Każdy z nas może płacić niższe ceny za prąd. Nie musimy znacząco zmieniać naszych nawyków. Wystarczy pamiętać o kilku prostych wskazówkach, aby nasze faktury za energię opiewały na znacząco niższe kwoty.
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
1
2. Porządek musi być
Zakurzone żarówki dają o wiele mniej światła. Zamiast wymieniać żarówki na mocniejsze, warto je odkurzyć, aby maksymalnie wykorzystać ich moc oświetleniową.
ShutterStock
2
3. Dobre nawyki są podstawą zmian w domowym budżecie
Czajnik zużywa mniej prądu niż kuchenka elektryczna. Jeśli potrzebujesz wrzątku do gotowania, najpierw zagotuj wymaganą ilość wody w czajniku, a potem przelej ją do garnka. Taka zamian przyczyni się do obniżenia rachunków.
ShutterStock
3
4. Wyjmij ładowarki z sieci
Czy wiesz, że ładowarka podłączona do gniazdka pobiera prąd, nawet jeśli nie ładujesz telefonu i laptopa? Kontroluj czas ładowania i pamiętaj o wyciągnięciu wtyczki. Wprawdzie nie oszczędzisz dużo, ale zastanów się, ile takich urządzeń masz na stałe podłączone do kontaktu.
ShutterStock
4
5. Lampy
Kupując lampy z ciemnymi abażurami ograniczamy emisję światła. Warto wybierać jasne wykończenia, tak aby ukryć żarówkę, ale nie blokować jej światła. W ten sposób ograniczymy potrzebę mocniejszych żarówek.
ShutterStock
5
6. Pomaluj ściany na biało
Jasne powierzchnie lepiej odbijają promienie słoneczne. Zatem do oświetlenia białych pomieszczeń wystarczą żarówki o mniejszej mocy.
ShutterStock
6
7. Zaczynaj od niskiej temperatury
Im wyższa temperatura prasowania, tym więcej prądu potrzebuje żelazko, aby się nagrzać. Warto zaplanować prasowanie tak, aby żelazko nagrzewało się stopniowo - najpierw prasuje tkaniny wymagające niższej temperatury
ShutterStock
7
8. Wyłączaj urządzenia, kiedy z nich nie korzystasz
Komputery stacjonarne lub laptopy podłączone do sieci pobierają energię nawet wtedy, gdy są w trybie uśpienia. Warto pamiętać o wyłączaniu ich na noc.
ShutterStock
8
9. Śpij oszczędnie
Czasem warto zmienić taryfę. Pranie w nocy może być bowiem nawet 10 razy tańsze. Sprawdź, czy korzystasz z taryfy strefowej. Ustal, w jakich godzinach masz tańszą energię i zacznij używać programatora czasowego w swojej pralce.
ShutterStock
9
10. Nie "pierz" kieszeni
W im wyższej temperaturze pierzemy, tym więcej prądu zużywamy. Jeśli jest to możliwe, starajmy się prać w niskiej temperaturze, aby zwiększyć ekonomiczność pracy urządzenia.
W im wyższej temperaturze pierzemy, tym więcej prądu zużywamy. Jeśli jest to możliwe, starajmy się prać w niskiej temperaturze, aby zwiększyć ekonomiczność pracy urządzenia.
">
ShutterStock
10
11. Efektywność energetyczna
Wybierając właściwą klasę energetyczną telewizora, możemy zaoszczędzić nawet 75 proc. energii. Przy zakupie urządzenia ie można sugerować się tylko ceną sprzętu, lecz także jego klasą energetyczną.
ShutterStock
11
12. Nie trać energii przez złe przyzwyczajenia
Gotując długo na małym ogniu zamiast krótko na dużym, powodujemy mniejsze straty ciepła do otoczenia. Stosując tę metodę konsekwentnie, oszczędzamy energię i przyczyniamy się do redukcji emisji CO2 do atmosfery.
ShutterStock
12
13. Tryb czuwania
Wszyscy wiemy, że świecąca się na telewizorze czerwona dioda informuje nas także o tym, że sprzęt cały czas pobiera energię. Warto zatem wyłączyć tryb czuwania bezpośrednio w urządzeniu, wyłączając wtyczkę lub stosować listwy zasilające.
ShutterStock
13
14. Dobre rady producenta
W instrukcjach obsługi urządzeń znajduje się wiele cennych wskazówek od producenta dotyczących tego, jak najlepiej wykorzystać zakupiony sprzęt. Warto przestrzegać tych zaleceń, a z pewnością zaoszczędzimy energię. Przykładem może być odstawienie lodówki od ściany, co zaleca producent. Niestety nie wszyscy tak robią.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję