statystyki

Stop Bankowemu Bezprawiu o ustawie prezydenta: To nie wsparcie, a rolowanie długu. To kredyt na kredyt

autor: Łukasz Wilkowicz25.03.2018, 16:30
waluty-frank szwajcarski

Ta ustawa nie rozwiąże problemu osób, które już mają umowy wypowiedziane i przeliczone na złote. Ona stara się załagodzić problemy, które wystąpią w przyszłości. I co oferuje? Rolowanie długuźródło: ShutterStock

- Projekt prezydenta to nie wsparcie, a rolowanie długu. To kredyt na kredyt. Nie o taki ratunek nam chodzi - mówią Robert Wajgel i Marek Rzewuski ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Jak Stop Bankowemu Bezprawiu ocenia nowy prezydencki projekt ustawy dotyczący przewalutowania kredytów?

ROBERT WAJGEL: Szkoda mówić. To kredyt na spłatę kredytu.

MAREK RZEWUSKI: Ta ustawa nie rozwiąże problemu osób, które mają umowy wypowiedziane i przeliczone na złote. Projekt nie zajmuje się złem, które już się zdarzyło. On stara się załagodzić problemy, które wystąpią w przyszłości. I co oferuje? Rolowanie długu.

WAJGEL: To pomoc, którą trzeba spłacić. Dlatego mówimy, że to kredyt na kredyt.

To komentarz do części związanej z uelastycznieniem Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. A druga część, czyli zachęta do przewalutowania? Banki będą musiały zasilać fundusz restrukturyzacji, który ma zachęcać do zamiany kredytu waluty na złote.

RZEWUSKI: Teoretycznie to mogłoby się udać. Ale już od 2016 r., kiedy pojawił się wcześniejszy projekt, słyszymy, że „będziemy naciskać na banki, by one dogadywały się z klientami”. Czy coś się zdarzyło w tym czasie? Nic.

WAJGEL: Nie ma żadnych rozmów, banki są bardzo aroganckie. Dopóki klienci nie zaczną masowo iść do sądów, dopóki nie pojawi się projekt, który będzie rzeczywiście zmuszał banki do przewalutowania, dopóty nic się nie wydarzy.

Projekt prezydencki zmusza przynajmniej do wyłożenia pieniędzy na przewalutowanie.

RZEWUSKI: Stwarza to zagrożenie, że banki będą wcześniej wypowiadać umowy tylko po to, żeby płacić mniejsze składki na ten fundusz. Zwracamy na to uwagę w naszym stanowisku przekazanym podkomisji.

Czy to w interesie banku, żeby wypowiedzieć umowę? Gdy tak zrobi, musi stworzyć rezerwę na kwotę kredytu, o ile nie zawiązał jej wcześniej. To strata. Gdyby banki miały to robić na dużą skalę, miałyby duże straty.

RZEWUSKI: Ale przecież on to sprzeda firmie windykacyjnej...


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Dobry Duda(2018-03-25 17:42) Zgłoś naruszenie 220

    Aurora Data dodania: 24-10-2016 14:38 dokładnie, trzeba być naprawdę krótkowzroczną osobą, aby rolować dług, rolowanie długu to skręcanie bicza na samego siebie, taka prawda! Karol Data dodania: 17-08-2016 16:27 rolowanie długu to na dobrą sprawę spisywanie samego siebie na jeszcze większą spiralę zadłużenia, to tak jakby samemu zakładać sobie na szyję pętlę zadłużenia

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane