Bank Zachodni WBK we współpracy z Garmin i Mastercardem uruchomił dziś płatności zbliżeniowe zegarkiem Garmin z funkcją Garmin Pay, poinformował bank.

Usługa Garmin Pay opracowana została z myślą o osobach będących w ciągłym ruchu. Dzięki współpracy z partnerami, klienci BZ WBK będą mogli dokonywać szybkich, bezpiecznych i wygodnych transakcji zbliżeniowych przy użyciu smartwatcha Garmin.

"Mamy 1,1 mln aktywnych klientów bankowości mobilnej, z tego 750 tys. używa aplikacji BZ WBK24 mobile. Chcemy, by nasi klienci mogli rzeczywiście powiedzieć "Płacę jak chcę", stąd nasza współpraca z Mastercardem i Garmin" - powiedział szef obszaru bankowości multikanałowej BZ WBK Tomasz Niewiedział podczas konferencji.

Garmin Pay to wygodny i bezpieczny sposób płacenia za zakupy zegarkiem. Aby z niego skorzystać należy zainstalować aplikację Garmin Connect Mobile na swoim smartfonie (aplikacja dostępna dla telefonów z systemem Android i iOS), połączyć zegarek z aplikacją, dodać kartę płatniczą BZ WBK Mastercard do aplikacji Garmin Connect Mobile. Po dodaniu karty, klienci mogą płacić smartwatchem w terminalach zbliżeniowych w całej Polsce. W zegarku Garmin należy wybrać portfel, podać 4-cyfrowe hasło (utworzone podczas dodawania karty w aplikacji), a następnie przyłożyć zegarek do czytnika kart (w ciągu 60 sekund od wpisania hasła). Pierwszym smartwatchem wyposażonym w technologię Garmin Pay jest model Garmin vívoactive 3.

Z badania Mastercard wynika, że co czwarty Polak chce w przyszłości płacić zbliżeniowo urządzeniem ubieralnym, jak inteligentny zegarek czy opaska fitness. Na rosnącą popularność takiego rozwiązania wskazują również najnowsze dane International Data Corporation (IDC). Zgodnie z nimi, w 2017 roku na świecie zostało kupionych ponad 115 mln smartwatchów, co stanowi wzrost o ponad 10% rok do roku.

Liczba osób płacących zbliżeniowo smartfonem urosła w Polsce w ub. roku ponad dwuipółkrotnie - do 800 tys. użytkowników. Kolejnym etapem technologicznego skoku będzie płacenie 'urządzeniami ubieralnymi', które sprawiają, że zakupy są jeszcze szybsze i jeszcze wygodniejsze, a technologia Mastercarda gwarantuje ich bezpieczeństwo.

Klienci BZ WBK mogą już korzystać z rozwiązań takich jak aplikacja BZWBK24 mobile, BLIK, płatności zbliżeniowe HCE i Google Pay. Bank podał, że na koniec lutego br. łączna liczba wydanych kart mobilnych w rozwiązaniach HCE i Google Pay przekroczyła 150 tys.

BZ WBK jest pierwszym bankiem w Polsce, który udostępnił płatności zbliżeniowe zegarkiem z funkcją Garmin Pay.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander.