statystyki

Opłaty za prąd, ciepło i gaz pójdą w górę

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.08.2018, 07:34; Aktualizacja: 28.08.2018, 07:59
Czasy lokalnych rynków surowcowych się skończyły. Warto przypomnieć, że w tym roku nie było opłaty OZE, bo były nadwyżki z 2017 r. Ale górka się skończyła, więc od 2019 r. do rachunku będziemy mieć doliczone kilka złotych.

Czasy lokalnych rynków surowcowych się skończyły. Warto przypomnieć, że w tym roku nie było opłaty OZE, bo były nadwyżki z 2017 r. Ale górka się skończyła, więc od 2019 r. do rachunku będziemy mieć doliczone kilka złotych.źródło: ShutterStock

- Odkładanie w czasie tego, co jest nieuchronne, sprawi, że w kolejnym roku zwyżki cen byłyby po prostu szokujące i trudniejsze do zniesienia-  mówi Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki w rozmowie z DGP.

Wracają prace nad unijnym rozporządzeniem o rynku energii, które zapewne wymusi na nas nowelizację ustawy o rynku mocy. Czy tegoroczne aukcje dla elektrowni są zagrożone?

Zacząłbym od fundamentalnego pytania, które siłą rzeczy pojawia się w obliczu rosnących cen energii na TGE, a mianowicie, czy rynek mocy jest nam w ogóle potrzebny. Czy ceny notowane na giełdzie wciąż nie zapewniają rentowności produkcji?

Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki

Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Znowu wsadza pan kij w mrowisko. Ustawa jest, jej notyfikacja w Brukseli jest, inne kraje też z takiego rozwiązania korzystają.

To dylemat, przed którym stałem, opiniując ten projekt, bo od lat nie ma innego pomysłu na rozwiązanie problemu rosnącego zapotrzebowania na moc. Przyjmijmy, że rynek mocy jest potrzebny. Im szybciej przeprowadzimy aukcje, tym szybciej będziemy dysponowali prawami nabytymi. Ale musimy się liczyć z tym, że proponowane parametry dotyczące emisji CO 2 na poziomie 550g/kWh, które eliminują z systemu wsparcia elektrownie węglowe, mogą zostać jeszcze zaostrzone tak, by wymogi były spełniane przez instalacje gazowe. Trzeba przecież pogodzić sprzeczne interesy zwolenników źródeł zielonych i konwencjonalnych. Myślę, że zaproponowana zostanie ścieżka dojścia do ostrzejszej normy. To zajmie kilkanaście, a może i więcej lat – bo także niemiecka energetyka wciąż opierać się będzie na węglu, i to brunatnym, bardziej emisyjnym niż kamienny, z którego my produkujemy w kraju najwięcej energii. Ale to będzie po części w naszym interesie.

Zaostrzenie limitów?

Nie, zgoda na odłożenie w czasie. Tutaj współpraca z Niemcami, Rumunią i może Grecją, gdzie udział węgla jest zauważalny, jest dla nas szansą. Bo nie warto upierać się, że twardo będziemy stali przy węglu. Zmiany, oczywiście z osłonami socjalnymi, trzeba wprowadzać.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • moon(2018-08-28 08:27) Zgłoś naruszenie 397

    Brawo pis!!! Polacy chca podwyzek!!! Inflacja jest rozkrecana jak w Turcji, a stopy stoja w miejscu. Najubozsi bez zapomog od panstwa to beda tynk ze sciam jesc. Emeryci musza dziekowac za dojna zmiane kosciolowi ktory ich tak polecal, ale to najtwardszy elektorat wiec wytrzymie.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2018-08-28 09:13) Zgłoś naruszenie 368

    Jako emeryt bardzo się cieszę, moja emerytura już niedługo nie wystarczy na opłaty, o lekarstwach i życiu nie wspomnę. Komuno wróć.

    Odpowiedz
  • podatnik(2018-08-28 09:15) Zgłoś naruszenie 355

    Niech dalej rozdają a nam podnoszą opłaty za prąd gaz i ogrzewanie gratuluję PISOWCY

    Odpowiedz
  • takitam(2018-08-28 09:17) Zgłoś naruszenie 254

    i to ma być ich walka ze smogiem ..... dopiero będziecie mieli smog - ludzie w życiu wam nie zapłaca tego co chcecie, każdy już oszczędza ile może a rachunki i tak coraz wyższe .... pewnie zużyję "0" a i tak rachunek będzie do zapłaty

    Odpowiedz
  • chłop(2018-08-28 12:09) Zgłoś naruszenie 190

    Brawo PIS!!!! brawo suweren.Zbieram chrust na zimę bo na węgiel mnie juz nie stać.Budynek opycham mchem.Ma być długo ciepło to może przetrwam jeśień i zime.Zakupiłem dużo świeczek,naftówki ,zamiast pradu. Z TVPIS chyba zrezygnuję...Bo z tego głoszonego tam dobrobytu chyba bym zwariował....

    Odpowiedz
  • kontra(2018-08-28 15:57) Zgłoś naruszenie 131

    Wychodzi na to ze odbierane będzie 500+. Może jednak zamiast podwyżek zmniejszenie kosztów obsługi poprzez zmniejszeniu administracji a przede wszystkim prezesów i likwidacji spółek . Biorę rachunek i co widzę : opłata czynna ,opłata dystrybucyjna ,opłata przejściowa i dodatkowo opłata opłata abonamentowa . Energia elektryczna czy gazowa jest dla obywatela towarem tak jak cukier,chleb czy mąka .........i poza ceną za kilowatogodzinę klient nie ponosił żadnych innych opłat bo przecież za wszystko inne klient nie wnosi opłat za ich dostawę do sklepu ale tu chodzi o utrzymanie dodatkowych stanowisk prezesów i stad te opłaty dodatkowe . Kiedyś rachunek za prąd czy gaz był wielkości kartki z małego notesu a dzisiaj mieści się ledwo na dwóch kartkach formatu A4 i w dodatku wysyłane pocztą . To sa dodatkowe koszty które obciążają klienta

    Odpowiedz
  • Zoro(2018-08-28 09:35) Zgłoś naruszenie 111

    Cieszę się , mam 10kW instalacji fotowoltaiki i "0" poboru energii w tym ciepła i ciepłej wody. Spociłem 23 tys. Jak ceny energii idą w górę to szybciej spłacę całość. Nie w 5 lat ale w 4... A potem tylko będę patrzył jak światowe ceny wymuszają wzrost energii w PL bez wpływu na mój portfel!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ert@ert-blog.pl(2018-08-28 21:00) Zgłoś naruszenie 40

    ...nic nie szkodzi...mamy Lecha W. Solidarność i Ukrainę wolną...

    Odpowiedz
  • zen(2018-08-29 12:54) Zgłoś naruszenie 20

    BANDA NIKCZEMNIKÓW !!! MORDERCY SAMOTNYCH< STARYCH

    Odpowiedz
  • cd(2018-08-29 19:17) Zgłoś naruszenie 00

    To szczyt kretynizmu rządzących Unią Europejską- obciążanie europejskiej gospodarki dodatkowymi kosztami i to bezsensownymi. GOSPODARKA EUROPEJSKA W TEN SPOSÓB STANIE SIĘ NIEKONKURENCYJNA.

    Odpowiedz
  • ulises(2018-08-29 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    ratuj się kto może. ja od niedawna samowystarczalny i też namawiam innych do tego. pokażmy że się nie damy http://www.parkiet.com/Gospodarka/180719982-Panele-fotowoltaiczne-czy-sloneczne-Jaka-jest-roznica-miedzy-nimi.html

    Odpowiedz
  • laura(2018-09-04 23:28) Zgłoś naruszenie 01

    ja już się przygotowalam i zmiejszylam rate kredytu w robygu o 350 zl wszendzie mozna negociować!

    Odpowiedz