę kredytów dotyczy zarówno klientów indywidualnych, jak i firm.źródło: Fotolia

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje odroczenie spłaty kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych na rok.

Taki pomysł znalazł się w uwagach do projektu ustawy koronawirusowej. Urząd chciałby zawieszenia płatności kapitału i odsetek na wniosek klienta. W tym czasie banki i firmy pożyczkowe nie naliczałyby odsetek ani innych opłat, a wszystkie terminy – przede wszystkim harmonogram spłaty – byłyby przedłużone o czas wakacji kredytowych. Przepisy miałyby obowiązywać rok.

Ze źródeł rządowych słyszymy, że to na razie tylko propozycja. Potwierdza to wpis szefa KNF na Twitterze. „Propozycję UOKiK (…) traktujemy jako roboczą i wyjściową, która powinna być i jest obecnie przedmiotem opiniowania przez inne instytucje, w tym Urzędu KNF. Analizujemy ją teraz z punktu widzenia odpowiedniego zrównoważenia interesów kredytobiorców dotkniętych skutkami epidemii oraz utrzymania zdolności sektora bankowego do finansowania gospodarki i jego stabilności. W tym kontekście zgłosimy uwagi do propozycji” − napisał Jacek Jastrzębski.

Urząd antymonopolowy poszedł dużo dalej niż proponują dziś kredytodawcy. Pierwotna propozycja Związku Banków Polskich mówiła o trzymiesięcznym zawieszeniu kapitału lub kapitału i odsetek w kredytach. Organizacje firm pożyczkowych mówiły o karencji trwającej miesiąc. Banki szybko przedłużyły czas wakacji kredytowych do sześciu miesięcy.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Do getin(2020-03-23 17:45) Zgłoś naruszenie 00

  Getin bank. Czekamy na propozycje wakacji kredytowych

  Odpowiedz
 • emde(2020-03-23 13:03) Zgłoś naruszenie 00

  Już cześć firm pozabankowych wstrzymało sprzedaż i czeka na decyzje. Co za tym idzie duża cześć społeczeństwa została odcięta od finansowania. Nie mówiąc o pracownikach, branży pośrednictwa kredytowego to wszystko się posypie raz dwa.

  Odpowiedz
 • Nrm(2020-03-23 09:29) Zgłoś naruszenie 10

  Przecież jesli nie będzie można naliczać odsetek, to żaden bank, żaden provident (ani nikt przy zdrowych zmysłach) nie będzie udzielał pożyczek. Czy oni tam myślą w ogóle?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane