statystyki

Nowe zasady wynagrodzenia brokerów to śmierć tego zawodu

autor: Anna Krzyżanowska12.01.2017, 07:44; Aktualizacja: 12.01.2017, 08:26
prawnik, biznes, umowa

Według projektodawców pośrednicy zaczną realizować interesy konsumentówźródło: ShutterStock

Przeniesienie ciężaru ponoszenia kosztów obsługi pośrednika kredytowego na kredytobiorców doprowadzi do pogorszenia dostępności informacji o instrumentach finansowych w społeczeństwie – uważa Polski Związek Firm Deweloperskich.

To kolejny podmiot, który negatywnie ocenia rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Konsultacje społeczne dokumentu właśnie się zakończyły.

Kwestionowany jest m.in. art. 16 ust. 6 projektu. Zgodnie z nim kredytodawca, a zatem bank, nie będzie mógł już przekazywać pośrednikowi kredytu hipotecznego lub agentowi wynagrodzenia w postaci pieniędzy lub innej uzgodnionej formie korzyści finansowej z tytułu wykonywanych czynności. „Przyjęta w projekcie zasada oznacza, że wynagrodzenie za działanie pośrednika będzie obciążać kredytobiorcę” – wyjaśnia PZFD.

Według projektodawców powyższy artykuł doprowadzi do tego, że pośrednicy zaczną realizować interesy konsumentów. „Umożliwia on odejście od modelu prawa, w toku którego pośrednik kieruje się wysokością swojej prowizji” – czytamy w uzasadnieniu. Natomiast w ocenie związku postulowana zmiana podmiotu ponoszącego koszty działania pośrednika „z pewnością spowoduje wiele niezamierzonych i negatywnych skutków”. Jakich? Choćby takich, że przeciętny Kowalski, mimo iż nie ma wiedzy eksperckiej, zrezygnuje z pomocy oferowanej przez doradców po to, by zaoszczędzić pieniądze. A w konsekwencji nie zdoła przeanalizować wielu różnych ofert, a ostatecznego wyboru dokona np. sugerując się kampanią reklamową jakiegoś podmiotu.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane