statystyki

Nowe zasady wynagrodzenia brokerów to śmierć tego zawodu

autor: Anna Krzyżanowska12.01.2017, 07:44; Aktualizacja: 12.01.2017, 08:26
prawnik, biznes, umowa

Według projektodawców pośrednicy zaczną realizować interesy konsumentówźródło: ShutterStock

Przeniesienie ciężaru ponoszenia kosztów obsługi pośrednika kredytowego na kredytobiorców doprowadzi do pogorszenia dostępności informacji o instrumentach finansowych w społeczeństwie – uważa Polski Związek Firm Deweloperskich.

To kolejny podmiot, który negatywnie ocenia rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Konsultacje społeczne dokumentu właśnie się zakończyły.

Kwestionowany jest m.in. art. 16 ust. 6 projektu. Zgodnie z nim kredytodawca, a zatem bank, nie będzie mógł już przekazywać pośrednikowi kredytu hipotecznego lub agentowi wynagrodzenia w postaci pieniędzy lub innej uzgodnionej formie korzyści finansowej z tytułu wykonywanych czynności. „Przyjęta w projekcie zasada oznacza, że wynagrodzenie za działanie pośrednika będzie obciążać kredytobiorcę” – wyjaśnia PZFD.

Według projektodawców powyższy artykuł doprowadzi do tego, że pośrednicy zaczną realizować interesy konsumentów. „Umożliwia on odejście od modelu prawa, w toku którego pośrednik kieruje się wysokością swojej prowizji” – czytamy w uzasadnieniu. Natomiast w ocenie związku postulowana zmiana podmiotu ponoszącego koszty działania pośrednika „z pewnością spowoduje wiele niezamierzonych i negatywnych skutków”. Jakich? Choćby takich, że przeciętny Kowalski, mimo iż nie ma wiedzy eksperckiej, zrezygnuje z pomocy oferowanej przez doradców po to, by zaoszczędzić pieniądze. A w konsekwencji nie zdoła przeanalizować wielu różnych ofert, a ostatecznego wyboru dokona np. sugerując się kampanią reklamową jakiegoś podmiotu.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane