Mamy świetną ofertę dotyczącą budowy atomu w Polsce. Liczymy na to, że zostanie wybrana, bo jest najbardziej kompleksowa i najbardziej odpowiadająca polskim warunkom – mówi Monika Constant, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

- Koncern EDF ma duże doświadczenie na terenie Europy. Jest firmą europejską, w związku z tym odpowiada też pewnym normom i standardom europejskim, a bezpieczeństwo w przypadku energii jądrowej jest jednym z podstawowych kryteriów – mówi Monika Constant.

Jak podkreśla, oferta EDF jest bardzo kompleksowa, bo oferuje nie tylko samą technologię, ale też finansowanie. - EDF jest firmą państwową, więc może też liczyć na wsparcie ze strony państwa francuskiego – mówi nasza rozmówczyni. - Ta oferta będzie również obejmowała późniejszy etap – nie tylko samej budowy z wykorzystaniem polskich partnerów i poddostawców, ale potem także utrzymania tych elektrowni – dodaje.

- Polskie firmy już teraz współpracują przy budowie elektrowni jądrowych wykorzystywanych przez EDF na terenie Europy. EDF od wielu lat organizuje spotkania z dostawcami i wyłoniła pewną ilość polskich firm, które zostały zaproszone do współpracy – mówi dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.