statystyki

Choroba onkologiczna a zdolność kredytowa. Wyleczony rak już nie pozbawi kredytu

autor: Klara Klinger11.12.2019, 10:23; Aktualizacja: 11.12.2019, 10:36
Jak dowiedział się DGP, rozważanych jest kilka opcji. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości tzw. zatarcia informacji o chorobie przy rozmowach z ubezpieczycielem.

Jak dowiedział się DGP, rozważanych jest kilka opcji. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości tzw. zatarcia informacji o chorobie przy rozmowach z ubezpieczycielem.źródło: ShutterStock

Dziś przebyta choroba onkologiczna często odbiera szansę na ubezpieczenie i w efekcie uniemożliwia zawarcie umowy z bankiem.

W Strategii Onkologicznej, która jeszcze w tym roku powinna zostać przyjęta przez rząd, pojawił się zapis, żeby do końca 2025 r. wprowadzić rozwiązania legislacyjne „umożliwiające pacjentom onkologicznym i «ozdrowieńcom» dostęp do powszechnych ubezpieczeń na życie, w szczególności determinujących możliwość uzyskania produktów bankowych (kredytów)”. Jak dowiedział się DGP, rozważanych jest kilka opcji. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości tzw. zatarcia informacji o chorobie przy rozmowach z ubezpieczycielem.

– Chodzi o to, żeby nikt nie był karany, gdy okaże się, że zachorował albo zostanie odkryte, że wcześniej miał raka – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, szef zespołu pracującego przy resorcie zdrowia nad Strategią.

Dotyczyłoby to osób, które zostały wyleczone. W planach jest wprowadzenie prawa do zatarcia po pięciu albo 10 latach od ustania choroby. – Dla dzieci ten okres powinien być krótszy. Jak ktoś w dzieciństwie przeszedł na przykład ostrą białaczkę, ryzyko nawrotu jest bardzo niewielkie – mówi prof. Rutkowski.

Pojawił się również pomysł, żeby stworzyć osobne ubezpieczenia dla byłych pacjentów onkologicznych. To jednak, zdaniem ekspertów, nie jest najlepsze rozwiązanie, byłoby droższe i stygmatyzujące.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane