statystyki

Choroba onkologiczna a zdolność kredytowa. Wyleczony rak już nie pozbawi kredytu

autor: Klara Klinger11.12.2019, 10:23; Aktualizacja: 11.12.2019, 10:36
Jak dowiedział się DGP, rozważanych jest kilka opcji. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości tzw. zatarcia informacji o chorobie przy rozmowach z ubezpieczycielem.

Jak dowiedział się DGP, rozważanych jest kilka opcji. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości tzw. zatarcia informacji o chorobie przy rozmowach z ubezpieczycielem.źródło: ShutterStock

Dziś przebyta choroba onkologiczna często odbiera szansę na ubezpieczenie i w efekcie uniemożliwia zawarcie umowy z bankiem.

W Strategii Onkologicznej, która jeszcze w tym roku powinna zostać przyjęta przez rząd, pojawił się zapis, żeby do końca 2025 r. wprowadzić rozwiązania legislacyjne „umożliwiające pacjentom onkologicznym i «ozdrowieńcom» dostęp do powszechnych ubezpieczeń na życie, w szczególności determinujących możliwość uzyskania produktów bankowych (kredytów)”. Jak dowiedział się DGP, rozważanych jest kilka opcji. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie możliwości tzw. zatarcia informacji o chorobie przy rozmowach z ubezpieczycielem.

– Chodzi o to, żeby nikt nie był karany, gdy okaże się, że zachorował albo zostanie odkryte, że wcześniej miał raka – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski, szef zespołu pracującego przy resorcie zdrowia nad Strategią.

Dotyczyłoby to osób, które zostały wyleczone. W planach jest wprowadzenie prawa do zatarcia po pięciu albo 10 latach od ustania choroby. – Dla dzieci ten okres powinien być krótszy. Jak ktoś w dzieciństwie przeszedł na przykład ostrą białaczkę, ryzyko nawrotu jest bardzo niewielkie – mówi prof. Rutkowski.

Pojawił się również pomysł, żeby stworzyć osobne ubezpieczenia dla byłych pacjentów onkologicznych. To jednak, zdaniem ekspertów, nie jest najlepsze rozwiązanie, byłoby droższe i stygmatyzujące.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane